KOŠICE. Hoci ministerstvo školstva tento rok zjednodušilo zavádzanie diétneho stravovania na školách, samosprávy k jeho poskytovaniu pristupujú rôzne. ČTK to povedali zástupcovia oslovených samospráv. Deti si môžu vybrať aj medzi obedmi pre cukrovkárov, celiatikov či šetriacu diétu.
Takmer na všetkých školách umožnila podávanie špeciálnej stravy samospráva v Prešove. "Určili sme 33 základných a materských škôl s diétnou kuchyňou tak, aby boli dostupné vo všetkých častiach mesta," uviedla vedúca Školského úradu mesta Prešov Anna Böhmerová. Zatiaľ bude diétnu stravu odoberať 22 detí, Böhmerová však očakáva, že záujem sa ešte zväčší.
O zavedení diétneho stravovania zatiaľ nerozhodli v Banskej Bystrici. Vedenie mesta si chce najprv zmapovať záujem rodičov. Mesto doteraz podľa hovorkyne primátora Moniky Pastuchovej umožnilo špeciálne stravovanie len v jednej materskej škôlke, prihlásili sa naň dve deti.
Poplatok približne o pätinu vyšší
Za diétnu stravu si musia rodičia v školských jedálňach priplatiť. V Prešove napríklad platia rodičia za bežný obed 83 centov (25 korún), diétny obed stojí 99 centov (necelých 30 korún).
Diabetickú, bezlepkovú a šetriacu diétu poskytovalo doteraz mesto Košice v jedinej materskej škole, od tohto roku by malo škôl a škôlok s upravenou stravou pribudnúť. Mestská samospráva však zatiaľ podľa hovorkyne Lucie Mihokovej o počte škôl nerozhodla, závisí to tiež od záujmu rodičov. Poplatok za diétne stravovanie je v Košiciach približne o pätinu vyšší ako za bežnú stravu.
Školy v Žiline poskytovali diétnu stravu už v minulom školskom roku 46 deťom. Tento rok však samospráva očakáva, že záujem narastie. Podávanie stravy na rôznych školách chce mesto predbežne zabezpečiť jej rozvozom do jednotlivých škôl, uviedol hovorca mesta Martin Barčík.
Obmedzení počtom stravníkov
V komplikovanej situácii sa ocitli rodičia detí s predpísanou diétou v Martine. Mesto totiž podmienilo vydávanie diétnej stravy počtom prihlásených detí, škola môže variť diétne jedlá až keď o ne prejaví záujem najmenej desať detí. Podľa júnového prieskumu však túto podmienku podľa hovorcu mesta Jozefa Petráša nesplnila žiadna škola. Mesto preto rodičom odporučilo, aby diétnu stravu deťom do školy prinášali sami. Vedenie mesta tento krok odôvodnilo aj dôsledkami svetovej finančnej krízy.
Zavádzanie diétneho stravovania uľahčilo ministerstvo školstva vo februári, keď vydalo smernicu, v ktorej určilo napríklad základné ceny za špeciálne pripravené obedy a školám tiež poskytlo receptúry na prípravu jedál. Diétnu stravu podávali školské jedálne aj v minulosti, väčšinou to však záviselo od individuálnej dohody s rodičmi.