BrATISLAVA. Geografická poloha Slovenska v strede Európy a na hranici Karpát a Panónskej nížiny podmieňuje bohatstvo diverzity flóry a fauny. "Na Slovensku bolo dosiaľ opísaných viac ako 11.270 rastlinných druhov, viac ako 28.800 živočíšnych druhov a viac ako 1000 druhov prvokov," uvádza sa v správe o implementácii Dohovoru o biologickej diverzite v SR, ktorú dnes schválila vláda.
Slovensko patrí svojimi prírodnými hodnotami k najbohatším krajinám Európy. Na území Karpát možno nájsť viac ako jednu tretinu európskych druhov rastlín, útočisko u nás nachádzajú aj ohrozené druhy ako orol kráľovský či sova dlhochvostá a prežívajú tu aj populácie medveďov, vlkov a rysov.
V dôsledku intenzívneho využívania prírodných zdrojov sú však v súčasnosti mnohé rastlinné a živočíšne druhy vyhynuté, niektoré sa stali vzácnymi, iné sú ohrozené. Ako ďalej vyplýva zo správy z dielne ministerstva životného prostredia, z celkového počtu 3124 vyšších rastlín je 1135 v Červenom zozname papradí a kvitnúcich rastlín Slovenska. Ohrozených je aj 45 percent druhov rýb, všetky druhy obojživelníkov a plazov, 32 percent druhov vtákov a 65 percent druhov cicavcov.
K zachovaniu druhovej rozmanitosti (biodiverzity) majú prispieť najmä chránené územia. Na Slovensku sa nachádza 23 veľkoplošných chránených území ako národné parky a chránené krajinné oblasti a 1010 maloplošných chránených území ako napríklad národné prírodné rezervácie. Celková plocha chránených území vrátane ochranných pásiem predstavuje 24,88 percenta rozlohy Slovenska. Počet chránených území sa v priebehu jednotlivých rokoch mení z rôznych dôvodov.
Dohovor o biologickej rozmanitosti ratifikovala SR v roku 1994. Dokument o biodiverzite sa poníma ako praktický nástroj na realizovanie a podporu trvalo udržateľného rozvoja a zachovanie tejto rozmanitosti. V samotnej Konvencii sa uznáva, že nejde len o "prežitie" rastlinných a živočíšnych druhov, mikroorganizmov a ekosystémov, ale aj o človeka, jeho potreby, bezpečné potraviny, možnosti prípravy nových liekov, ďalej o pitnú vodu a zdravé ovzdušie.