BRATISALVA. Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana (SDKÚ-DS) sa v priebehu týždňa obráti na generálneho prokurátora s mimoriadnym dovolaním, aby zrušil emisnú zmluvu, keďže predseda vlády Robert Fico sa to podľa šéfa SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu bojí urobiť. Predseda najsilnejšej opozičnej strany to dnes vyhlásil v diskusnej relácii televízie TA3 V politike.
Zároveň poznamenal, že zrušenie zmlúv, ktoré sa týkali opozíciou kritizovaných káuz, prišlo neskoro. Premiér podľa Dzurindu koná iba pod veľkým verejným tlakom a len preto, že ho zaujímajú prieskumy verenej mienky. "V marci som napísal predsedovi vlády a dnes sa tvári, že upratuje? Ešte včera na nás kričal, dajte nám dôkazy a že sa zmluva nedá zrušiť," povedal šéf SDKÚ-DS.
Na margo otázky, či jeho prieskumy verejnej mienky nezaujímajú odvetil, že na to dával odpovede počas svojej vlády. "Urobili sme potrebné reformy, urobil som aj s kolegami to, čo bolo treba. A v prvom rade som sa pozeral na záujmy Slovenska, až potom na preferencie našej politickej strany," objasnil svoje tvrdenie Dzurinda.
Zároveň dodal, že hoci vláda zrušila sporné zmluvy, opozícia vo svojej kontrolnej činnosti môže naďalej pokračovať, pretože jej ešte stále zostávajú témy na kritiku. Okrem neukončeného prípadu Hedvigy Malinovej či nevyriešených problémov na východe Slovenska sa podľa Dzurindu denne objavuje mnoho ďalších káuz. Navyše ani tú s emisiami SDKÚ-DS stále nepovažuje za ukončenú.
Dzurinda sa dotkol aj tohtotýždňového stretnutia premiérov Slovenska a Maďarska Roberta Fica a Gordona Bajnaiho, ktoré síce podľa vlastných slov nikdy neoznačí za zlý krok, ale veľmi sa mu nepozdáva, že sa táto schôdzka označuje za úspech už len preto, že sa premiéri stretli. "To je latka našich susedských vzťahov tak nízko, že budeme tlieskať len tomu, že sa stretnú?," spýtal sa Dzurinda, ktorý podľa vlastných slov nemá dobrý pocit napríklad z prijatého 11-bodového vyhlásenia premiérov k vzájomným vzťahom.
Dodal, že pokiaľ ide o reakcie k napätým slovensko-maďarským vzťahom, SDKÚ-DS chce byť zdržanlivá, "lebo vidíme, že sú provokácie v Budapešti, na druhej strane vidíme nešťastné výroky a nevhodné správanie sa aj v Bratislave". Slovensko by podľa Dzurindu malo mať záujem na tom, aby jeho susedia mali dobrú povesť, a aby sa s nimi dobre spolunažívalo. Zároveň ho znepokojuje, že Slovensko pre nevhodné vyjadrenia niektorých svojich politikov stráca zahranično-politickú prestíž.
Líder opozície zároveň dodal, že by bol rád, keby sa Slovensko v budúcnosti dostalo do normálu. "Chcem, aby Slovenská republika nabrala po voľbách 2010 nový kurz. Aby sme boli iní," vyhlásil Dzurinda, ktorý považuje za dôležité napríklad ponúknuť alternatívy ako vyviesť Slovensko z krízy, ako krajinu smerovať, či ako začať robiť poriadok napríklad v justícii. Dzurinda pripomenul, že opozícia v súvislosti s ponúkaním alternatív vypracovala už v minulosti protikrízový program, no vláda si ho neosvojila. "Obávam sa, že budeme aj naďalej hádzať hrach na stenu," poznamenal líder opozície, ktorý však zdôraznil, že napriek tomu odborníci z opozície predstavia svoje vízie.