BRATISLAVA. Predseda ľudskoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR József Berényi (SMK) je presvedčený o tom, že metodický pokyn k jazykovému zákonu by sa mal vypracovať na vládnej úrovni a nie na úrovni ministerstva kultúry.
Svoj návrh odôvodňuje možnou zmenou na ministerskom poste po budúcoročných voľbách, pričom nový šéf rezortu by ich mohol následne zrušiť. "Mal som taký pocit, že to komisár pochopil a porozmýšľa o tom," uviedol po dnešnom stretnutí s vysokým komisárom OBSE pre menšiny Knutom Vollebaekom. Berényi poznamenal, že pri ich vypracovaní chce byť nápomocný aj komisár spolu so zástupcami menšín.
Berényi mu počas stretnutia tlmočil svoj názor, že parlament nestihne do volieb prijať novelu zákona o používaní jazykov národnostných menšín a ani legislatívny predpis k postaveniu národnostných menšín. Zasadzuje sa však za začatie diskusie k tejto otázke, avšak ich príprava by sa podľa Berényiho nemala uponáhľať.
Nie je sklamaný z toho, že Vollebaek nežiada zmenu zákona o štátnom jazyku, ale jeho žiadosť o vypracovanie metodického pokynu má dokazovať, že právny predpis nie je v poriadku. "Inak by nenavštívil SR a nežiadal by vyjasnenie zákona ich prostredníctvom," domnieva sa. Dodal, že kľúčovým by malo byť vyjasnenie udeľovania sankcií, používanie dvojjazyčných zemepisných názvov, komunikácia klienta a úradníka v obciach, kde je pod 20 percent predstaviteľov národnostnej menšiny. Berényi pokračoval, že pokyn má vyjasniť aj uvádzanie sprievodného slova pri kultúrnych podujatiach pre menšiny a schvaľovanie nápisov na pamätníkoch.
Berényi prízvukoval, že jeho stretnutie s komisárom nebolo z pozície predstaviteľa SMK, ale šéfa parlamentného výboru. Na otázku, prečo neprišiel na rokovanie zahraničného výboru, odpovedal, že nie je jeho členom, pričom je logické, že sa Vollebaek ako komisár pre menšiny stretne so zástupcami výboru pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien.
S komisárom samostatne diskutoval tiež nezávislý poslanec NR SR Béla Bugár (Most-Híd). Tlmočil mu hlavne potrebu odstránenia nejednoznačnosti niektorých paragrafov jazykového zákona. Metodický pokyn považuje Bugár za jedinú možnosť ako zabrániť odlišnej interpretácie tejto právnej normy. "V budúcnosti by bolo najlepšie, aby boli do celého procesu zapojení aj zástupcovia menšín," upozornil s tým, že v tomto prípade predovšetkým maďarská, keďže jej sa najviac dotýka využívanie menšinových práv. "Ostatné možno používajú svoje jazyky doma, alebo možno ani tam nie," konštatoval.
Na margo sankcií Bugár uviedol, že podľa komisára sú určitým spôsobom akceptovateľné, ale musí byť zrejmý jednoznačný mechanizmus ich udeľovania.