BRATISLAVA. Poslancov Národnej rady SR čaká tento týždeň v rámci pokračujúcej 40. schôdze parlamentu tajná voľba kandidátov na sudcov disciplinárneho súdu, ktorý zisťuje disciplinárnu zodpovednosť sudcov a ukladá opatrenia.
O navrhnutie desiatich mien do dvoch novoutvorených prvostupňových senátov požiadala zákonodarný zbor Súdna rada SR listom zo 14. júla. Poslanci budú vyberať spomedzi 11 uchádzačov, pričom desať z nich navrhol líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar, jedenásty je nominantom jeho straníckej kolegyne Kataríny Tóthovej.
Šéf hnutia podporuje Juditu Dubjelovú, Mariána Furmana, Renátu Janákovú, Juraja Juríčka, Jozefa Kolcuna, Viliama Pohančeníka, Pavla Sabola, Danielu Šikutovú, Danušu Tichú a Martina Vladika, poslankyňa Tóthová Mariána Ševčíka.
Z týchto uchádzačov bude úspešný len ten, ktorému odovzdá svoj hlas nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Ak nebude zvolených desať kandidátov na sudcu disciplinárneho súdu, tak sa bude voľba opakovať s tým, že do nej postúpia všetci neúspešní uchádzači.
Podľa zákona môže byť za sudcu disciplinárneho súdu zvolený len sudca, ktorý vo funkcii pôsobí najmenej päť rokov, nevedie sa proti nemu disciplinárne konanie alebo trestné stíhanie, nebolo mu uložené disciplinárne opatrenie a nie je členom súdnej rady, predsedom alebo podpredsedom súdu. Uspieť však môže aj osoba, ktorá síce nie je sudcom, ale spĺňa podmienky na vymenovanie za sudcu, má právnickú prax najmenej desať rokov a nie je členom súdnej rady.
Rozhodnúť by sa malo o záchranároch
Okrem toho poslancom, ktorí uplynulý týždeň vyčerpali drvivú väčšinu schváleného 89-bodového programu, zostáva diskutovať a hlasovať o 17 bodoch. Medzi nimi je aj široko diskutovaný návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti od Jozefa Valockého (Smer-SD), podľa ktorého by mali byť pohotovosti prístupné len do polnoci.
Podľa Asociácie súkromných lekárov SR by sa však brány lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) mali zatvárať už o 22.00 h. Na podporu svojich požiadaviek iniciovala asociácia ešte v auguste petíciu, pod ktorú sa podpísala viac ako tretina lekárov.
Podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho (nominant Smeru-SD) má návrh novely zracionalizovať LSPP, zredukovať ich počet, avšak tak, aby bola zachovaná ich dostupnosť. "Podnetom, prečo sme sa začali zaoberať LSPP, boli sťažnosti lekárov, že sú prevádzkovateľmi niekedy až vydieraní, pretože dostávali za službu 70 centov (21,09 Sk) alebo jedno euro (30,13 Sk), a že sú unavení," konštatoval po zasadnutí výboru Raši. Racionalizácia LSPP by mala oba problémy vyriešiť.
Navrhnú zrušenie pokút v jazykovom zákone
Hlasovať sa bude aj o zrušení pokút za porušenie jazykového zákona, ktoré chcú v rámci novely tejto právnej normy dosiahnuť nezávislí poslanci László Nagy a Zsolt Simon. Podľa schválenej právnej normy z dielne ministerstva kultúry bude možné udeľovať pokuty za porušenie povinností vyplývajúcich z tohto zákona v rozsahu od 100 eur (3013 Sk) do 5000 eur (150.630 Sk).
"Považujeme za neopodstatnené vynucovať správne používanie štátneho jazyka prostredníctvom finančných pokút," tvrdia nezávislí poslanci. Zároveň upozorňujú, že podľa vysokého komisára Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe udeľovanie pokút môže ľahko vytvárať alebo zosilňovať napätie na národnostne zmiešanom území. "V princípe by sa malo konfliktným situáciám vyhýbať, a preto by sankcie mali byť výnimočné a jasne definované. Široký rozsah pokuty bez presnej špecifikácie môže byt ľahko zneužiteľný," argumentujú.
Zákonodarcovia rozhodnú aj o osude návrhu ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku z dielne odídencov z KDH Vladimíra Palka a Pavla Minárika. Podľa nich prokurátor by mal podať súdu návrh na začatie konania po usúdení, že hodnota majetku presahuje najmenej o tisícnásobok minimálnej mzdy preukázateľné príjmy a dotyčný nepodá dostatočné vysvetlenie.