SME

Mikolaj chce uľahčiť vstup na VŠ absolventom medzinárodných škôl

Minister školstva Ján Mikolaj sa na jeseň plánuje stretnúť s rektormi slovenských vysokých škôl, s ktorými chce prediskutovať, aby absolventi stredoškolských programov na medzinárodných školách v SR mohli študovať na slovenských vysokých školách.

BRATISLAVA. Minister školstva Ján Mikolaj sa na jeseň plánuje stretnúť s rektormi slovenských vysokých škôl, s ktorými chce prediskutovať možnú úpravu legislatívy v súvislosti s tým, aby absolventi stredoškolských programov na medzinárodných školách v SR mohli študovať na slovenských vysokých školách. Povedal to dnes pre TASR po tom, ako otvoril školský rok na Britskej medzinárodnej škole (The British International School) v Bratislave.

"Trochu je problémom to, že tých, ktorí majú medzinárodný titul bakalára, zatiaľ slovenské školy nie celkom akceptujú," skonštatoval minister. Za problém označil "určité tradície" slovenských vysokých škôl a nastavenie systému ich práce. "Nebolo zvykom, aby sa veľa zahraničných študentov na Slovensku vzdelávalo v povedzme anglickom jazyku," vysvetlil Mikolaj s tým, že pripraviť študijný program v angličtine znamená prednášať napríklad aj 50 predmetov.

SkryťVypnúť reklamu

"Na Slovensku zatiaľ nemáme toľko schopných pedagógov, ktorí by svoje predmety vedeli prednášať v anglickom jazyku. Takže chce to aj určitý čas, ale dôležité je, aby sa vôbec mohlo." Podľa neho je však dôležité, aby vysoké školy v tomto smere upravili svoje študijné programy a marketing. "Tomu sa jednoducho treba začať venovať," zdôraznil minister.

Existenciu medzinárodných škôl v SR, hoci ich je len niekoľko, vníma minister pozitívne. "Je dobré, že na Slovensku máme aj školy s medzinárodným študijným programom, pretože je tu veľa ľudí zo zahraničia, ktorí tu pôsobia. Musí tu byť možnosť, aby deti, ktoré sú tu pár rokov, mali kde študovať," povedal Mikolaj s tým, že kvôli odlišnosti systémov sa na slovenské školy spravidla dostať nemôžu. Vyzdvihol pritom fakt, že rezort školstva už zaradil do siete škôl aj stredoškolské vzdelávanie v rámci medzinárodných škôl, kde výučba prebieha v cudzom jazyku. "Tým že splnili podmienky, ktoré vyžadujeme, majú uznanú maturitu.

SkryťVypnúť reklamu

Na Britskej medzinárodnej škole sa vyučuje podľa britských učebných osnov v anglickom jazyku. Na škole je možné navštevovať šesť ročníkov základného vzdelania a sedem stredoškolských, pričom posledné dva sa sústreďujú na to, aby absolvent získal medzinárodný bakalársky diplom. "Bola to príležitosť, aby pán minister Mikolaj videl, ako funguje zahraničná škola na Slovensku, pričom používa učebné metódy, tradície a hodnotenia, na ktoré sme v Británii zvyknutí a ktoré nie sú také obvyklé tu, na Slovensku. Tiež to bola príležitosť vidieť, čo môže takáto škola dosiahnuť tým, že jej študenti sú rôznych národností," zhodnotil po stretnutí britský veľvyslanec Michael Roberts. Ako dodal, takáto interakcia je prospešná pre samotných študentov a slovenské školy v nej môžu nájsť inšpiráciu.

SkryťVypnúť reklamu

Pri príležitosti otvorenia školského roka si minister Mikolaj prezrel priestory školy a stretol sa aj so samotnými študentmi. Tí s ním diskutovali na rôzne témy, odborné i politické. Zaujímali sa napríklad o vzdelávanie menšín na Slovensku či možnosti medzinárodných štipendijných programov pre študentov, ktoré má rezort školstva v ponuke.

V súčasnosti má škola 616 študentov zo 40 krajín sveta. Zhruba traja z desiatich študentov sú Slováci, zvyšných sedem z iných krajín. Ide prevažne o deti, ktorých rodičia pracujú v diplomatickom zbore, alebo prišli na Slovensko kvôli práci v zahraničných firmách. Po Slovákoch majú na škole najčastejšie zastúpenie deti z Kórey. Dôvodom je príchod viacerých kórejských firiem na Slovensko v uplynulých rokoch. Výraznejšie zastúpenie majú deti z európskych krajín, no niekoľko študentov majú aj zo Spojených štátov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 459
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 598
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 255
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 749
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 574
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 067
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 841
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu