BRATISLAVA. Odídenci z SMK Zsolt Simon a Lázsló Nagy chcú opraviť jazykový zákon zrušením pokút za jeho porušenie. SDKÚ-DS plánuje ich návrh novely zákona o štátnom jazyku s istými zmenami podporiť.
"Poslanecký klub SDKÚ-DS je pripravený podporiť tento návrh s istými zmenami, ktoré predloží, ak návrh prejde do druhého čítania," povedal dnes v rozprave k návrhu nezávislých poslancov Simona a Nagya poslanec Národnej rady (NR) SR Pavol Kubovič. Dodal, že najsilnejšia opozičná strana nemá námietky proti vypusteniu pokút, ale na druhej strane chce, aby v zákone zostalo ustanovenie, ktoré zabezpečuje občanom Slovenskej republiky rozumieť nápisom na pamätníkoch, pomníkoch a pamätných tabuliach na verejných priestranstvách v ktorejkoľvek časti Slovenska a to tak, že nápisy majú byť uvádzané aj v štátnom jazyku.
Prekážajú im pokuty
"Ak obsahujú text aj v iných jazykoch, musí byť obsahovo totožný s textom v štátnom jazyku. Toto ustanovenie sa nevzťahuje na historické nápisy na pamätníkoch, pomníkoch a pamätných tabuliach, ktoré podliehajú ochrane podľa osobitného predpisu. Ide o to, aby ktorýkoľvek občan SR, ktorý sa bude pohybovať po SR, vedel napríklad, pri akom pamätníku stojí. A preto je potrebné, aby to tam bolo uvedené aj v štátnom jazyku," vysvetlil Kubovič. Dodal, že podľa neho by zároveň mal byť odstránený ten paragraf, na základe ktorého môžu byť za porušenie jazykového zákona pokutované fyzické osoby.
"Ja som dosť dobre nerozumel, ako je to s pokutou pre fyzickú osobu. Čo ja viem a čo rozumiem z toho schváleného jazykového zákona, nie je možné dať pokutu fyzickej osobe. Čiže žiadna osoba v obchode, u lekára, v domove dôchodcov alebo niekde inde nemôže dostať žiadnu pokutu preto, že používa jazyk národnostnej menšiny," reagoval na Kubovičovo vystúpenie poslanec NR SR Jozef Halecký (ĽS-HZDS).
Dodal, že zákon o štátnom jazyku žiada inštitúcie, organizácie, verejné fóra, aby používali v prvom rade slovenský jazyk a potom jazyk národnostných menšín. "Takže čo ja mám vedomosti, žiadna fyzická osoba, žiadna žena, žiaden muž v osobnom styku, v styku s úradmi, s lekárom, so sociálnym zariadením, poštou a podobne, nemôže dostať pokutu," opätovne zdôraznil Halecký.
Simon: Štát neopodstatnene zasahuje do civilnej sféry
Predkladatelia navrhujú, aby sa od decembra zrušili pokuty za nedodržiavanie pravidiel spisovnej slovenčiny, ako aj ustanovenia týkajúce sa uvádzania nápisov na pamätníkoch.
Podľa schválenej právnej normy z dielne Ministerstva kultúry (MK) SR bude možné udeľovať pokuty za porušenie povinností vyplývajúcich z tohto zákona v rozsahu od 100 eur (3013 Sk) do 5000 eur (150.630 Sk). "Považujeme za neopodstatnené vynucovať správne používanie štátneho jazyka prostredníctvom finančných pokút," tvrdia nezávislí poslanci.
Nagyovi a Simonovi sa nepozdáva ani ustanovenie upravujúce pravidlá uvádzania nápisov na pamätníkoch. Platí, že sa uvádzajú v štátnom jazyku a ak obsahujú aj inojazyčné texty, tak tie nasledujú až po nápise v slovenčine, pričom musia byť obsahovo totožné a rovnakým alebo menším písmom.
Aj tento paragraf chcú Nagy a Simon vypustiť. Tvrdia totiž, že "daný bod neopodstatnene zasahuje do civilnej sféry vyžadovaním záväzného stanoviska od ministerstva kultúry. Používanie jazyka v týchto oblastiach považujeme za vec slobodného rozhodovania každého občana a zásah štátu je neopodstatnený".