Postavenie redaktorov TASR bude od 1. apríla absurdné
BRATISLAVA 31. marca (SITA) - Postavenie redaktorov Tlačovej agentúry SR, na ktorých sa od 1. apríla vzťahuje zákon o verejnej službe, je podľa podpredsedníčky Slovenského syndikátu novinárov (SSN) Kláry Grosmannovej absurdné. Agentúru stavia táto legisla
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
tívna norma do polohy akéhosi úradu a jej redaktorov do pozície úradníkov, prípadne, podľa odporúčania Ministerstva práce a sociálnych vecí SR, do postavenia bábkohercov skladajúcich sľub vernosti štátu. Ako dodala Grosmannová pre agentúru SITA, takéto postavenie agentúry je dôsledkom aj toho, že minister kultúry nedokázal presadiť transformáciu TASR.
Na rokovaní vlády 20. marca kabinet rozhodol, že TASR bude aj naďalej štátnou príspevkovou organizáciou, a teda v tomto volebnom období sa nebude transformovať. "Za celú situáciu netransformovania TASR nesie teda plnú zodpovednosť minister kultúry Milan Kňažko a premiér Mikuláš Dzurinda", konštatovala Grosmannová. Aj v tejto sfére podľa nej zlyhalo plnenie programového vyhlásenia vlády. Masmediálna politika vlády je v podstate nulová, z dielne ministerstva kultúry, kde sa mala zrodiť koncepcia, sa jej SSN nedočkal. Tá mala obsahovať predovšetkým legislatívne aktivity, ako vládne návrhy mediálneho zákona, právnych noriem týkajúcich sa elektronických médií i transformácie TASR. Ako však dodala Grosmannová, i keď zlyhalo ministerstvo, "otázkou zostáva, či by nebola pomohla aj väčšia aktivita TASR v procese transformovania."
Podľa prijatého zákona o verejnej službe, je každý zamestnanec pri uzatvorení pracovnej zmluvy povinný zložiť zamestnávateľovi sľub. Musí sľúbiť, že bude dodržiavať Ústavu SR, ústavné zákony, zákony a ostatné všeobecne záväzné právne predpisy a uplatňovať ich podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, rešpektovať a chrániť ľudskú dôstojnosť a ľudské práva. O zložení sľubu sa vyhotoví záznam, ktorý zamestnanec podpíše. Väčšina zamestnancov TASR do 28. marca tlačivo so sľubom už podpísala, pridala k nemu aj potvrdenie o doterajšej praxi a potvrdenie z výpisu registra trestov, ktoré spolu doručili vedeniu agentúry. Keďže sa na nich vzťahuje spomínaný zákon, čaká na nich okrem iného v budúcnosti aj odmena v podobe 13. a 14. platu. V roku 2003 by mali dostať v druhom polroku polovicu funkčného platu. V rokoch 2004 a 2005 by mali dostať dvakrát sumu vo výške polovice ich funkčného platu. Na ďalšie platy v rámci jedného kalendárneho roku v plnej výške funkčných platov sa môžu zamestnanci vo verejnej službe tešiť teda až od roku 2006.
Na skutočnosť, že od 1. apríla budú zamestnanci TASR vo verejnej službe reagovali aj členovia parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Ako konštatoval Jirko Malchárek, "zamestnanci TASR nebudú vedieť komu majú slúžiť a nebudú sa môcť správať ako nezávislí. Pre Jána Budaja je to protiklad súčasného postavenia agentúry, ktorá zostáva vládnou, ale jej novinári by mali byť nezávislí od politickej mienky alebo vládnej väčšiny. "To sa nezmestí ani do zákonov, treba TASR zmeniť", uviedol.