KOMÁRNO. Ako uviedol v prejave na sneme strany v Komárne, ktorého cieľom je prijať program strany, všetci občania majú mať vytvorené pre život rovnaké podmienky.
Most-Híd chce bojovať proti korupcii a klientelizmu - a preto v programe chce zakotviť centralizovanie verejného obstarávania. Okrem toho by verejné obstarávanie malo byť skutočne verejné a elektronické. Pracovné miesta vytvára podľa Bugára najmä súkromná sféra, pričom dôležitú úlohu hrajú najmä malí a strední podnikatelia. Most-Híd bude presadzovať zníženie odvodového zaťaženia a zníženie administratívnej záťaže. Cieľom strany je tiež zníženie dane z príjmu na 17 percent.
Vláda podľa Bugára nezohľadňuje, že Slovensko je "viacnárodným štátom". Most-Híd chce iniciovať prijatie zákona o menšinách a tiež zákon o financovaní menšinových kultúr. V záujme spoločenskej integrácie Rómov chce strana zriaďovať internátne stredné školy "Gándhího“ typu na dobrovoľnej báze. Tí, čo sa starajú o svoje zdravie, by mali mať lacnejšie zdravotníctvo. Podľa Bugára treba tiež skončiť vojnu proti druhému dôchodkovému pilieru.
V školstve chce Bugárova strana presadzovať moderné učebnice a moderné učebné pomôcky, liberalizáciu trhu s učebnicami. Pre vysokoškolákov, ktorí po skončení zostanú pracovať na Slovensku, navrhuje Most-Híd preplatenie pôžičiek na štúdium štátom. Strana tiež chce zlepšenie kvality vyučovania slovenského jazyka na národnostných školách.
Most-Híd bude presadzovať aj podporu vidieka, aby sa udomácnil plnohodnotný vidiecky štýl života. Preto bude strana podporovať dobre fungujúce poľnohospodárstvo a ochranu životného prostredia.
Bugár: Most-Híd nie je druhou maďarskou stranou
Strana Most-Híd nie je podľa jej predsedu Bélu Bugára druhou maďarskou stranou na Slovensku. Ako uviedol dnes na tlačovej besede po skončení druhého snemu strany v Komárne, Most-Híd je pre všetkých ľudí, ktorí hľadajú toleranciu a nechcú napätie. Bugárova strana nemá v programe, ktorý dnes schválili delegáti snemu, autonómiu. Podľa lídra strany, pre menšiny sú dôležité tri veci – používanie jazyka, kultúra a vzdelávanie. Všetky ostatné problémy sú pre všetkých spoločné.
Most-Híd bude sledovať, ako Smer-SD a ĽS-HZDS naloží s kauzami a najmä ako bude najsilnejšia vládna strana narábať so slovensko-maďarským napätím. Ak bude programovo zneužívať toto napätie, bude sa znižovať šanca na uzatvorenie možnej povolebnej koalície medzi týmito stranami po parlamentných voľbách v roku 2010, vyhlásil Bugár.
Podľa Bugára sú pre jeho stranu novembrové regionálne voľby dôležité vo všetkých krajoch. Dodal, že on si vie v nich predstaviť koalíciu s SMK, ale zároveň pripomenul, že práve SMK koalíciu s jeho stranou odmieta.
V strane podľa Chmela nie je zatiaľ rovnomerné zastúpenie
V strane Most-Híd je podľa jej podpredsedu Rudolfa Chmela dlh v rovnomernom zastúpení Maďarov a Slovákov v orgánoch strany. Ako uviedol dnes v otváracom prejave na druhom sneme strany v Komárne, rovnomerné zastúpenie by malo existovať od miestnych po najvyššie stranícke štruktúry. Tento dlh musí byť podľa neho odstránený do konca roka.
Slovensko-maďarské vzťahy sú podľa Chmela na najhlbšom dne za posledných 20 rokov. "Je našou povinnosťou ich dvíhať,“ vyhlásil. Členov Most-Híd nemôžu kádrovať podľa neho z hľadiska vlastenectva maďarskí ani slovenskí extrémisti. Naopak, extrémistom v akejkoľvek trikolóre treba zabrániť, aby zasahovali do verejného života. Chmel tiež zdôraznil, že cieľom siláckych rečí nacionalistických extrémistov je zakryť veci, o ktorých občan nemá ani potuchu.
Rokovacím jazykom strany Most-Híd je podľa stanov materinský jazyk delegáta. Ako hostia na snem prišli maďarský veľvyslanec na Slovensku Antal Heizer a slovenský veľvyslanec vo Švajčiarsku Štefan Schill, či biskup Kresťanskej reformovanej cirkvi na Slovensku László Fazekas.