BANSKÁ BYSTRICA. Slnečné elektrárne na strechách rodinných domov prinášajúce svojim majiteľom pravidelný príjem z predaja elektriny sú na Slovensku zatiaľ ojedinelé, záujem o takéto zariadenia však rastie.
"Záujem o výstavbu fotovoltaických elektrární rastie aj medzi majiteľmi rodinných domov," povedala ČTK Martina Kolesárová, projektová manažérka Slovenskej organizácie pre obnoviteľné zdroje energie (SOOZE). Presná štatistika o počtu takýchto malých elektrární s najbežnejším inštalovaným výkonom od jedného do približne päť kilowattpeakov neexistuje (watt peak vyjadruje maximálny výkon zariadenia pri optimálnych podmienkach). Podľa zástupcov energetických spoločností je do rozvodnej siete pripojených zatiaľ iba niekoľko zariadení.
Trendom budú väčšie elektrárne
Na východnom Slovensku je na verejnú sieť pripojených päť fotovoltaických elektrární, Stredoslovenská energetika zatiaľ neodoberá elektrickú energiu z žiadnej fotovoltaickej elektrárne malého výkonu. Podnik však eviduje 350 žiadostí o pripojenie zdrojov s celkovým výkonom približne 17 megawattov. "V týchto žiadostiach sú však zahrnuté zdroje do výkonu jeden megawatt," spresnila hovorkyňa podniku Jana Bolibruchová.
Podľa odborníkov sa v nasledujúcich dvoch rokoch budú stavať najmä väčšie elektrárne. "Byrokracie je stále veľká," tvrdila Kolesárová. Firmy, ktoré už majú s inštaláciou a pripojením slnečných elektrární skúsenosti, uprednostňujú väčšie zákazky. SOOZE by preto podľa nej chcela v budúcnosti pripraviť manuál, ktorým by sa prípadní záujemcovia o výstavbu malých slnečných elektrární mohli riadiť.
Vyžadujú značné investície
Fotovoltaická elektráreň si vyžaduje pomerne veľké investície. Zdroj s inštalovaným výkonom päť kWp stojí od 17.000 do 20.000 eur (512.142 až 602.520 korún) a zaberie okolo 40 metrov štvorcových plochy. Investícia sa vráti približne za desať rokov, štát totiž garantuje cenu, ktorá bola v čase pripojenia zdroja do rozvodnej siete na obdobie 15 rokov. V súčasnosti je podľa výnosu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví výkupná cena elektrickej energie z malých fotovoltaických elektrární 0,4481 eura (takmer 13,5 koruny) za kilowatthodinu. Od 20. septembra má platiť nový výnos, v ktorom sa podľa predbežných informácií výkupná cena elektrickej energie mierne zníži.
Slovensko je s využívaním priamej premeny slnečnej energie na elektrickú v začiatkoch. Podľa informácií SOOZE sú v prevádzke panely s celkovým výkonom približne 200 kWp. Najväčší projekt spustila v lete bratislavská Univerzita Komenského, kde dali do prevádzky zariadenie s inštalovaným výkonom 100 kilowattpeakov. Napríklad v susednom Česku, kde podpora fotovoltaických panelov prostredníctvom výkupnej ceny energie beží už niekoľko rokov, sú v prevádzke slnečné elektrárne s výkonom viac ako 50 megawattov.