BRATISLAVA. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda sa podľa premiéra Roberta Fica bojí konkurencie liberálnych a pravicových strán a preto dôsledne potreboval povedať slovenskej verejnosti, že so Smerom do vlády nikdy nepôjde.
"Takéto vyhlásenia považujem za zbytočné a trochu smiešne za súčasnej politickej situácie. O tom, ako bude vyzerať vláda, rozhodnú ľudia tým, ako rozdajú karty stranám. Je zvláštne, že už rok pred voľbami zostavuje vládu človek, ktorý nikdy nevyhral žiadne voľby. Verím, že ani nevyhrá," vyhlásil Fico v rozhovore pre agentúru SITA.
Fico sa nechce vyjadrovať s kým áno alebo nie po parlamentných voľbách, ktoré budú v júni 2010. "Každá strana, ktorá získa viac ako päť percent hlasov, bude v parlamente, pokiaľ nie je zakázaná, má právo sa zúčastniť na rozhovoroch o zostavení vlády," uviedol. Smer má podľa Fica veľmi jasné predstavy o budúcej vláde. "Ak Smer pôjde do budúcej vlády, opäť budeme presadzovať dve veci. Sociálny štát a národné záujmy SR. To sú dva momenty, ktoré budeme klásť na stôl. Ak to dopadne tak, že voliči nám dajú najviac, tak na rokovania pôjdeme s týmito elementárnymi požiadavkami," povedal Fico.
Premiér: Smer bude navždy spojený s eurom
Fico tvrdí, že jeho strana viackrát ukázala, čo sú to národné záujmy SR. "Transpetrol, zastavenie privatizácie letiska, zastavenie privatizácie strategických podnikov. Ukázali sme, čo sú to národné záujmy SR aj pri takých veciach, ako je euro a schengen. Táto vláda bude navždy spájaná s eurom a so schengenom A nikto nám s tým nepomohol," uviedol.
Premiér tiež pripomenul, že v roku 1999 založili Smer, ale nie tak, ako stranu založil niekto iný, "že ho najskôr urobili hovorcom a potom nemali nikoho iného, tak z neho urobili predsedu vlády". Strana Smer podľa Fica vznikala od dediny k dedine a od mesta k mestu desať rokov. "Nikto nám nič nedaroval. Kde bolo možné, všade nám robili zle a po desiatich rokoch, ktoré si pripomenieme na jeseň, môžem konštatovať, že táto strana bola desať rokov bez vážneho vnútrostraníckeho konfliktu. Vzťahy medzi predsedom a podpredsedami a vedením sú také, že nám to môže každý na svete závidieť. Ideme v dobrej kondícii. Jediné, čo nás môže poškodiť, je svetová kríza, ale tú sme my nevymysleli. Nikdy sme sa nedelili, ani sme sa nehádali, ani sme nerobili frakcie. Táto strana ide naozaj ako jeden muž," dodal Fico.
Privítal, že štít u susedov nebude
Premiér privítal, že sa USA rozhodli zmeniť pôvodný plán protiraketového štítu a jeho prvky nevybudujú "za našimi humnami" v Českej republike a Poľsku. "Je to rozhodnutie, ktoré posilní dôveru v tomto regióne a ktoré veľmi správne smeruje k znižovaniu napätia a nie k zvyšovaniu napätia, čiže moje stanovisko je jednoznačné," vyhlásil Fico po summite Európskej rady vo štvrtok v noci v Bruseli. Rakety alebo radary rozmiestnené v Európe by podľa Fica "mohli spôsobovať napätie najmä vo vzťahu k Ruskej federácii a ďalším veľkým krajinám".
Rozhodnutie o zmene plánov s budovaním protiraketového štítu oficiálne oznámil americký prezident Barack Obama vo štvrtok po tom, ako zmenu postoja Washingtonu telefonicky oznámil premiérovi ČR Janovi Fischerovi. S rovnakou správou sa obrátil aj na jeho poľského kolegu Donalda Tuska a potvrdil, že o svojich plánoch už informoval aj Severoatlantickú alianciu (NATO) aj ďalších európskych spojencov.
"Najlepším spôsobom, ako zodpovedne zaistiť našu bezpečnosť a bezpečnosť našich spojencov, je rozmiestniť taký obranný raketový systém, čo najlepšie zodpovedá hrozbám, ktorým momentálne čelíme. Podoba našej novej raketovej obrany v Európe ponúkne silnejšiu, lepšiu a pohotovejšiu ochranu amerických ozbrojených síl a našich spojencov," vyhlásil na margo nových plánov Washingtonu Obama.
Nový systém bude zároveň lacnejší, rýchlejší a efektívnejší ako ten, ktorý v roku 2007 navrhla vybudovať administratíva jeho predchodcu Georgea W. Busha. Ako ďalšiu príčinu zmeny amerického rozhodnutia označil zmenu zámerov Iránu, voči ktorému bol štít oficiálne zameraný. Irán sa momentálne nezameriava na vývoj rakiet dlhého doletu, potvrdili to aj americké spravodajské zdroje. Na margo Ruska, ktoré bolo od začiatku tvrdo proti štítu v strednej Európe, povedal, že obavy Moskvy boli neopodstatnené a dodal, že víta snahy Ruska zapojiť sa do nového spoločného systému raketovej obrany.