BRATISLAVA. Zatiaľ bez konkrétneho výsledku sa skončila diskusia členov Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR, ktorý dnes mimoriadne zasadol, aby riešil "zneužívanie disciplinárnych konaní voči trestným sudcom". Výbor bol zvolaný na podnet opozičných poslancov na čele s Danielom Lipšicom (KDH), zákonodarcovia však napokon k žiadnemu konkrétnemu cieľu, ktorý by stav v justícii zásadne zmenil, nedospeli.
Exminister spravodlivosti Lipšic považuje stav justície za veľmi vážny a podľa jeho slov súdnictvu vládne justičná mafia. Nepozdáva sa mu napr. disciplinárne konanie vedené voči sudcovi Petrovi Paludovi za to, že na predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina podal trestné oznámenie. "Už dlhšiu dobu pozorujeme, že v justícii sa aplikuje dvojaký meter. Na jednej strane sú sudcovia, ktorí majú závažné nedostatky vo svojej práci, na druhej strane sa vymýšľajú kauzy voči sudcom, ktorí pojednávajú tie najzávažnejšie veci. Podľa mňa je to so zámerom dosiahnuť zmenu v senáte a ovplyvniť tak rozhodnutie," konštatoval.
Lipšicovi sa nepáči ani prípad sudkyne Anny Benešovej, ktorá v rozhovore pre denník Sme priznala, že bol na ňu zo strany nadriadených vyvíjaný nátlak pri rozhodovaní v prípade, kde bol žalobcom vtedajší minister spravodlivosti Štefan Harabin. Benešová má v súčasnosti pozastavený výkon funkcie a hrozí jej preradenie z krajského na okresný súd. Lipšic je preto pripravený pre spomínaný údajný nátlak podať trestné oznámenie, pričom na jeho podpísanie vyzval aj členov ústavnoprávneho výboru. "Ovplyvňovanie rozhodnutia súdu je u nás trestný čin, preto si myslím, že vyšetrovacie orgány by mali preskúmať, kto ju ovplyvňoval a za akých okolností," vysvetlil.
"Nepodpíšem, lebo je tam veľa politiky a je to agenda, kde je prevaha politikárčenia," reagoval predseda výboru Mojmír Mamojka (Smer-SD). Podobné stanovisko zaujala aj podpredsedníčka výboru Katarína Tóthová (ĽS-HZDS). "Nepodpíšem. V živote som ju (Benešová) nevidela, ja mám dávať trestné oznámenie? Ak pán Lipšic niečo vie, je jeho povinnosťou dať trestné oznámenie," odkázala.
Na margo Lipšicových poznámok o zlom stave súdnictva Tóthová podotkla, že poslanec za KDH je opantaný myšlienkami o mafii v súdnictve. "Ja budem vždy podporovať lustrovanie výkonnosti sudcov," konštatovala v súvislosti s disciplinárnymi konaniami, ktoré sú voči sudcom vedené pre prieťahy v súdnom konaní. Lipšica zároveň upozornila, že Ústavnoprávny výbor NR SR nie je kompetentný, aby o týchto disciplinárnych konaniach rozhodoval. "Vy chcete zasahovať do chodu justície," odkázala Lipšicovi.
Mamojka je presvedčený, že stav slovenského súdnictva nebol dobrý nikdy. "Ale z dvoch-troch prípadov disciplinárnych konaní netreba robiť revolúciu," povedal.
Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) v tejto súvislosti avizovala, že na najbližšie zasadnutie výboru pripraví návrhy, ktoré sa budú týkať dočasného pozastavenia činnosti disciplinárnych senátov až do doby prijatia legislatívnych zmien. "Keď chceme nezávislú justíciu a nestranné rozhodovanie, tak každý sudca si zaslúži, aby disciplinárne rokovania prebiehali fér," dodala s tým, že by zároveň chcela otvoriť disciplinárne senáty občianskej kontrole.