Zomrel pripútaný k radiátoru na policajnej stanici. Osem rokov trvalo, kým potrestali vinníkov.
Pôvodný text agentúry SITA sme o 20:22 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Karol Sendrei zomrel ubitý a umučený na policajnej stanici v Revúcej pred vyše ôsmimi rokmi. Expolicajti, ktorí sú za jeho smrť zodpovední, išli priamo z pojednávacej siene do väzenia. Najvyšší súd vo štvrtok ukončil prípad, ktorý si všimlo aj zahraničie vrátane spravodajcu europarlamentu Jana Marinnusa Wiersmu.
„Toto je komunistický súd. Máte špinu na rukách,“ stihol ešte Miroslav Sisík zakričať na senát Najvyššieho súdu, ktorý mu včera potvrdil 8,5-ročný trest. Rovnaký trest si vypočul aj Ján Kubej, ktorý sa pred vynesením rozsudku snažil senát presvedčiť, že je nevinný. „Došlo k šialenému omylu,“ povedal.
Osem a pol roka Smrť Karola Sendreia 5. júla 2001: Karola Sendreia a jeho synov predviedli na policajnú stanicu, na druhý deň ráno zomiera; august 2002: polícia ukončila vyšetrovanie, v októbri podal prokurátor obžalobu; jún 2003: Krajský súd vracia prípad polícii na došetrenie; júl 2004: Najvyšší súd rozhodnutie krajského súdu zrušil; prikázal mu rozhodnúť; apríl 2007: Krajský súd začal opäť pojednávať 28. februára 2008: siedmich expolicajtov odsúdil; 17. september 2009: Najvyšší súd rozsudok krajského súdu potvrdil.
Obaja dostali najvyššie tresty spomedzi šestice expolicajtov, ktorí sa voči rozsudku Krajského súdu v Banskej Bystrici z februára minulého roka odvolali. Najvyšší súd toto rozhodnutie potvrdil. Tresty od dvoch rokov podmienky po 8,5 roka väzenia za umučenie človeka sú podľa mimovládok príliš nízke.
Najvyšší súd ich však nemohol sprísniť, prokurátor to nežiadal. Napadol len rozhodnutie o Romanovi Rojákovi, ktorý nebol odsúdený za mučenie. Za zneužitie právomocí verejného činiteľa si odpyká štyri roky. Hoci súd prokurátorovi nevyhovel, ten bol s rozsudkom spokojný. Konečný trest sa mu zdá primeraný.
Naopak, obhajoba zvažuje, že podá mimoriadny opravný prostriedok – dovolanie. Aj včera sa advokáti snažili spochybniť získané dôkazy a hovorili o nevine svojich klientov. „Karol Sendrei odchádzal z domu živý a zdravý. Následok ich konania je silný dôkaz,“ odkázala cez svojho zástupcu vdova po Sendreiovi Blažena. Na pojednávanie neprišla, pretože ťažko znáša, že súdne konanie trvalo tak dlho.
Putá a obušky Karol Sendrei odišiel z domu 5. júla 2001 okolo štvrtej popoludní za starostom Magnetizoviec, aby mu vytkol zákrok jeho syna voči svojim synom. Na dvore však vznikla potýčka, ktorú musela riešiť policajná hliadka. Sendreiovci dobití už z dvora skončili na policajnom oddelení v Jelšave. Policajti ich stále bili obuškami, až skončili v nemocnici v Revúcej a odtiaľ ich previezli na tamojšie policajné oddelenie, kde sa bitka neskončila.
Sendrei starší zomrel nasledujúci deň o šiestej ráno, pripútaný k radiátoru. Mal dolámané rebrá, hrudnú kosť, poškodenú slezinu, pečeň, pľúca aj srdce.
Autor: Veronika Prušová

Beata
Balogová
