korupcii TIBOR GAŠPAR. Prečo nezačnete konať sami?
Prečo sa vyhýbate aktuálnym politickým kauzám?
„Nemyslím si, že by sme sa im vyhýbali. Pre mňa je prípad ako prípad, nesnažím sa v tom hľadať politiku. Zaoberáme sa všetkými kauzami, ktoré sa k nám dostanú cez trestné oznámenia, zbierame aj vlastné poznatky. Robíme aj veľa práce, o ktorej sa v médiách nehovorí."
Prečo sa nezaoberáte kauzami ako popolček a Xiland?
„V tejto chvíli už môžem povedať, že sme prijali trestné oznámenie k popolčekovému tendru. Môžete upresniť, o čo ide v kauze Xiland?"
Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý je pod vplyvom SNS, prenajal bez verejnej súťaže 300 hektárov pôdy v okolí Jaroviec na 99 rokov za 50 halierov na meter štvorcový ročne.
„V tejto kauze sme zatiaľ neprijali žiadne podanie. Keď sa však niečo objaví v médiách, väčšinou sa okamžite prihlásia dvaja alebo traja oznamovatelia."
Agenda úradu
Úrad rieši korupciu, ekonomickú kriminalitu a poškodzovanie finančných záujmov EÚ
od roku 2005 stúpol počet odhalených prípadov korupcie, tento rok úrad obvinil 236 osôb
sústredil sa na futbal, kde je trestne stíhaných 22 osôb
obvinil aj bývalého sekretára zväzu Vladimíra Wänkeho
zadržal primátora Čadce pri preberaní 1,5 milióna korún, aj poslancov Devínskej Novej Vsi, ktorí žiadali dva milióny korún.
„Veľa prípadov máme operatívne rozpracovaných ešte predtým, ako sa mediálne otvoria, o čom však nemôžeme vopred informovať. Patria medzi ne aj niektoré kauzy, ktoré teraz rezonujú na verejnosti."
Odkedy preverujete nástenkový tender?
„Riešime ho od januára 2009, minimálne dva mesiace sa robilo rozsiahle doplňovanie trestného oznámenia. Predtým sme sa touto kauzou zaoberali aj v operatívnej rovine."
Médiá ju priniesli už v lete 2008.
„To neviem, až tak podrobne to nesledujem. Ani neviem, či bol dôvod zaoberať sa tou vecou v čase, keď bola medializovaná."
Aj o emisiách sa píše už pol roka, no vy ste to začali preverovať až v lete. Vyzerá to tak, že reagujete až vtedy, keď médiá poriadne pritlačia.
„V poriadku, aj médiá sú pre nás akýmsi zdrojom budúcich prípadov. Naši analytici sa snažia vyhodnocovať, čo sa v nich objaví, aby sme to mohli prípadne operatívne rozpracovať."
Opozícia hovorí, že za tejto vlády sa kradne ako nikdy predtým. Prečo to nevidno na práci vášho úradu?
„Máme obmedzený počet pracovníkov, výkonných je niečo cez sto. Z toho je 50 vyšetrovateľov, zvyšok sú operatívci. Preverujeme to, čo je v našej pôsobnosti a je pre nás prioritné. Každá opozícia vykrikuje, že najviac sa kradne vtedy, keď je práve v opozícii. Podľa policajných štatistík sa však znižuje počet krádeží aj podvodov."
Hovorím o veľkom rozkrádaní štátnych zákaziek.
„Tam, kde máme podozrenie, začneme konať ako pri nástenkovom tendri. Až ďalšie vyšetrovanie ukáže, či sa ten trestný čin stal a kto ho spáchal. Teraz bude nasledovať rozsiahle vyšetrovanie. Ako svedkovia budú vypočuté všetky osoby, ktoré môžu podať k tejto veci svedectvo."
Takéto kauzy idú spravidla do stratena. Prečo ste v júni 2007 zastavili prípad kupovania poslancov?
„Bolo obdobie, keď sme viedli pomerne rozsiahle vyšetrovanie, spis mal možno stovky strán. Ide o ten typ prípadu, kedy sa hovorí o korupcii, ktorá sa už stala. Zadovážiť dôkazy, aby sme mohli obviniť konkrétnu osobu, už nie je v tejto fáze jednoduché."
Pred niekoľkými mesiacmi tú kauzu znovu otvorila Generálna prokuratúra. Kam to smeruje?
„Naši vyšetrovatelia opäť začali trestné stíhanie. Dopočuli sme ďalšie osoby, o ktorých sme sa dozvedeli, že by snáď mohli niečo vedieť o korupcii poslancov. Trestné stíhanie však bolo zastavené."
Kedy?
„V júli."
Prečo sa to neobjavilo v médiách?
„Neoznamujeme každé zastavenie trestného stíhania."
Toto je predsa kauza, ktorá verejnosť zaujíma, nemyslíte?
„Aj za zastavením trestného stíhania je práca, ktorú robil vyšetrovateľ možno pol roka. Ja sa však snažím mediálne vyjadrovať k prípadom, kde je vznesené obvinenie."
Odhaliť politickú korupciu nie je jednoduché, tento prípad vám však mohol priniesť body. Načo nám je protikorupčný úrad, keď sa dvakrát zaoberáte tou istou kauzou a nikam to nevedie?
„Jednoducho sa nezadovážili dôkazy. Prešiel som niekoľko štátov v Európe, kde sa vyšetruje oveľa menej korupčných prípadov, no ich úrady sú napriek tomu v spoločnosti hodnotené ako dobré. Čo je pre vás kritérium dobrej práce nášho úradu? Nechápem, prečo mi tu podsúvate, že práve touto kauzou by sme sa zviditeľnili, urobili si nejaké renomé, respektíve, že naša práca je nedostatočná a verejnosťou zle vnímaná."
Kauza kupovania poslancov bol symbol. Ak by ste ju dotiahli, ľudia by možno uverili, že existuje nejaká spravodlivosť.
„Myslím, že náš úrad patrí medzi lepšie, ak nie najlepšie policajné útvary. Naši ľudia sú dostatočne vyťažení, pričom sa snažia ísť do prípadov, ktoré môžu reálne skončiť vznesením obvinenia. Toto je pre nás kľúčové."
Netvrdím, že nič nerobíte, ale nezaoberáte sa ani majetkovými pomermi politikov. Prečo si napríklad nevšímate Mečiara či Slotu, ktorí sú evidentne bohatší, ako ukazujú ich oficiálne príjmy?
„Nevidím to tak, že by tam bolo konkrétne podozrenie zo spáchania trestného činu. To, že má niekto väčší majetok, ešte neznamená, že musí byť okamžite trestne stíhaný. Zaoberáme sa rôznymi podaniami aj voči politikom, ktorých ste spomenuli. Väčšinou však ide o veľmi všeobecné informácie, často anonymného charakteru. Tí, čo sa podpíšu, nám väčšinou povedia, že vychádzali len z mediálne známych informácií. Ak by bol dôvod na začatie trestného stíhania, tak to určite spravíme."
Nie je dostatočným dôvodom, že v ich prípade to jednoducho nesedí?
„Musíte rozlíšiť moje vyjadrovanie v trestno-právnej rovine od politického, etického alebo iného rozmeru. Ja tu nie som na to, aby som hodnotil politikov. Keď naši ľudia natrafia na poznatok, ktorý má trestno-právny rozmer a je dôvod sa ním zaoberať, nikto im to nezakáže. Nerozlišujem, kto je kto, ku všetkým pristupujeme rovnako."
Ľudia ako Slota majú časť majetku napísanú na iných. Prečo nevypočujete pekára z Lietavskej Lúčky, ktorý mu požičiava niekoľkomiliónové auto?
„Po prvé: užívať auto, ktoré vám niekto požičal, nie je trestné. Po druhé: Je možné, že nejaký pekár z Lietavskej Lúčky si nemohol na auto zarobiť, pričom mohol spáchať napríklad daňový trestný čin. Ale to je pekár z Lietavskej Lúčky a nie politik, o ktorom hovoríte."
Ak neviete ísť na Slotu priamo, môžete to urobiť okľukou. Keď hrozí obyčajnému človeku trestné stíhanie, možno povie, ako to naozaj je.
„Pokúsim sa to zhrnúť: zaoberáme sa všetkými problémami a osobami, keď vidíme, že je dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu. Bez ohľadu na vek, príslušnosť, postavenie. Platí to o politikoch, mužoch, ženách, deťoch aj starcoch."
Kedy ukončíte vyšetrovanie v kauze tunelovania harvardských fondov?
„Prebieha vyšetrovanie vo veci, keďže stále nemáme všetky podklady, aby mohol vyšetrovateľ rozhodnúť. Prípad je komplikovaný aj vzhľadom na právnu pomoc zo zahraničia - poslali sme niekoľko žiadostí, no nie všetky boli doteraz vybavené. Museli vypočuť viacero osôb v zahraničí, je tam aj znalecké dokazovanie. Keď budeme môcť rozhodnúť, určite to urobíme."
Na jeseň 2006 ste povedali, že vyšetrovanie môže trvať rok či dva. Odvtedy však ubehli už tri roky.
„Beriete ma veľmi striktne."
Len citujem vaše slová.
„Áno, ale výsledkom vykonania prvej právnej pomoci môže byť aj potreba vykonania ďalšej právnej pomoci. Priebeh vyšetrovania totiž môže priniesť nové otázky aj odpovede. Otvoriť veľký prípad nie je problém, dôležité je ho ukončiť."
Netrvá to tak dlho preto, že v kauze môže byť zapletený aj mecenáš Smeru Juraj Široký?
„To sú špekulácie. Keď to bude potrebné, vypočujeme aj tohto pána."
Ešte ste ho nevypočuli?
„Pokiaľ viem, nie. Asi to zatiaľ nebolo nutné."
Váš predchodca Jozef Šátek riešil viacero prípadov, spájaných s SIS. Pred tromi rokmi ste aj vy začali preverovať obchodovanie s previerkami, do ktorého mali zapletení funkcionári tajnej služby aj ľudia z NBÚ. Ako to skončilo?
„Na ten prípad som už pomaly zabudol. Vec je však uzavretá zastavením trestného stíhania, nikoho sme neobvinili."
Keď ste tú kauzu otvorili, povedali ste, že ide o vlastné operatívne zistenia, ktoré stoja na reálnom základe. Prečo ste to nedotiahli do konca?
„Išlo len o podozrenie. Aj zastavenie trestného stíhania je normálny zákonný postup. Prečo to väčšina stavia do pozície, že keď sa začne trestné stíhanie, automaticky to znamená, že trestný čin sa stal, takže treba hľadať len páchateľa? Ja preferujem dokazovanie dôkaznými prostriedkami Trestného poriadku. Tam, kde je aj malé podozrenie, treba začať s vyšetrovaním a vec uzavrieť hoci aj zastavením trestného stíhania. Vždy to bude „čistejšie", ako rozhodovať o veci predčasne bez dostatočných podkladov."
V minulosti riešil váš úrad poslanca HZDS Karlina, starostu Bielika, podnikateľa Majského či politika Ruska. Dnes to vyzerá, že robíte len drobné korupčné kauzy a ekonomické kauzy. Kedy konečne chytíte veľkú rybu?
„Prečo je Karlin „veľká" kauza, keď stále nie je skončená?"
Na súde nie, ale to vyšetrovatelia neovplyvnia. Dôležité je, že sa tam dostal.
„Prečo mi vy aj vaši kolegovia neustále podsúvajú ako vzorové kauzy typu Bielik?"
Pretože Bielik bol v čase, keď ho polícia obvinila, vplyvným členom KDH. Z rovnakej strany bol aj vtedajší minister vnútra Palko.
„O čo menšia je kauza primátora Čadce, ktorý bol reálne prichytený a právoplatne odsúdený za prevzatie 1,5 miliónového úplatku?"
Otázka stojí tak, prečo ste zatiaľ nepostavili pred súd politicky vplyvného človeka. To znamená, že nemáte za sebou kauzu so silným dosahom na verejnú mienku.
„Nesúhlasím. Viete koľko ľudí v okresoch, kde sme odhalili napríklad korupciu pri schvaľovaní dovezených vozidiel, povedalo konečne? Viete, aký to má preventívny účinok na iných štátnych úradníkov? Pravidelne odhaľujeme aj korupciu v zdravotníctve, čo má tiež dobrý ohlas."
To nikto nespochybňuje. Chýba vám však veľký prípad, napríklad koaličného politika, aby vám ľudia uverili, že idete aj proti tejto vláde.
„Ktorá veľká ryba bola chytená za bývalej vlády? Bielik, Karlin?"
Áno, aj. Ale hlavne Majský, ktorý hral síce na všetky strany, ale bol to symbol, na koho si dovtedy nikto netrúfol.
„Koaličných poslancov v Devínskej Novej Vsi sme zadržali pri preberaní tristotisícového úplatku, pričom žiadali dva milióny korún. Zakázal to niekto riešiť?"
To nie, ale naozaj necítite ten rozdiel?
„Pozrite sa, pokiaľ ide o Devínsku Novú Ves, vyšetrovanie sme ukončili návrhom na podanie obžaloby. Karlin ešte nie je právoplatne skončený, ale keď príde rovnaký podnet, začneme konať tiež."
Viete, že môžete konať aj sami. Keď to nerobíte, vynára sa otázka, že sa cielene vyhýbate politikom a vplyvným ľuďom.
„Nechcem robiť politiku a som rád, že cez tento úrad sa nerobí politika. Keď tak počúvam váš výklad, poviem zopár čísiel. V roku 2004, kedy som ešte nebol vo funkcii, obvinil úrad 143 ľudí, z toho 64 za korupciu. V tomto roku sme už obvinili 323 ľudí, z toho 236 za korupciu. Nemajú tieto čísla dostatočnú výpovednú hodnotu?"
Nejde o celkovú štatistiku, ale charakter a závažnosť prípadov, ktorými sa zaoberáte.
„Keď kladiem riaditeľovi odboru otázku, v ktorom roku má akú top kauzu, ktorú by chcel zviditeľniť, povie mi, že má minimálne dva, tri prípady, ktoré považuje za rovnocenné. Keď prijme lekár za dva mesiace, kedy ho monitorujeme, od mnohých pacientov v priemere 50 alebo 100 eur, je to maličkosť? Obvinili sme viacero sudcov, prokurátorov aj štátnych úradníkov, presné analýzy sú vo výročných správach na internete. Tu sa nikto nefláka."
Už roky sa hovorí o obrovskej korupcii pri verejných obstarávaniach, potvrdzujú to aj prieskumy medzi podnikateľmi. Prečo nebol doteraz odhalený žiaden väčší prípad?
„Nie je ľahké preniknúť a zadovážiť reálne dôkazy v takej špecifickej oblasti ako je verejné obstarávanie. Ak je to len trochu možné, tak sa o to pokúšame."
Výsledok však nevidno.
„Aj táto trestná činnosť sa vyvíja, pričom platí, že citlivé veci sa už do telefónu nehovoria. Páchatelia si nanajvýš dohodnú osobné stretnutie a zvyšok si povedia tam. Vyberajú si obzvlášť hlučné priestory, aby zabránili priestorovému odposluchu, snažia sa hovoriť v hádankách. Čím viac peňazí je v hre, tým sofistikovanejšie sú ich metódy. Ľudia, ktorí podplácajú na nižšej úrovni, sú otvorenejší a niekedy si možno ani neuvedomia, čo hovoria do telefónu alebo v kancelárii. Aj preto sme možno úspešnejší v zdravotníctve či v iných oblastiach ako pri verejných súťažiach."
Je pozitívne, že ste prenikli do futbalu, v porovnaní s okolitými krajinami však stíhate - s výnimkou Vladimíra Wänkeho - len funkcionárov a rozhodcov z nižších súťaží. Kedy narazíte na prvú ligu?
„Tu platí to isté, čo pri tendroch - v prvej lige sú oveľa kvalifikovanejší „hráči" ako na nižšej úrovni. Keď nám niekto z najvyššej súťaže oznámi korupciu a bude spolupracovať, tak do toho pôjdeme. Aj ja čakám, kedy za nami konečne príde konkrétny človek.
V minulosti sa váš úrad zaoberal aj závažnou ekonomickou kriminalitou, čo dnes tiež veľmi nevidno. Prečo?
„Poviem niekoľko príkladov: odstíhali sme podvody s nadmerným odpočtom DPH, kde sa škoda pohybovala vo výške 800 miliónov korún. Momentálne máme rozpracovaný prípad za viac ako jednu miliardu korún, bolo aj viac prípadov za 80 či 100 miliónov korún. Riešime aj faktoringové podvody za viac ako 800 miliónov."
Mimochodom, prečo ste v tejto súvislosti zvolali tlačovku práve k Nore Mojsejovej?
„Pretože ďalších „sto" novinárov sa nás tri dni vypytovalo, kedy sa k jej prípadu vyjadríme, keď sme tam boli a nafotili nás."
Dobre, to je bulvár, ale naozaj bolo nevyhnutné zvolať mimoriadnu tlačovku?
„Chceli sme reagovať na rôzne fámy, že pohotovostná motorizovaná jednotka vykonáva domovú prehliadku a podobne. Okrem toho, popri Mojsejovej sme odprezentovali aj nejakú korupciu."
Vyzeralo to skôr ako pokus o lacnú medializáciu. Inokedy vybavíte aj závažnejšie veci stručnou tlačovou správou.
„No, ani tu nešlo o drobné, hovoríme asi o dvadsiatich miliónoch korún. Ale nemám problém priznať, že keď je tlak médií, aby sme o niečom informovali, tak to urobíme."
Roky sa hovorí aj o konkurznej mafii, čudnom podnikaní finančných skupín a kriminalite bielych golierov. Prečo títo ľudia stále behajú po slobode?
„Obvinili sme viacero ľudí, ktorí patria k finančným skupinám. Nemôžeme zverejniť všetko, ale niekedy o to ani nie je záujem - dnes, keď neobviníte poslanca parlamentu, alebo neodhalíte desaťmiliónovú korupciu, tak médiá si to pomaly ani nevšimnú. Taký faktoring sa pritom týka aj bielych golierov."
Ale nie najvyššieho rangu.
„Čo je najvyšší rang? Nie je to aj šéf faktoringovej spoločnosti, ktorého stíhame ako člena zločineckej skupiny?"
Podľa mňa je klasický biely golier napríklad Majský.
„Aký je rozdiel medzi Majským a šéfom tej faktoringovej spoločnosti?"
Aký?
„Majský mal mediálnu korunu, bol pravidelne v Smotánke a zviditeľnil sa chovom tigrom. Šéf faktoringovej spoločnosti si svoje peniaze užíval tichším spôsobom."
Tigre choval Černák, nie Majský.
„V poriadku, ja si to mýlim. (Smiech). Dôležité je, že Majský riadil obchodnú spoločnosť podobného typu ako šéf faktoringovej firmy. Obaja sú stíhaní ako členovia zločineckej skupiny."
Je predpoklad, že za necelý rok, ktorý chýba do volieb, otvoríte kauzu, ktorá silne zarezonuje na politickej scéne?
„(Úsmev). Chceme sa aj naďalej zaoberať daňovými podvodmi, máme aj jeden veľmi zaujímavý prípad, o ktorom teraz nemôžem hovoriť."
Súvisí nejako s politikou?
„Povedal som, že nechcem spájať kauzy s politikou. Neviem, čo chcete počuť - či bude obvinený nejaký minister, poslanec?"
Napríklad.
„Ak sa taký trestný čin stane, tak bude."
V minulosti bol váš úrad neustále atakovaný politikmi a ľuďmi, ktorým išiel po krku. Dnes sa aspoň navonok nikto nesťažuje. Nie je to zlý signál?
„To si nemyslím. Je pravda, že nás neatakujú žiadni politici - koaliční a opoziční. Možno to súvisí práve s tým, že sa nesnažíme robiť politiku."
Kedysi bol úrad aj viac medializovaný. Prečo neposkytujete žiadne rozhovory, nestretávate sa s novinármi? Za tých päť rokov, čo ste vo funkcii, som vás na tlačovke zaregistroval možno desaťkrát.
„Je pravda, že nedávam rozhovory, ale nezdá sa mi, že by som bol v médiách málo. Snažím sa o zlatú strednú cestu - to znamená, že vystúpim a ukážem výsledky našej práce, keď to považujem za nevyhnutné. Myslím, že zhruba raz za mesiac alebo dva máme kauzu, o ktorej sa dá mediálne hovoriť, vždy urobíme aj tlačovku. Nemôžem za to, že niekedy je pre novinárov zaujímavejšie, ako dávajú hasiči zo stromu dole mačku."
Pre nás to nie je zaujímavé. Napriek tomu nám chýba silnejšia téma.
„V poriadku, to je váš pohľad. Nemám problém s kritikou, pretože motivuje a posúva ďalej. Občas sa totiž cítim trochu opotrebovaný."

Beata
Balogová
