BRATISLAVA, BRUSEL. Slovenský jazykový zákon nie je v rozpore s európskou legislatívou, no problémy by mohli nastať pri jeho implementácii. Uviedol to dnes komisár pre mnohojazyčnosť Leonard Orban po stretnutí so slovenským ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom.
Šéf slovenskej diplomacie ubezpečil komisára, že Slovensko postupovalo a bude postupovať zodpovedne pri uplatňovaní jazykového zákona v súlade s odporúčaniami vysokého komisára OBSE pre otázky národnostných menšín Knuta Vollebaeka.
"Som presvedčený, že Slovensko i Maďarsko sú takí vyspelí členovia Európskej únie, že dokážu sporné názory na zákon vyriešiť v korektnom susedskom dialógu bez zaťažovania európskych či medzinárodných inštitúcií," konštatoval Lajčák.
Komisár zopakoval, že EK nemá právomoci v jazykovej oblasti, slovensko-maďarský spor však ľutuje. Pripomenul pritom základný princíp politiky EÚ v oblasti viacjazyčnosti, podľa ktorého majú občania členskej krajiny vrátane príslušníkov národnostných menšín a prisťahovalcov ovládať jazyk daného štátu.
Slovensko-maďarským konfliktom sa nemieni zaoberať ani švédske predsedníctvo v EÚ a ani Európsky parlament. Predseda EP Jerzy Buzek po stretnutí s predsedníčkou maďarského parlamentu Katalin Sziliovou začiatkom mesiaca vyhlásil, že európsky zákonodarný zbor nedisponuje právomocami v tejto otázke a tento spor možno podľa neho najlepšie vyriešiť na bilaterálnej úrovni.
Čaplovič ďakoval českému veľvyslancovi za postoj k jazykovému zákonu
Vicepremiér pre menšiny Dušan Čaplovič ocenil postoj Česka k spornej novele zákona o štátnom jazyku. Na dnešnom prijatí českého veľvyslanca Vladimíra Galuška, ktorý po piatich rokoch odchádza zo Slovenska, zdôraznil úzku spoluprácu oboch štátov pre udržanie jazykovej a kultúrnej blízkosti. V tlačovej správe o tom informoval jeho hovorca Michal Kaliňák.
Čaplovič ocenil aktívnu a intenzívnu spoluprácu, ktorá prispela k nadštandardným vzťahom medzi Slovenskom a Českom. Dôkazom energickej a bezprostrednej diplomacie bola napríklad česká pomoc počas plynovej krízy, spoločná kandidatúra na sídlo Európskeho jadrového fóra či vytvorenie podmienok pre takmer 16-tisíc slovenských vysokoškolákov, ktorí študujú na českých školách za podmienok ako občania ČR.
sita