BUDAPEŠŤ. Poslanci SMK sa správajú ako slobodní občania Európy. Povedal to dnes v Budapešti pre TASR predseda SMK Pál Csáky v prestávke schôdzky Fóra poslancov Karpatskej kotliny (KMKF) na margo výhrad, ktoré zazneli voči fóru zo strany predsedu vlády Roberta Fica aj predsedu SNS Jána Slotu.
"My sa správame aj tu ako slobodní občania slobodnej Európy. Dostali sme pozvanie do maďarského parlamentu ako hostia, bez hlasovacieho práva, bez práva dávať akékoľvek veľké návrhy už pred dvoma mesiacmi. My sa správame ako slobodní ľudia, ak dostaneme obdobné pozvanie do rakúskeho, nemeckého, francúzskeho, európskeho parlamentu, pôjdeme aj tam," konštatoval Csáky.
Ako dodal, dnešnú atmosféru nenarušili oni, ale súperenie Jána Slotu s Vladimírom Mečiarom o to, ako je treba vytlačiť poslancov SMK zo slovenského parlamentu. "Považujem to za krajne nešťastné," zdôraznil.
Csáky v rozhovore pre jednu z maďarských rozhlasových staníc povedal, že je zvláštnym špecifikom, že maďarského prezidenta nevpustili na Slovensko a poslancov SMK nechcú púšťať von zo Slovenska.
Na margo štvrtkovej schôdzky slovenského premiéra s jeho maďarským partnerom Gordonom Bajnaim predseda SMK povedal, že sa na nej nepodarilo doriešiť rozdielne názory na jazykový zákon, ani na Fórum poslancov Karpatskej kotliny.
Predsedníčka fóra a maďarského parlamentu Katalin Sziliová pred novinármi odmietla útoky, ktoré sú voči fóru zo slovenskej strany. Povedala, že v Európe funguje množstvo podobných iniciatív "národnej politiky". V zmysle dnešnej dohody účastníkov fóra pripravia prehľad o systéme podobných inštitúcií.
Účastníci fóra sa rozchádzali v posudzovaní štvrtkovej schôdzky premiérov SR a Maďarska, vyjadrili ale zhodu v odmietavom postoji k slovenskému jazykovému zákonu. "Zlý zákon nie je možné dobre aplikovať," citovala názor účastníkov fóra Sziliová. Dodala, že v tejto otázke je dôležitá úloha OBSE, je však žiaduce otvoriť ju aj na iných európskych fórach.
Fórum vo vyhlásení, ktoré by mali prijať večer, vyzve podľa Sziliovej maďarskú vládu, aby urobila medzinárodné právne kroky v záležitosti nevpustenia maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma na slovenské územie.