Súd ocenil česť šéfa HZDS na takmer 50tisíc eur. Ublížiť mu mal rozhovor s Vojtechom Tkáčom.
Pôvodný text agentúry TASR sme o 22:25 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Vladimír Mečiar je po včerajšku o takmer 50-tisíc eur bohatší. Prvýkrát vo svojej politickej kariére vysúdil peniaze od média. Týždenník Plus 7 dní mu má platiť za vyjadrenia, ktoré odzneli v máji 2004 v rozhovore s bývalým členom HZDS, neskôr predsedom Ľudovej únie, Vojtechom Tkáčom.
Tkáč vtedy povedal, že „financovanie vily Elektra je jedna virtuálna realita“. Hovoril aj o tom, že Mečiar nevie dokázať, ako príjmy na jej financovanie nadobudol. Týždenník sa Tkáča pýtal aj na jeho dávnejší výrok, že Mečiar má mať zdravotné problémy a „jeho priateľmi sú tabletky“. Túto otázku Tkáč viac v rozhovore nekomentoval.
Z ospravedlnenia peniaze
Bratislavský krajský súd v stredu rozhodol, že tieto vyjadrenia vyvolali u bežného čitateľa dojem, že Mečiar financoval vilu Elektra z nepoctivých zdrojov a že je duševne chorý.
Senát zmenil pôvodný rozsudok okresného súdu, ktorý týždenníku dvakrát prikázal, aby sa Mečiarovi ospravedlnil, ale nepriznal mu žiadne odškodnenie. Krajský súd uznal zásah do Mečiarových práv, čím „došlo k zníženiu jeho vážnosti a dôstojnosti“.
Predseda HZDS včera ráno na súd neprišiel a na poludnie sa v parlamente tváril, že o výhre nad časopisom nevie. Priznal, že je to po prvý raz, čo okrem ospravedlnenia vysúdil aj peniaze.
„Určite si ich nenechám,“ povedal dobre naladený Mečiar, ktorý vraj odškodnenie nechce použiť na investíciu do nových nehnuteľností, ale „do ľudí“. Pri otázke, či je správne, ak politik za ujmu na cti vysúdi niekoľkonásobne viac ako človek, ktorý príde o blízkeho alebo sám utrpí vážne zranenie, začal mať naponáhlo. „Ak je rozhodnutie súdu zákonné, je v poriadku vždy,“ povedal.
Tkáč včera pre denník SME tvrdil, že žalovaný rozhovor týždenníku nikdy neposkytol. To isté tvrdil aj na súde. „Nevieme, či ho k tomu viedli obavy, alebo či mal nejaký iný dôvod. V súdnom konaní sme totiž predložili ako dôkaz zvukový záznam z tohto rozhovoru,“ povedal zástupca šéfredaktora Plus 7 dní Roland Kyška.
„Rozhodnutie odvolacieho súdu považujeme za zvláštne a podávame proti nemu dovolanie na Najvyšší súd,“ dodal.
Právnik Tomáš Kamenec upozornil, že nejde o čisto redakčný text, ale o rozhovor s politikom a že otázky reagovali na témy verejného záujmu. Pripomenul, že aj Európsky súd pre ľudské práva v roku 1994 konštatoval, že médiá by nemali byť postihované za názory, ktoré uviedli tretie osoby, napríklad
v rámci rozhovorov.
Proti médiám sú úspešní
„Principiálne by mala byť chránená aj sloboda médií klásť provokatívne otázky a požadovať od politikov na ne odpoveď,“ myslí si Kamenec, podľa ktorého „Mečiar nie je súkromná osoba a vyjadrenia ohľadom jeho zdravotného stavu nemôžu byť pre verejnosť tabu“.
Združenie vydavateľov periodickej tlače opakovane kritizuje výšku odškodnení, ktoré mnohí politici od médií vysúdili. V minulosti so žalobami na niekoľko tisíc eur uspeli napríklad premiér Robert Fico, predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin aj predseda SNS Ján Slota.

Beata
Balogová
