Prešov 1. apríla (TASR) - Vyplniť medzeru a poskytnúť rôznym disciplínam slavistiky oporné body pre objektívny výskum južného rozmedzia medzi západným a východným slovanstvom je poslaním dvojzväzkového Východoslovenského slovníka. Jeho autorom je univerzitný profesor Ondrej R. Halaga. Publikáciu, ktorá sa v týchto dňoch dostala na knižný trh je z dielne prešovského vydavateľstva Universum.
Majiteľ vydavateľstva Peter Švorc konštatoval, že dielo na vydanie pripravoval dva roky. Dodal, že jeho ambíciou bolo prezentovať, že východné Slovensko nebolo len nekultúrnym, či málo kultúrnym územím, ale že sa tu písalo, tvorilo aj na vyššej nedialektnej úrovni. O. R. Halaga na slovníku pracoval s prestávkami 50 rokov a základ práce vykonal v rokoch 1945 až 1951 východoslovenský kultúrny spolok Svojina. Slovník obsahuje do 60 tisíc slov z prostredia východného Slovenska, ktoré boli nejakým spôsobom dokumentované v rokoch 921 (od prvých doložených nástenných nápisov) až 1918, pričom autor využil dovedna 162 prameňov. Ide napr. o historicky vzácne listiny, text divadelnej hry Šenk paľenčeni, ktorý vo východoslovenskom nárečí napísal Jozef Andriščík.
Halaga sa ako historik zameral na dokumentovanie hospodárskeho významu východného Slovenska a hlavne Košíc v stredoveku a na počiatku novoveku. Po 2. svetovej vojne sa zaslúžil o založenie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a Vysokej školy technickej v Košiciach. Od roku 1961 pracoval v Ústave pre dejiny európskych socialistických krajín Slovenskej akadémie vied (SAV). V roku 1969 mal byť habilitovaný na docenta, čo mu však vtedajšia moc znemožnila. Od roku 1974 pracoval v novozaloženom Spoločenskovednom ústave SAV v Košiciach. Jeho činnosť v ňom sprevádzali viaceré zákazy, preto začal spolupracovať s inštitúciami a univerzitami v zahraničí. Napr. v 80. rokoch počas pôsobenia na parížskej univerzite École des Hautes Études en Sciences Sociales napísal aj dielo o začiatkoch Košíc Počiatky Košíc a zrod metropoly. V SR vyšlo až o 10 rokov neskôr. Až v roku 1990 bol po 15 rokov rehabilitovaný a ako konzultant sa vrátil do Spoločenskovedného ústavu SAV.