BRATISLAVA. Vyvesením transparentu s nápisom "Za Mochovce 3, 4 doplatíme všetci" chceli environmentalisti upozorniť nielen na pokusy o manipuláciu verejnosti pred verejným prerokovaním projektu.
Členovia organizácie na protestnom zhromaždení zdôraznili, že tá nie je jedinou hrozbou pre slovenských občanov, za jeden z ďalších problémov totiž považujú aj otázku financovania.
Odpad zaplatia ľudia
Podľa Andrey Zlatňanskej z Greenpeace sa totiž na financovaní nákladov jadrovej elektrárne budú podieľať aj slovenskí daňoví poplatníci. "Zo správy o hodnotení vyplýva, že slovenský štát, čiže daňoví poplatníci sa budú musieť vysporiadať s rádioaktívnym odpadom, ktoré tieto dva reaktory vyprodukujú," konštatovala dnes po vyvesení transparentu. Podotkla, že vo svete neexituje ani jedno trvalé hlbinné úločisko a preto sa nevie, koľko bude vybudovanie konečného úložiska vysoko rádioaktívneho odpadu stáť. Na Slovensku existujú iba dočasné úložiská.
"Prečo odpad, ktorý vyprodukuje súkromná spoločnosť, prečo za to musia platiť daňoví poplatníci? Prečo sa radšej nepoužijú na zdravotníctvo, školstvo?" pýtala sa Zlatňanská. Priblížila, že podobná prax síce funguje aj vo svete, poznamenala však, že by sme si mali zo sveta brať dobré príklady a nie to, že za výstavbu realizovanú súkromnou spoločnosťou doplatia občania. Zlatňanská si myslí, že náklady spojené s prevádzkou elektrárne by mali znášať Slovenské elektrárne.
Za odpad platíme, tvrdia elektrárne
Slovenské elektrárne, a.s. (SE) odmietajú tvrdenia, že na dostavbu 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa poskladajú aj občania Slovenska. “Zdôrazňujeme, že projekt bude v plnej miere financovaný z výnosov a externých zdrojov Slovenských elektrární. Slovenské elektrárne nedostali na tento projekt žiadnu štátnu podporu alebo daňové úľavy.
Okrem toho Slovenské elektrárne riadne realizujú všetky platby štátnej spoločnosti JAVYS, a.s., za spracovanie a uloženie rádioaktívneho odpadu ako aj všetky platby pre Národný jadrový fond na pokrytie všetkých nákladov súvisiacich s vyraďovaním jadrových zariadení,“ uviedol Miroslav Šarišský z oddelenia externej komunikácie Slovenských Elektrární.
Hovorca Slovenských elektrární (SE) Juraj Kopřiva v tejto súvislosti uviedol, že na argumenty Greenpeace bude spoločnosť reagovať na piatkovej (18.9.) tlačovej konferencii v rámci verejného prerokovania, ktoré bude v piatok 18. septembra v Bratislave.
Environmentalisti ešte minulý týždeň upozornili, že SE manipulujú proces posudzovania vplyvov dostavby Mochoviec na životné prostredie. Greenpeace svoje tvrdenie odôvodnil dokumentom, v ktorom elektrárne popisujú, ako si predstavujú priebeh verejného prerokovania správy o hodnotení dostavby. V získanom dokumente sa nachádzali inštrukcie ako dosiahnuť čo najnižšiu pozornosť médií a verejnosti či ako zabrániť verejnému prerokovaniu vo Viedni. Elektrárne pravosť dokumentu nepotvrdili. V reakcii na tieto tvrdenia SE reagovali, že ich odborníci sú pripravení komunikovať so všetkými zainteresovanými stranami o prínosoch dostavby.