BRATISLAVA. Miliardové vládne megaprojekty v čase krízy sa slovenskej verejnosti pozdávajú. Hokejový aj futbalový štadión, oprava Bratislavského hradu, diaľnice, dve kolá šrotovného. Vláda by mala míňať ešte viac, myslí si väčšina. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu Transatlantické trendy, ktorý zverejnila americká mimovládka German Marshall Fund.
Iba štyri percentá opýtaných odpovedalo, že vláda na ozdravenie ekonomiky míňa priveľa. Je to najmenej zo všetkých krajín v prieskume, výskumníci sa pýtali v Spojených štátoch, v jedenástich krajinách Európskej únie
a v Turecku. Až 58 percent opýtaných na Slovensku hovorí, že z verejných zdrojov by malo ísť ešte viac, tretina tvrdí, že je to tak akurát.
Čestný prezident Inštitútu pre verejné otázky a bývalý veľvyslanec v USA Martin Bútora označil tento výsledok za „unikátny“. „Ľudia na Slovensku zodpovedne kalkujú s vlastnými prostriedkami, len čo sa však míňanie týka štátnych peňazí, je to zarážajúco naopak. Politickí lídri by ich mali naučiť, že aj štátne peniaze sú naše peniaze,“ povedal Bútora.
Medzi poslednými skončilo Slovensko aj v podpore trhovej ekonomiky – najmenej, len 13 percent Slovákov úplne súhlasí s tvrdením, že ľudia sa majú vo voľnej trhovej ekonomike lepšie.
Prieskum zároveň ukázal, že u nás výrazne narástla podpora americkému prezidentovi. Barack Obama si oproti Georgeovi Bushovi polepšil až o 52 percent. Väčšiu váhu pripisujeme aj NATO.

Beata
Balogová
