SME

Rafaj: Po útokoch na WTC je každý objektom sledovania veľkého brata

Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj je presvedčený, že po teroristických útokoch na Spojené štáty americké ...

BRATISLAVA. Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj je presvedčený, že po teroristických útokoch na Spojené štáty americké z 11. septembra 2001 je každý z nás, aj keď to možno nevidí, objektom sledovania veľkého brata. Uviedol to pre TASR pri príležitosti ôsmeho výročia tohto činu.

"Ide o stratu istej exkluzivity súkromia v rámci mailovej či mobilnej komunikácie," komentoval dopady útokov na budovy Svetového obchodného centra (WTC). Zároveň zdôraznil, že okolo tejto udalosti, pri ktorej zahynulo takmer 3000 ľudí, sú naďalej živené rôzne konšpiračné teórie, ktoré neboli dostatočne vyvrátené. "Kým sa tak nestane, bude nad týmto dátumom visieť istý otáznik, čo by asi do budúcna nebolo celkom správne," domnieva sa poslanec Národnej rady SR.

SkryťVypnúť reklamu

Rafaj upozornil, že už v minulosti mali partizáni náskok pred regulárnou armádou a myslí si, že aj teroristi majú takýto priestor. "Ideálne by bolo, keby sme vlastnú bezpečnosť nemuseli garantovať stále sofistikovanejšími zbraňami. Je potrebné hľadať cestu v humánnom porozumení celej civilizácie, lebo sme odkázaní len na túto planétu. Možno sa to zmení až vtedy, keď budeme mať nepriateľa len mimo zemegule," konštatoval.

Na otázku, či je Slovensko pred útokmi takéhoto typu v bezpečí, Rafaj odvetil, že je na tom rovnako ako každá iná krajina. "Navyše naše politické renomé je oproti iným štátom o niečo bezpečnejšie," dodal.

Podpredseda KDH Daniel Lipšic sa domnieva, že za osem rokov od útoku na WTC je vo svete oveľa väčšia potreba strážiť bezpečnosť ľudí. "Je to priorita. Ja si ale nemyslím, že sloboda a bezpečnosť sú v konflikte, ľudia nemôžu byť slobodní, pokiaľ im štát nevie zabezpečiť ochranu života a zdravia," zdôraznil exminister spravodlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Teroristický čin spáchaný na newyorské dvojičky zasiahol podľa jeho slov SR tak, že musíme viac spolupracovať na potláčaní terorizmu, lebo "ak terorizmus sám o sebe a jeho financovanie nemá žiadne hranice, tak ani boj proti nemu a jeho potláčanie nemôže byť obmedzovaný štátnymi hranicami".

Lipšic je presvedčený, že nikdy nie je možné vylúčiť riziko opakovania sa takejto udalosti, dá sa to len minimalizovať zmenami v legislatíve či nástrojmi, ktoré majú k dispozícii bezpečnostné a spravodajské služby. "To, že sa to zatiaľ darí, dosvedčuje fakt, že útok takéhoto rozsahu nebol zopakovaný. No v ostražitosti nemôžeme poľaviť," vyhlásil pre TASR.

Súčasný svet považuje Lipšic za bezpečnejší ako pred 11. septembrom 2001 v tom, že si uvedomujeme hroziace riziká. "Ale s tým ide ruka v ruke to, že aj teroristi sa prispôsobujú, majú vyspelejšie technológie, takže nikdy to nebude dokončená bitka, vždy to bude pokračovať," uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar k tejto téme poznamenal, že útok na USA zmenil politickú mapu sveta. "Vytvoril novú deliacu čiaru pre svet - začal spájať tých, ktorí sa v boji proti terorizmu spájať musia," vysvetlil. Nemyslí si však, že v súčasnosti existujú bezpečnostné páky, ktoré by dokázali zabrániť opakovaniu podobnej udalosti. "Terorizmus je najzákernejší spôsob politického zápasu, väčšinou postihuje ľudí, ktorí sú nevinní a útočí neočakávane na rôznych miestach. Absolútne sa to nedá kontrolovať nikdy, po nejakom čase sa to potlačí, ale vždy začne niečo nové," konštatoval.

Tvrdí, že momentálne sa SR môže cítiť bezpečne. "Nie je tu situácia, ktorá by objektívne predpokladala vznik takýchto teroristických skupín," dodal Mečiar.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda SMK pre zahraničnú politiku József Berényi uviedol, že slovenskí politici, ale aj celá naša spoločnosť sa po 11. septembri musela jednoznačne rozhodnúť, kam patríme, či sa chceme stať súčasťou demokratického sveta, kde musí existovať solidarita, čo v tomto prípade znamenalo podporu USA.

Slovensku podľa jeho slov pred podobným scenárom, aký postihol USA, pomáha fakt, že nie sme až taká veľká a významná krajina. "No nakoľko sme účastníkmi vojenských aktivít v Afganistane, tak sme do určitej miery zapojení do tohto konfliktu. Je to ale nevyhnutné zapojenie sa. Predpokladám a dúfam, že SR sa preventívnym spôsobom pripravuje na takúto hrozbu," podčiarkol.

Terorizmus

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 786
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 280
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 082
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 029
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 713
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 418
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 466
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu