BRATISLAVA. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) sa domnieva, že nie je potrebné znižovať počty slovenských študentov, ktorí odchádzajú študovať na zahraničné vysoké školy (VŠ), naopak, je podľa neho je dôležité pritiahnuť na slovenské VŠ viac cudzincov. Zhodol sa na tom s predsedníčkou parlamentného školského výboru Tatianou Rosovou (SDKÚ-DS).
Opozičná poslankyňa Rosová podčiarkla, že nasilu držať tých, ktorí majú iné ambície nie je potrebné.
Vlani študovalo na slovenských vysokých verejných a súkromných školách spolu 6237 zahraničných poslucháčov. Jedenásť VŠ však nemalo ani jedno percento cudzincov z celkového počtu študentov školy, konštatuje správa o stave vysokého školstva za rok 2008.
Z dvadsiatky verejných VŠ najviac študentov zo zahraničia vlani navštevovalo bratislavskú Univerzitu Komenského - 1540, nasledovala Slovenská technická univerzita v Bratislave (493), Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka (383), košická Univerzita J. Pavla Šafárika (289). Okolo 200 cudzincov študovalo aj na Prešovskej univerzite, Univerzite veterinárskeho lekárstva v Košiciach a Žilinskej univerzite.
Na desiatich súkromných VŠ predstavovali cudzinci číslo 1834. Najviac pritom zaznamenali na Dubnickom technologickom inštitúte v Dubnici nad Váhom (701), nasledovala Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave - (619) a Bratislavská vysoká škola práva (431).
Šéf rezortu školstva konštatoval, že počet cudzincov začína rásť aj vďaka viacerým akreditovaným programom v anglickom jazyku, ktoré ponúkajú slovenské VŠ. "Myslím, že sa už pohýnajú ľady, pretože dosť veľa študentov študuje na Slovensku v angličtine," upozornil Mikolaj.
Martin Fronc z KDH pripomenul, že v Čechách študuje už okolo 20.000 Slovákov. "Nemyslím, že je zlé, že študujú v zahraničí, ale pokladám to za vysoké čísla. Je to dosť vážna otázka," podotkol Fronc.
Do ČR Slováci smerujú najmä pre geografickú a ekonomickú dostupnosť, obľúbené odbory a kvalitnú výučbu. Podľa českej legislatívy za štúdium Slováci v ČR neplatia. Na prednáškach, ale aj v písomnom prejave môžu používať svoj rodný jazyk.
Slovákov láka najmä Karlova univerzita v Prahe, obľúbené je však aj Brno, kde pôsobí Masarykova univerzita (MU) či Janáčkova akadémií múzických umení. Tereza Fojtová, tlačová hovorkyňa MU pre TASR nedávno konštatovala, že za posledných päť rokov sa počet Slovákov na ich univerzite zdvojnásobil. Vlani ich tam študovalo zhruba 3500.