BRATISLAVA. Slovensko dnes odpovedalo Maďarsku, prečo na svoje územie 21. augusta nevpustilo maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma. Na tlačovej besede to potvrdil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Slovensko mu odoprelo vstup diplomatickou nótou. Maďarský prezident sa mal zúčastniť odhalenia sochy sv. Štefana v Komárne.
V Budapešti odovzdal odpoveď štátnemu tajomníkovi ministerstva zahraničných vecí slovenský veľvyslanec Peter Weiss, ktorého si maďarská strana predvolala 24. augusta, aby im dôvody nevpustenia vysvetlil. Ide o dôvernú odpoveď, ktorá sa v diplomatickej praxi nezverejňuje, upozornil hovorca rezortu zahraničných vecí Peter Stano. Zatiaľ nie je známe, ako a kedy na ňu bude susedný štát reagovať.
S maďarským šéfom diplomacie Péterom Balázsom chce Lajčák rokovať už na budúci týždeň počas zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Cieľom bude najmä rozpracovanie vyhlásenia o riešení dvojstranných vzťahov, ktoré podpísali premiéri oboch štátov minulý týždeň v maďarskom meste Szécsényi. Konkrétne návrhy by mali predložiť do dvoch mesiacov.
Slovensko tlmočilo Maďarsku rozhorčenie nad výrokmi šéfa diplomacie
Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR si dnes popoludní predvolalo veľvyslanca Maďarskej republiky (MR) na Slovensku, aby mu tlmočilo rozhorčenie Slovenskej republiky a osobné rozčarovanie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka z výrokov šéfa maďarskej diplomacie Pétera Balázsa v nemeckom denníku Süddeutsche Zeitung.
MZV SR považuje jeho vyjadrenia zverejnené v dnešnom vydaní novín (o Slovensku ako mladšom bratovi, ktorého treba naučiť európskym obyčajom, a prirovnania SR k Ceaušescovmu režimu) za neakceptovateľné. Osobitne po stretnutí premiérov oboch krajín minulý týždeň v Szécsényi, na ktorom bol dohodnutý spoločný plán na upokojenie a zracionálnenie vzájomných vzťahov, ako aj po návšteve vysokého komisára OBSE pre otázky národnostných menšín v Bratislave i Budapešti a obojstrannom akceptovaní jeho odporúčaní, sú motívy na takéto výroky ministra Balázsa nepochopiteľné.
Rezort diplomacie nepovažuje za vhodné, aby predstavitelia MR dávali partnerom a spojencom v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii lekcie zo správania a žiada, aby sa sústredili na to, čo od Slovenska a Maďarska očakávajú občania oboch krajín, Európska únia a ich partneri.