SME

Chronológia vzájomných vzťahov medzi Švédskom a SR

Bratislava 2. apríla (TASR) - Švédsky kráľ Carl XVI.Gustaf s manželkou Silviou bude po dánskej kráľovnej Margarete II. v poradí druhou kráľovskou návštevou, ...

Bratislava 2. apríla (TASR) - Švédsky kráľ Carl XVI.Gustaf s manželkou Silviou bude po dánskej kráľovnej Margarete II. v poradí druhou kráľovskou návštevou, ktorú bude Slovensko hostiť. Na Slovensko pricestujú na pozvanie hlavy štátu v stredu 3. apríla.

V súvislosti s touto významnou návštevou vydávame chronológiu vzájomných vzťahov medzi SR a Švédskom.

10. mája 1993 - Švédsky minister práce B. Hörnlund navštívil Slovensko

25. - 26. mája 1993 - Minister financií a podpredseda vlády SR Július Tóth pracovne navštívil Švédsko

SkryťVypnúť reklamu

18. - 19. januára 1994 - Slovensko navštívil minister obrany Švédska Anders Björck. Rokoval s vtedajším podpredsedom NR SR Ľudovítom Černákom, ministrom obrany SR Imrichom Andrejčákom, predsedom zahraničného výboru parlamentu Ivanom Laluhom a ministrom zahraničných vecí Jozefom Moravčíkom.

24. - 27. apríla 1995 - Delegácia Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) vedená ministrom Ľubomírom Javorským uskutočnila oficiálnu návštevu Švédskeho kráľovstva. Minister Javorský sa stretol s ministerkou sociálnych vecí Ingelou Thalénovou, na programe delegácie boli aj rokovania so zástupcami Národného úradu pre zdravotníctvo a sociálne záležitosti Švédskeho kráľovstva (Socialstyrelsen), ako aj podpísanie Protokolu o spolupráci v oblasti zdravotníctva medzi MZ SR a Socialstyrelsenom na roky 1995-1997.

SkryťVypnúť reklamu

8. - 9. júna 1995 - Na pozvanie švédskej ministerky zahraničných vecí Leny Hjelmovej-Wallénovej navštívil minister zahraničných vecí SR Juraj Schenk Švédske kráľovstvo. J. Schenk rokoval s ministerkou L. Hjelmovou-Wallénovou, s predsedníčkou parlamentu Birgittou Dahlovou a stretol sa s ďalšími predstaviteľmi tamojšieho parlamentu.

12. januára 1996 - Štátny tajomník Ministerstva školstva SR Ondrej Nemčok a riaditeľ Švédskeho inštitútu v Štokholme Per Sörböme podpísali v Bratislave dohodu o spolupráci v oblasti vzdelávania, vedy a kultúry.

6. mája 1996 - Parlamentná delegácia SR na čele s predsedom NR SR Ivanom Gašparovičom navštívila Štokholm. Slovenskú delegáciu prijala predsedníčka švédskeho parlamentu Birgitta Dahlová, na ktorej pozvanie sa návšteva konala. Predsedu NR SR I. Gašparoviča prijal i kráľ Carl XVI. Gustaf. Najvyšší predstaviteľ slovenského zákonodarného zboru mimoriadne ocenil stretnutie so švédskym kráľom, ktorý prejavil záujem, aby sa vzájomné švédsko-slovenské vzťahy rozširovali a zintenzívnili.

SkryťVypnúť reklamu

7. - 10. októbra 1996 - Podpredseda vlády SR a predseda Rady vlády SR pre integráciu SR do EÚ Jozef Kalman absolvoval pracovnú návštevu Fínska a Švédska. Cieľom cesty boli rokovania s predstaviteľmi vlád a parlamentov oboch krajín. Vo Švédsku sa J. Kalman stretol s predstaviteľmi Zväzu švédskeho priemyslu. Ďalej na pôde švédskeho parlamentu rokoval s predsedníčkou parlamentného výboru pre európske záležitosti Beryl Löfstedtovou.

19. - 20. novembra 1996 - Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR Oľga Keltošová rokovala vo Švédsku so štátnou tajomníčkou švédskeho ministerstva práce Ingegerd Sahlstromovou, so švédskou ministerkou zdravotníctva a sociálnych vecí Maj-Inger Klingvallovou a s ministerkou práce Švédska Margaretou Winbergovou.

SkryťVypnúť reklamu

27. novembra 1996 - Slovensko navštívil švédsky minister zahraničného obchodu Björn von Sydow. Rokoval s podpredsedom vlády SR Jozefom Kalmanom, ministrom hospodárstva Karolom Česnekom a prijal ho aj podpredseda slovenského parlamentu Augustín M. Húska.

10. októbra 1997 - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR Jozef Šesták rokoval vo Švédsku so štátnym tajomníkom MZV Švédska pre záležitosti Európskej únie (EÚ) Gunnarom Lundom.

3. - 4. novembra 1997 - Na pozvanie predsedu Národnej rady SR Ivana Gašparoviča prišla na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky predsedníčka parlamentu Švédskeho kráľovstva Birgitt Dahlová.

26. - 27. februára 1998 - Ministerka zahraničných vecí Švédskeho kráľovstva Lena Hjelmová-Wallenová navštívila na pozvanie ministerky zahraničných vecí SR Zdenky Kramplovej Slovenskú republiku. Hlavnými témami rozhovorov oboch diplomatiek boli otázky prehĺbenia bilaterálnej spolupráce a problematika prípravy SR na vstup do Európskej únie (EÚ).

SkryťVypnúť reklamu

12. - 13. júna 1998 - Na zasadnutí summitu predsedov parlamentov Európy v Štokholme sa zúčastnil najvyšší predstaviteľ slovenského zákonodarného zboru Ivan Gašparovič. Na štokholmskej konferencii sa zišlo viac ako 40 predsedov zákonodarných zborov, predstavitelia medzinárodných organizácií, predovšetkým parlamentného zhromaždenia Rady Európy, ako aj Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

2. decembra 1998 - Na rokovaní ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Nórskom Oslo sa stretol minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan so svojou švédskou rezortnou partnerkou Annou Lindhovou.

17. mája 1999 - Vicepremiér Pavol Hamžík vo švédskom Štokholme prezentoval kandidatúru SR na vstup do EÚ. Stretol sa so spravodajcom Rady Európy pre Slovensko Göranom Magnussonom a podpredsedníčkou švédskej vlády Lenou Hjelmovou-Wallenovou.

SkryťVypnúť reklamu

30. septembra 1999 - Podpredseda vlády SR pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj Pál Csáky absolvoval pracovnú návštevu Švédska. V Štokholme sa stretol s podpredsedníčkou švédskej vlády pre otázky EÚ Lenou Hjelmovou-Wallenovou.

26. januára 2000 - V rámci Medzinárodnej konferencie o holokauste vo švédskom Štokholme rokoval prezident SR Rudolf Schuster s ministerským predsedom Švédskeho kráľovstva Göranom Perssonom. V popoludňajších hodinách prijal hlavy štátov na audiencii švédsky kráľ Carl XVI. Gustáv.

29. - 30. mája 2000 - Minister obrany SR Pavol Kanis bol na dvojdňovej oficiálnej návšteve Švédskeho kráľovstva. V Štokholme rokoval so svojim rezortným partnerom Björnom von Sydowom o perspektívach spolupráce vo vojenskej oblasti a otázkach týkajúcich sa vstupu SR do NATO.

SkryťVypnúť reklamu

14. - 15. júna 2000 - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan navštívil Švédsko. Rokoval o rozvoji bilaterálnych vzťahov a problematike európskej integrácie. Okrem rezortnej partnerky Anny Lindhovej, ktorá ho na návštevu pozvala, sa stretol aj s podpredsedníčkou švédskej vlády pre záležitosti Európskej únie (EÚ) Lenou Hjelmovou-Wallenovou a ďalšími významnými politickými predstaviteľmi Švédskeho kráľovstva.

2. októbra 2000 - Otázky rozširovania Európskej únie (EÚ) a bilaterálna spolupráca počas švédskeho predsedníctva EÚ boli predmetom jednodňovej pracovnej návštevy premiéra Švédskeho kráľovstva Görana Perssona na Slovensku. Rokoval s premiérom Mikulášom Dzurindom, predsedom NR SR Jozefom Migašom a ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom.

SkryťVypnúť reklamu

11. novembra 2000 - Švédska ministerka zahraničných vecí Anna Lindhová navštívila Slovenskú republiku (SR). O problematike rozširovania Európskej únie(EÚ) a slovenských integračných ambíciách rokovala s ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom a podpredsedom vlády pre európsku integráciu Pavlom Hamžíkom. Lindhovú sprevádzal poverenec švédskej vlády pre rozširovanie EÚ Frank Belfrage, ktorý rokoval so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí SR Jánom Figeľom.

12. februára 2001 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda na jeden deň navštívil Švédsko. S tamojším premiérom Göranom Personom rokoval o postupe Slovenska pri integrácii do EÚ a s prednáškou vystúpil aj v štokholmskom Zahraničnopolitickom inštitúte.

16. júna 2001 - Slovenský premiér sa vo švédskom Göteborgu zúčastnil na summite Európskej únie. Sprevádzali ho minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan a hlavný vyjednávač SR pre vstup do EÚ Ján Figeľ. S účastníkmi summitu premiér prerokoval otázky rozširovania Únie.

SkryťVypnúť reklamu

dh rč

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 086
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 880
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 439
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 455
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 021
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 625
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 213
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 819
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ryan Poehling (Philadelphia) strieľa gól do siete Montrealu, vľavo slovenský útočník Juraj Slafkovský.

Slováci v noci na nedeľu nebodovali.


TASR
ONLINE: Formula 1 - Veľká cena Japonska 2025

Sledujte s nami ONLINE prenos z Veľkej ceny Japonska 2025 v rámci seriálu formula 1 (F1).


Nela Lopušanová v drese BK Selects Girls.

Jej tím postúpil do finále Národneho šampionáttu USA po výhre 4:1.


Martin Buday.

O výsledku museli rozhodnúť bodoví rozhodcovia.


SkryťZatvoriť reklamu