BRATISLAVA. Podvodu, pri ktorom sa pozemková mafia pokúsila obrať najmenej dvanásť prevažne starších ľudí o pozemky v okrese Dunajská Streda o 217 hektárov pôdy, sa dalo zabrániť.
Kataster podvod odhalil iba vďaka náhode, ale až potom, keď už pozemky pripísal novým vlastníkom. O prípade v pondelok informoval denník SME.
Notár sa dá skontrolovať
Katastrálny úrad v Dunajskej Strede zavkladoval nového vlastníka pozemkov, bratislavskú firmu Ballor, ktorej konateľom je maďarský občan György Dombi, na základe sfalšovaných zmlúv. Na zmluvách boli falošné podpisy pôvodných vlastníkov pôdy, aj sfalšovaná pečiatka a podpis notárky.
Pravosť každého notárskeho overenia sa pritom dá jednoducho skontrolovať na internete. Na stránke notar.sk stačí zadať poradové číslo, ktoré centrálny register osvedčených podpisov automaticky pridelí každému osvedčeniu. Po doplnení mena, priezviska a rodného čísla overovaného systém ihneď potvrdí, či dokument notár overil.
Všetky tieto údaje má kataster pri konaní k dispozícii. Andrej Polák z trnavského katastrálneho úradu však hovorí, že zákon takúto kontrolu neprikazuje. „Je to doplňujúce skúmanie, nie je to povinnosťou katastra, kontrolujeme to, len ak sa vyskytnú pochybnosti.“
Zvláštnych okolností bolo pritom v prípade viac. Firma Ballor katastru predložila zmluvy o predaji pozemkov, ktoré mala s vlastníkmi pôdy uzatvoriť 4. januára tohto roku. Spoločnosť však podľa obchodného registra vznikla až vo februári. Polák tvrdí, že nie je dôležité, kedy boli zmluvy spísané, ale až dátum ich overenia u notára, teda 23. apríl. Aj ten je však problematický.
Riaditeľ dunajskostredského katastra Štefan Szakáll totiž vo výzve, ktorou vlastníkov upozorňuje na podvod, napísal, že návrh na vklad podal Ballor 20. apríla. Jeho súčasťou boli podľa neho aj spomínané zmluvy. Notársky podpis na nich je však až z 23. apríla.
Tri dni vákua
„Pokiaľ bola k návrhu na vklad priložená kúpna zmluva s notárskym osvedčením až z 23. apríla, teda tri dni po tom, ako návrh došiel do katastra, vyvolávala zmluva dôvodné pochybnosti, či bola skutočne prevodcami podpísaná, či je osvedčenie pravé a či je zmluva spôsobilá na zápis do katastra. Správa katastra mala konanie prerušiť, ak nie zastaviť,“ myslí si advokát Andrej Majerník.
„Prípad vyšetruje polícia, do jeho ukončenia informácie poskytovať nebudeme,“ odpovedal včera Jozef Seman z Úradu geodézie, kartografie a katastra.
Kataster pochybil pri ďalšom úkone, keď firma Ballor onedlho všetky pozemky previedla na Ádáma Hoppála z Maďarska. Úradníci si nevšimli, že na Slovensku registrovaná spoločnosť predáva pôdu maďarskému občanovi. Naše zákony umožňujú cudzincom získať ornú pôdu iba ak majú u nás trvalý pobyt, alebo na nej aspoň tri roky hospodária. Prevody už napadla prokuratúra.
Pozemky by sa teraz mali vrátiť na listy vlastníctva Balloru. Kedy ich opäť vrátia pôvodným vlastníkom, zatiaľ nie je jasné.

Beata
Balogová
