Za slovenčinu bojuje SNS nielen petíciou. Stranícky minister školstva Mikolaj zakázal latinské názvy tried.
BRATISLAVA. „Oktáva. Posledná trieda osemročného gymnázia. Sedem rokov som sa tešila, že sa raz dopracujem až sem. Smola,“ takto začína svoj blog na sme.sk Silvia Remšíková.
„Prišiel 1. september 2009 a s ním do platnosti nový jazykový zákon. Už nijaká oktáva, ale VIII. o.g. ako osemročné gymnázium,“ píše Silvia.
Štát sa tu čím ďalej tým viac montuje do vecí, do ktorých mu nič nie je. Komentár Lukáša Filu: Príma nápad
Je jednou z bývalých septimánov, ktorí sa už tešili do maturitnej oktávy. Silvia si mylne myslí, že za to môže novela jazykového zákona. V skutočnosti je za zmenami v názvoch tried na stredných školách vyhláška ministra školstva Jána Mikolaja (SNS), ktorá platí od septembra.
Rímska číslica a písmeno Latinčinu nahradia čísla
1. príma 2. sekunda 3. tercia 4. kvarta 5. kvinta 6. sexta 7. septima 8. oktáva
Príma, sekunda, tercia, kvarta, kvinta, sexta, septima a oktáva sú tak už na osemročných gymnáziách minulosťou. Vo vyhláške minister školám tiež určil, aby používali rímske číslice. Tie v posledných rokoch písali názvy tried arabskými číslicami, napríklad 3. B či 8. A.
„Paralelné triedy toho istého ročníka sa rozlišujú priradením veľkého písmena alebo veľkých písmen k rímskej číslici,“ uvádza sa vo vyhláške. Hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková zdôvodnila zmenu arabských číslic na rímske zjednotením označovania tried medzi základnými a strednými školami. „Označenia tried latinskými názvymi nemali nikdy legislatívnu oporu, tak sa pokračuje v jednotnom označovaní rímskymi číslicami.“
Gymnázia na Okružnej vo Zvolene zostalo pri pôvodných latinských názvoch. Jeho riaditeľka Anna Herrmannová si myslí, že vyhláška to umožňuje. „Paragraf vo vyhláške vnímame rôzne a je nejednoznačný. Samozrejme, keď nám nariadi nadriadený orgán zmeniť označenia tried, tak to budeme musieť zmeniť.“
Odborníčka na školstvo Zuzana Humajová z Konzervatívneho inštitútu povedala, že ministerstvo snahou o zjednotenie názvov tried cez nejasne sformulovanú vyhlášku spravilo ešte väčší chaos. Kým gymnázia používali jednotné latinské slovné názvy, teraz si každé pridáva k číslici iné písmena a neodlišuje triedy od štvorročných.
Zaskočení riaditelia Minister Mikolaj presadzuje slovenčinu aj na vysokých školách. Cez prázdniny dal rektorom úlohu preskúšať pedagógov, ktorí garantujú štúdium, zo slovenčiny. O výsledkoch skúšok ho mali rektori písomne informovať.
Väčšina riaditeľov osemročných gymnázií už označenie tried zmenila. „Keď niečo príde z ministerstva, my sme povinní to rešpektovať, i keď sa nám to nemusí vždy pozdávať. Žiadalo by sa vysvetlenie, prečo je to tak, prečo pri zjednocovaní názvov nemožno používať latinské názvy. Tie sú zaužívané, tradičné a vyhovovali nám,“ povedala riaditeľka Gymnázia Matky Alexie v Bratislave Mária Penthorová. Teraz píšu názov osemročných tried rímskou číslicou, za ktorou je písmeno O ako osemročné gymnázium.
Zástupca riaditeľa Gymnázia Ľ. Štúra Milan Tomko zmeny prijal. Podľa neho je to iba otázka zvyku. Viac ako o názvy tried sa Tomko obáva o ďalšiu existenciu osemročných gymnázií. Mikolaj tento rok totiž zrušil viac osemročných gymnázií a osemročným gymnazistom vzal jeden ušetrený rok. Kým v minulosti žiaci chodili na osemročné gymnázium už zo štvrtej triedy, od septembra môžu nastúpiť až po absolvovaní piatich rokov na základnej škole.

Beata
Balogová
