BRATISLAVA. Pravidelné štvrtkové schôdzky vo dvojici na Úrade vlády a opatrné komentáre výrokov koaličného partnera – tak vyzerali vzťahy medzi Jánom Slotom a Robertom Ficom ešte pred pol rokom. Ich spolužitie vyzeralo zvonka ako nadštandardné, čo priznával aj tretí koaličný partner – predseda HZDS Vladimír Mečiar.
Dnes, osem mesiacov pred voľbami, je situácia úplne iná. Premiér a predseda SNS si už od júna na pravidelné štvrtky nenašli čas, hoci bol Fico väčšinu leta v práci. A napriek tomu, že sa Slota očividne snaží udržať si Ficovu priazeň, čoraz častejšie si vymieňajú názory cez médiá.
Okno rozbila SNS
„SNS rozbije okno, potom sa skryje za plot a spoza plota na mňa kričí – Robo, nejako pomaly ti to zasklievanie toho okna ide,“ reagoval cez víkend premiér na Slotovu kritiku stretnutia Fico – Bajnai.
SNS po schôdzke v Maďarsku opatrne kritizovala, že nebola úspešná a premiéri sa vraj na nej dohodli len na tom, že sa ešte stretnú. Na rozdiel od mnohých predchádzajúcich vyhlásení k Slotovi však Fico nedoplnil, že za zlé vzťahy s Budapešťou môže v prvom rade SMK.
Europoslankyňa za Smer Monika FlašíkováBeňová hovorí, že aj z Ficových vystúpení je zrejmé, že to, ako sa Slota správa, je za hranicou prijateľnosti.
„Našim sympatizantom a voličom správanie Jána Slotu prekáža a som presvedčená, že práve preto sa predseda vlády rozhodol, že aspoň tie najcitlivejšie otázky a kauzy, ktoré sa za posledného pol roka ukázali, bude takto razantne riešiť,“ hovorí FlašíkováBeňová.
Na otázku, či sa priestor SNS na koalíciu so Smerom čoraz viac zužuje, odpovedala: „SNS nepatrí do žiadnej slušnej vlády. Pomenovala som to aj po posledných voľbách.“ Myslí si, že spôsob, akým vládne Slota, začína prekážať aj vedeniu jej strany.
SNS: Berú nám agendu
Šéf klubu SNS Rafael Rafaj nevidí za poslednými Ficovými výrokmi nič vážne. „Nevnímam to ako strategické hodnotenie. Skôr to bola okamžitá reakcia na umne položenú otázku redaktora,“ tvrdí.
Rafaj si myslí, že isté napätie vyplýva z toho, že sa Smer snaží prevziať národnú agendu. „Smer okrem sociálnych otázok prišiel na to, že chce pôsobiť na voličov aj témami, ktoré sú tradične parketou SNS.“
Výrok, ktorým Fico zlé vzťahy s Maďarskom pripísal SNS, je iba pokračovaním problémov medzi koaličnými stranami. Vyvrcholili už v auguste, keď Fico odňal Slotovej strane po opakovaných škandáloch ministerstvo životného prostredia.
Šance na pokračovanie tejto koalície na ďalšie štyri roky znižujú okrem škandálov SNS aj klesajúce preferencie Slotovej strany a najmä Mečiarovho HZDS.
HZDS a SNS sa držia v šachu
Ak si Ján Slota a Vladimír Mečiar nepomôžu, školský zákon ani Špecializovaný trestný súd zrejme nespochybnia.
BRATISLAVA. Dve menšie koaličné strany – SNS a HZDS – sa navzájom potrebujú. Ak si nepomôžu, ich podania na Ústavný súd sa až do Košíc nedostanú. Ani jedna strana nemá potrebných 30 poslancov. Na podporu koaličného Smeru sa tentoraz spoľahnúť nemôžu.
HZDS, ktoré má len 15 poslancov, chce spochybniť existenciu Špecializovaného trestného súdu. Jeho vznik síce SNS podporila, ale jej predseda Ján Slota o súde stále hovorí ako o politickom tribunáli a „zvrhlosti“. HZDS napriek tomu podpisy Slotových poslancov isté nemá.
„Sme otvorení rokovaniam, ale tie vzťahy boli v poslednom čase na bode mrazu,“ priznáva predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. HZDS ich podľa neho zatiaľ oficiálne pre podanie na Ústavný súd neoslovilo.
SNS si navyše už teraz určuje podmienky. Ak aj začnú rokovať, chce na oplátku za podpisy svojich poslancov podporu HZDS pod podanie proti školskému zákonu. „SNS je známa tým, že sú pre nás dôležitejšie národnoštátne záujmy ako momentálna taktika,“ tvrdí Rafaj.
„V tejto etape by nebolo vhodné zo strany SNS, aby si dávala nejaké podmienky,“ odkázal podpredseda HZDS Jozef Habánik.
HZDS pritom brzdí SNS už od februára, keď bola sporná novela školského zákona prijatá. Odvtedy sa strany neboli schopné dohodnúť na spoločnom texte podania.
vev
HZDS Európa nesúdi
Európska demokratická strana sa k snahe HZDS zbaviť poslancov Národnej rady za SMK mandátov nevyjadrila.
BRATISLAVA. HZDS je čerstvým členom Európskej demokratickej strany (EDP) a zdá sa, že má jej bezvýhradnú dôveru.
Spoločné snahy HZDS a SNS zbaviť mandátu poslancov za SMK, ktorí sa v piatok zúčastnili na rokovaní Fóra poslancov Karpatskej kotliny, poradného orgánu maďarského parlamentu, nechala Európska demokratická strana bez ohlasu.
Vladimír Mečiar a HZDS plánujú, ako vyhnať maďarských poslancov z parlamentu. FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK
„Neprislúcha mi komentovať slovensko-maďarské vzťahy, pokiaľ nie sú predmetom európskych posudzovaní,“ odpovedal na otázku, či je konanie HZDS hodné člena EDP a či sa s ním európska strana stotožňuje, jej generálny tajomník Josef Brož z českej strany Cesta změny.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar povedal, že hnutie sa najskôr obráti na mandátový a imunitný výbor Národnej rady, ktorý má poslancov za SMK vyzvať, aby sa mandátov vzdali.
Pokiaľ tak neurobia, HZDS podá žalobu na Ústavný súd alebo podnieti novelu zákona o konflikte záujmov, ktorá fórum postaví mimo zákona.
mk

Beata
Balogová
