BRATISLAVA. Líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar podľa vlastných slov ročne pomôže v rámci charity 300 až 400 ľuďom. Odpovedal tak na otázku TASR, či ako člen Národnej rady SR prispieva na dobročinné účely alebo iným spôsobom pomáha ľuďom v núdzi.
Bývalý trojnásobný predseda vlády SR však nechcel byť konkrétnejší. "Nezverejňujem to a nebudem zverejňovať," vyhlásil na túto tému Mečiar.
Podpredseda KDH Daniel Lipšic v tejto súvislosti pre TASR uviedol, že v Spojených štátoch amerických, kde prežil časť života, je "pekná tradícia, podľa ktorej sa desať percent čistého príjmu venuje na dobročinný účel". Opozičný poslanec však nerád o tejto téme hovorí, lebo by to už nebola charita, ale snaha o reklamu. "Povedal som to tak kulantne, pretože tento štýl v Amerike, kedy sa ľudia solidarizujú so spoluobčanmi v ťažšom postavení, ma oslovil," konštatoval.
Politikom píšu listy
Podpredseda SMK pre zahraničnú politiku József Berényi priznal, že takmer každý mesiac dostáva množstvo listov. "Ľudia ma žiadajú o pomoc v osobných záležitostiach alebo v súvislosti s rôznymi podujatiami. Vyberám si, nemôžem všetkých uspokojiť," uviedol. Podľa jeho slov sa tak často stáva, že takýmto spôsobom minie mesačne 300 až 350 eur (9038 až 10.544 Sk). "No nie vždy je to priamo na charitu, často je to podpora kultúrnych podujatí," upozornil.
Aj prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová dostáva od ľudí listy a žiadosti o pomoc. "Samozrejme, že niekedy prispievam a niekedy nie. Ja si tých ľudí určitým spôsobom preverujem," povedala. Podľa vlastných slov sa však nechce chváliť výškou finančných príspevkov. "Myslím si, že nie je ani ľudské ani kresťanské, aby som hovorila koľko. Podľa mňa, človek, ktorý má, by mal prispieť a byť trošku solidárny a ľudský," dodala.
U Janiša rozhoduje manželka
Šéf poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš povedal, že mailov, listov a žiadostí od ľudí dostáva veľa, no vybavuje ich zaňho jeho manželka. "Charitu má u nás doma na starosti manželka. Ja tieto veci neevidujem," priznal poslanec. Zároveň konštatoval, že nie je typ človeka, ktorý by medializoval takúto činnosť. "Charita a pomoc je úplne o niečom inom," podotkol s tým, že z toho rozhodne nechce robiť politiku tak, ako ľudia, ktorí majú násobne viac peňazí a šeky odovzdávajú za účasti médií. "Pomoc, od ktorej ja očakávam, že sa mi znásobí napr. cez verejnú mienku, je neúprimná," uzavrel.
Poslanec najsilnejšej strany Smer-SD Dušan Jarjabek pomáha najmä ľuďom v ťažšej sociálnej situácii. "Sú to osoby, ktoré momentálne niečo potrebujú, teda zvyčajne ide o jednorazovú výpomoc. Nie sú to napr. žiadosti o pomoc pri financovaní strechy, to sú príliš veľké investície a ja som naozaj nič neprivatizoval. Mám len to, čo si vyspievam a zarobím v parlamente," vysvetlil politik, ktorý je vyštudovaným operným spevákom. Jarjabek priznal, že takýmto spôsobom pomáha 12 rokov, no doplnil, že nemá rád, keď sa ľudia chvália a diskutovať na túto tému mu je nepríjemné.