BRATISLAVA. Minister školstva Ján Mikolaj (nominant SNS) odovzdal dnes Univerzite Komenského (UK) dekrét, ktorý potvrdzuje jej začlenenie medzi univerzitné školy a priznáva jej práva na uskutočňovanie príslušných študijných programov.
"Univerzita Komenského vďaka vynikajúcim výsledkom práve v 90. roku svojej existencie obhájila štatút univerzity," povedal Mikolaj na pôde UK pri príležitosti otvorenia nového akademického roka. Ako zdôraznil, pri rozhodovaní o udelení komplexnej akreditácie Akreditačná komisia (AK) hodnotila vzdelávaciu, výskumnú a vývojovú činnosť univerzity.
"Akreditačná komisia považuje UK za otvorenú inštitúciu, ktorá šíri a rozvíja vzdelanosť a taktiež sa zapája do prípravy dôležitých legislatívnych noriem či národnej koncepcie v oblasti vysokého školstva," uviedol minister.
Rektor: Dali sme zrkadlo ostatným školám
Za komplexnou akreditáciou je obrovské množstvo práce profesorov a docentov, zdôraznil šéf rezortu školstva s tým, že inou vecou sú výsledky. "UK dopadla tak, ako si predstavovala. Majú veľmi veľa najvyšších hodnotení. Sú tam aj niektoré priemernejšie, ale o tom komplexné akreditácie sú," poznamenal.
Rektor UK František Gahér sa nazdáva, že akreditácia reflektuje vedecké výsledky, kvalitu a podmienky štúdia. "Myslím si, že objektívne a transparentne dala zrkadlo vysokým školám na Slovensku - aké sú a ako zabezpečujú vzdelávanie," povedal. Zároveň uviedol, že je rád, že sa proces komplexnej akreditácie doviedol do konca a že vysoké školy budú skutočne diferencovane financované podľa kvality, ktorú poskytujú.
Komisia podľa Mikolaja pozitívne hodnotila nielen staršie fakulty, ako je prírodovedecká, lekárska či farmaceutická, ale aj napríklad mladšiu Fakultu manažmentu. AK zároveň UK upozornila, že by niektoré veci mohla zlepšiť, dodal. V budúcnosti by mala univerzita podľa neho venovať pozornosť profesorskému a docentskému zboru, ako aj modernizácii a technologickému vybaveniu viacerých svojich fakúlt.
Priveľa študijných programov
Minister však označil pedagogický zbor UK za vynikajúci. "Skôr je otázka, či musí byť až toľko študijných programov, pretože každý študijný program sa musí akreditovať. Majú samostatné fakulty a je otázka, či by podobné alebo približné študijné programy nemohli byť prierezovo organizované," vysvetlil.
V súvislosti s komplexnou akreditáciou sa pred časom ozvalo niekoľko kritických hlasov. Ešte začiatkom augusta Generálna prokuratúra (GP) SR poukázala na nezákonný postup a jej retroaktívne kritériá. Akreditovanie vysoké školy (VŠ) zadeľuje do troch kategórií - univerzitné, vysoké školy bez zaradenia a odborné školy.
Pravidlá sú podľa GP protizákonné preto, že sa podľa nich hodnotí výkon vysokej školy v čase, keď tieto pravidlá neexistovali, teda dochádza k ich retroaktívnemu uplatňovaniu a právna retroaktivita je v rozpore s princípmi právneho štátu. Prokurátor napadol aj tri kategórie začlenenia škôl s tým, že ministerstvo nemalo stanoviť podmienky akreditácie pre vysoké školy bez zaradenia. Práve v tejto skupine sa v septembri ocitla väčšina doteraz hodnotených VŠ. Vláda protestu prokurátora nakoniec nevyhovela.
Gahér: Očakávame lepšie financovanie
Rektor Univerzity Komenského (UK) v Bratislave František Gahér očakáva, že UK, ktorej dnes minister školstva Ján Mikolaj (nominant SNS) odovzdal dekrét potvrdzujúci jej začlenenie medzi univerzitné školy, bude skutočne na základe tohto titulu lepšie financovaná. Uviedol to dnes pred novinármi po otvorení nového akademického roka.
"Ja si myslím, že sľuby sa majú plniť, a aby tá práca stoviek ľudí na pripravovaní komplexnej akreditácie nevyšla nazmar, tak očakávame, že budeme lepšie financovaní. Pretože to nám bolo sľúbené, keď sa rozbiehal proces akreditácie," zdôraznil Gahér.
Podľa šéfa rezortu školstva je pre to, aby mala komplexná akreditácia význam, dôležité, aby "tí lepší z hľadiska vedy a pedagogických výsledkov, výkonov mali zo štátneho rozpočtu alokovaných viacej našich prostriedkov". Mikolaj v tejto súvislosti dodal, že nová metodika, s ktorou ide aj pred rektorskú komisiu, s tým už narába. "Takže ja verím, že pokiaľ nebudú väčšie výhrady, táto metodika prijatá bude," uzavrel minister.
UK sa medzi univerzitné školy zaradila na základe hodnotenia Akreditačnej komisie (AK). Pre VŠ je výsledok AK dôležitý nielen z hľadiska ich budúceho zaradenia k univerzitným vysokým školám, vysokým školám alebo odborným vysokým školám, ale aj z hľadiska peňazí, ktoré môžu získať. Šéf rezortu školstva Ján Mikolaj totiž zamýšľa rozdeliť peniaze aj podľa tohto delenia. Pripravovaný finančný model sa pozdáva aj rektorom VŠ. "Pre nás je dôležité, že na základe komplexnej akreditácie sa bude vrstviť financovanie vysokých škôl," povedal ešte pred časom Vladimír Báleš, rektor Slovenskej technickej univerzity.
Peniaze bude školám minister priraďovať tiež podľa toho, ako sa budú snažiť vo vedeckovýskumnej činnosti. "Máme už nakreslenú schému, ako by mal tok financií vyzerať," povedal ešte vo februári minister. Zároveň pripustil, že medzi VŠ môžu nové rozpočty spôsobiť veľké rozdiely. Vysoké školy pritom majú šancu čerpať okrem štátnych peňazí aj financie z eurofondov.
Komplexná akreditácia činností VŠ sa realizuje v šesťročných intervaloch. Počas nej Akreditačná komisia posudzuje a hodnotí vzdelávaciu, výskumnú, vývojovú, umeleckú a tvorivú činnosť VŠ. Do úvahy pritom berie jej dlhodobý zámer, ako aj personálne, technické či informačné podmienky. Komisia hodnotí len tie vysoké školy a fakulty, ktoré pôsobia aspoň štyri roky pred rokom, v ktorom majú predložiť podklady na komplexnú akreditáciu.