BRATISLAVA. Členovia parlamentu dnes ich iniciatívu neposunuli do druhého čítania.
Palkovci tvrdili, že prijatím ich návrhu sa rozšíri miera slobody v spoločnosti tým, že občanom bude zaručená možnosť vykonávať svoje povolanie v súlade so svedomím a nebyť za to diskriminovaný.
Po novom tak nemalo byť možné poskytovateľom zdravotnej starostlivosti ako podmienku pre ich zriadenie alebo činnosť uložiť povinnosť vykonávať interrupcie, umelé alebo asistované oplodnenia, pokusy alebo nakladanie s ľudskými orgánmi, zárodkami a ľudskými pohlavnými bunkami, vykonávať eutanáziu, klonovanie, sterilizáciu a úkony spojené s antikoncepciou.
Samotné právo uplatniť si výhradu vo svedomí sa malo okrem sféry zdravotníctva týkať aj činnosti v ozbrojených silách a ozbrojených zboroch vrátane výkonu vojenskej služby, oblasti výchovy a vzdelávania, poskytovania právnych služieb či pracovnoprávnych vzťahov.
"Sloboda svedomia predstavuje najvyšší prejav dôstojnosti človeka, keďže iba na základe slobodného a všeobecne prospešného konania a rozhodovania sa môže človek úplne realizovať, dosiahnuť zmysel a cieľ svojho života... Preto by mal mať každý prirodzené právo na uplatnenie výhrady svojho svedomia vo vzťahu k týmto všeľudským hodnotám," citujú poslanci z predkladacej správy k Návrhu zmluvy medzi SR a Svätou stolicou o uplatňovaní výhrady svedomia.