BANSKÁ BYSTRICA. Odchádzajúci minister pôdohospodárstva Stanislav Becík (HZDS) pre SME pripustil, že za jeho odvolaním môže byť nespokojnosť potravinárskej loby, ale aj tlaky silných poľnohospodárskych skupín, ktoré nazval novodobou agrárnou buržoáziou. Na otázku, či tieto skupiny majú na Slovensku taký vplyv, že dokážu zosadiť ministra, odpovedal: „Neviem, ale asi som nebol pre nich vhodný.“
„Novodobá agrárna buržoázia, ktorá v Európe nemá obdobu, vznikla najmä z okradnutých družstiev. Títo postupne likvidovali živočíšnu, špeciálnu rastlinnú a pridruženú výrobu, to sú odvetvia, ktoré vytvárali pracovné miesta,“ tvrdí Becík.
Teraz sa podľa neho koncentrujú len na sezónnu obilninársku a olejninársku výrobu bez trvalých pracovných príležitostí. Títo ľudia vraj očakávajú ministra, ktorý vybaví vysoké výkupné ceny za dopestované obilie, „ktorého produkujeme o 40 percent viac, ako je domáca potreba,“ povedal Becík. Tuší, že tak končí asi pod tlakom agrárnej loby, ktorá pritlačila na HZDS.
„Roľníci z vilových štvrtí zamestnávajú úzku skupinu sezónnych pracovníkov z vidieka a počas zimných mesiacov ich posielajú na úrady práce. Takéto gazdovanie nemá v únii obdobu. Možno som bol pre tieto skupiny menej prijateľný.“
Keď predseda HZDS Vladimír Mečiar oznámil, že požiadal Becíka, aby vrátil mandát strane, neuviedol žiadny relevantný dôvod.
Becíkovho nástupcu, šéfa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Vladimíra Chovana, označil za človeka, ktorý sa „skôr dohodne“, kým minister Becík vraj skôr rozhodoval.
Chovan je podľa informácií SME blízkym človekom exministrov pôdohospodárstva Petra Baca, Miroslava Maxona (obaja HZDS), poslanca Smeru Mariána Záhumenského aj štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Miroslava Šebeka zo Smeru, ktorí podnikajú alebo podnikali v agropriemysle. Chovan oficiálne podporoval Baca v predvolebnej kampani za poslanca Európskeho parlamentu.

Beata
Balogová
