BANSKÁ BYSTRICA. Kauzu štátneho podniku Lesy SR, pre ktorú musel odstúpiť generálny riaditeľ štátnych lesov Jozef Minďáš a pravdepodobne pomohla z kresla aj ministrovi pôdohospodárstva Stanislavovi Becíkovi z HZDS, má v rukách polícia. Banskobystrickí vyšetrovatelia už začali trestné stíhanie vo veci pre podozrenie z porušenia povinností pri správe majetku štátu. SME to včera potvrdil nemenovaný policajný zdroj a nezávisle od neho aj zdroj z Lesov SR.
Po otrasoch v Lesoch SR minister Becík na príkaz premiéra Roberta Fica odvolal generálneho riaditeľa Jozefa Minďáša a celé vedenie podniku. Zároveň zastavil všetky predaje majetku a prenájmy revírov.
Lesy následne dostali nové vedenie, Becík podľa neoficiálnych informácií dosadil ľudí blízkych Smeru. To mal byť aj dôvod, prečo Vladimír Mečiar trval na jeho odchode z funkcie ministra.
Návrat HZDS
Mečiarovo HZDS už avizovalo, že od nového ministra očakáva opätovnú výmenu vedenia Lesov a nasadenie nominantov hnutia. Nové čistky v podniku sa už začali.
Podozrivý biznis v Lesoch SR
drevo predávali aj dlžníkom
vymenili lukratívne pozemky a ešte nelogicky doplácali
netransparentný predaj dreva napríklad pre Mondi SCP
prenajatie 60 revírov bez výberových konaní a nevýhodnelacný predaj odstrelov.
Zdroj: otvorený list lesníkov
Odísť musel napríklad jediný manažér, ktorý vzbúrených lesníkov podporil - bývalý výrobný riaditeľ Peter Chrust, píše týždenník Trend.
Firma už vymenila aj obchodnoekonomického riaditeľa, nastúpil Alojz Riško, ktorý má podľa Trendu blízko k HZDS.
Podnet na preverenie hospodárenia podniku polícii a prokuratúre dali koncom júna protestujúci zamestnanci Lesov SR. Upozornili na podozrivé predaje dreva, obchodovanie s firmami, ktoré dlhodobo neplatili, netransparentné predaje majetku a nevýhodné zmluvy, ale aj na nevýhodné prenájmy poľovných revírov.
Nasadili špeciálne tímy
Na kauze Lesy SR pracuje nezávisle niekoľko policajných tímov. Banskobystrický vyšetrovací tím zaujímajú najmä podozrivé prenájmy poľovných revírov
a predaje lovu. Po preskúmaní desiatok zmlúv porovnávajú zisky podniku v čase, keď ešte hospodáril v revíroch štát, a po prenájmoch a predajoch.
Neoficiálne informácie ukazujú, že strata v neprospech štátneho podniku sa mohla pohybovať medzi 400-tisíc až pol miliónom eur (12 až 15 miliónov korún). Štátny podnik robil nájomné zmluvy na desať rokov. Strata môže byť ešte vyššia.
Vedenie Lesov SR sa včera k trestnému stíhaniu vyjadriť nechcelo, asistent povereného generálneho riaditeľa iba odkázal, že s vyšetrovateľmi spolupracujú.
Zamestnanci štátneho podniku upozornili prokuratúru a vyšetrovateľov najmä na predčasné ukončenie zmlúv v šesťdesiatich režijných revíroch Lesov SR v rokoch 2007 až 2009 a ich následné prenájmy bez výberových konaní.
Revíry pustili lacno
Lesníci spomenuli napríklad revír Čebovská Bukovina, ktorý vedenie prenajalo za 125tisíc korún ročne, hoci štát v ňom dosahoval ročné tržby vyše milióna korún.
Za nevýhodné označili aj rozdelenie a prenájom časti zvernice Biela Skala, rozpustenie a následný prenájom prevádzky bažantnice Karikaš, prenájom revíru Príslop, zvernice Svodín - Veľké Ludince a predaje lovu v ďalších dvanástich režijných revíroch. Viaceré revíry dostali ľudia blízki koalícii.

Beata
Balogová
