BRATISLAVA. Hrušovský totiž vo funkcii šéfa hnutia v sobotu končí, na sneme KDH už nebude na tento post kandidovať.
Dnešnej rozlúčky sa však nezúčastnil predseda tretej opozičnej strany SMK Pál Csáky. Hrušovský to odôvodnil tým, že v čase ich osemročnej vlády Csáky nebol predsedom strany.
"Jeho politika je v mnohom nekompatibilná s politikou KDH, to však nie je dôvod, prečo som sa s ním nestretol," upozornil. Zároveň avizoval, že sa určite zídu, nebude to však mať podobu dnešnej schôdzky s Dzurindom. "Nie je medzi nami nepriateľský vzťah, osobne a ľudsky mám k nemu blízko, ale politicky musím vysloviť nesúhlas s Csákyho postojmi v niektorých otázkach," vysvetlil Hrušovský.
Spolupráca bude pokračovať
Obaja politici uistili, že spolupráca medzi nimi, ako aj samotnými stranami bude pokračovať aj naďalej. V tejto súvislosti Dzurinda poukázal na spoločný postup SDKÚ-DS a KDH v jesenných voľbách do vyšších územných celkov (VÚC). "Vzájomne sa podporujeme na funkciu župana vo všetkých krajoch a s výnimkou Košického kraja máme spoločné kandidátky aj na poslancov VÚC," povedal bývalý dvojnásobný premiér.
SDKÚ-DS je navyše pripravená podporiť budúceho predsedu KDH Jána Figeľa aj v kandidatúre na post podpredsedu Európskej ľudovej strany. Podľa Dzurindu o tomto postupe rozhodlo prezídium strany na základe jeho návrhu.
O nezhodách, ku ktorým v minulosti medzi lídrami došlo, dnes nechceli príliš hovoriť. "Boli aj chvíle, ktoré boli plné nedorozumení, ale nerád by som sa vracal do minulosti. Treba zabudnúť na to, čo nás rozdeľovalo," konštatoval Hrušovský na margo turbulencií spred troch rokov, ktoré vyústili do vystúpenia KDH z vládnej koalície. Líder KDH vtedy Dzurindu nazval vierolomným človekom.
Chcú predbehnúť Smer
Na otázku, aká bude spolupráca s KDH po výmene jeho vedenia, Dzurinda odvetil, že si želá čo najsilnejšie hnutie. "Spolu by sme mali mať viac percent ako Smer-SD, potom bude šanca na zmenu," povedal. Vzájomného súperenia strán sa však príliš neobáva. "Nemyslím si, že lovíme voličov v tom istom košiari, priestor je dostatočne široký pre obe strany," vyhlásil.
Tému zloženia budúcej vládnej koalície chce Hrušovský prenechať na budúceho predsedu KDH. "Páčil sa mi názor Figeľa, ktorý povedal, že KDH nepôjde vládnuť s tými, ktorí kradnú a korumpujú. To je odpoveď na to, s kým KDH áno a s kým nie," uviedol bývalý predseda Národnej rady SR.
Svoje pôsobenie vo vládnej koalícii označil Hrušovský ako krásny a úspešný príbeh pre Slovensko. "Aj keď niekedy s menšími ťažkosťami, položili sme základy moderného demokratického štátu a usilovali sme sa hľadať pekné a dobré miesto pre občanov," rekapituloval.