BRATISLAVA. Zákonník práce sa bude meniť, ale nie pre krízu. Európska komisia od nás opäť požaduje obmedzenie zamestnania na určitý čas. Po prvý raz, pred dvoma rokmi, sme jej nevyhoveli. Tentoraz chceme ustúpiť.
Dôchodcom menia pravidlá Dohodu na čas určitý v malých firmách a pre dôchodcov nemožno stále predlžovať. Za tri roky ju bude možné predĺžiť jedenkrát. Ostávajú výnimky pri zastupovaní počas materskej alebo pri sezónnych prácach.
Zákonník už teraz zakazuje neustále obnovovanie pracovného pomeru na čas určitý, ale v určitých prípadoch robí výnimku. Niektoré výnimky podľa komisie nie sú v súlade s jej smernicou.
Z ôsmich skupín zamestnancov, ktorí môžu opakovane pracovať na určitý čas, tak asi ostanú iba štyri. Dotklo by sa to najmä dôchodcov a ľudí, ktorí pracujú v najmenších firmách do 20 zamestnancov.
Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov hovorí, že ich vždy nemožno prijať na neurčitý čas. Firmy ich totiž často potrebujú na „konkrétny projekt, ktorý je časovo ohraničený“.
Branislav Masár z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení tvrdí, že malá firma nemá vždy rezervy na preklenutie obdobia bez zákaziek ako veľký subjekt. „Keď dostane zákazku, dá ľuďom zmluvu napríklad na pol roka. Ak medzitým dostane ďalšiu zákazku, zmluvu predĺži.“
Gabriela Mikitová z Odborového zväzu pracovníkov obchodu a cestovného ruchu zasa tvrdí, že takýto zamestnanec je „značne znevýhodnený oproti ostatným“. Nemôže dokonca podľa nej čerpať úver.
Ministerstvo práce už navrhlo novelu zákonníka a načasovalo ju na budúci marec. Komisii sme na jar listom sľúbili, že to stihneme ešte tento rok.

Beata
Balogová
