BRATISLAVA. Politická agenda alebo vážny úmysel? To je otázka, ktorá visí nad vyhlásením premiéra Roberta Fica k článkom týždenníka Plus 7 dní. Po tom, čo si Fico v časopise prečítal o svojej rodine, podľa jeho slov klamstvo o sume, ktorú platí za svojho syna škole, ktorú navštevuje, povedal, že chce pritvrdiť tlačový zákon.
„Osobne prídem s iniciatívou, neviem do akej miery bude úspešná alebo nebude úspešná, ale urobím to,“ tvrdil. Premiér chce skrátiť lehotu, v ktorej má tlač povinnosť zverejňovať opravy a odpovede. Vážnejšou zmenou však má byť automatické pokutovanie v prípade ich nezverejnenia ministerstvom kultúry ešte pred rozhodnutím súdu.
Fico, Ficom a pre Fica - komentár Mariána Leška o Ficovej jedinečnosti.
Združenie vydavateľov periodickej tlače je z konania predsedu vlády prekvapené. „Premiér pri diskusiách o novom tlačovom zákone viac ráz zdôraznil, že ide o zákon pre občanov, a nie pre politikov. Teraz však jasne dáva najavo, že tento zákon by mal slúžiť záujmom politikov,“ píše sa v stanovisku združenia.
Či Ficove zmeny prejdú parlamentom, nie je vôbec jasné. SNS oficiálne cez hovorkyňu Janu Benkovú odkazuje, že sa rozhodnú, až keď uvidia konkrétny návrh. „SNS má pripravenú už niekoľko mesiacov iniciatívu, že budeme novelizovať tlačový zákon, takže sme veľmi prístupní týmto rokovaniam.“
Šéfovi klubu SNS Rafaelovi Rafajovi sa však premiérove návrhy pozdávajú. „Automatickú pokutu“ pre vydavateľov od ministerstva považuje za „korektné“ riešenie. „Netreba to vidieť démonicky – ani čierne, ani biele.“
HZDS sa zatiaľ k Ficovmu nápadu nevyjadrilo. „Nebudeme sa k tomu vyjadrovať, zatiaľ to nie je v nijakej konkrétnej podobe,“ povedal Jozef Žucha z tlačového odboru strany.
Poslanec HZDS Milan Urbáni hovorí, že „viem žiť pokojne aj bez tlačového zákona – aj ako politik, aj ako človek“. Či za jeho prípadnú zmenu zdvihne ruku, ešte nevie.
Premiér chce meniť zákon
Najnovšie útoky predsedu vlády voči tlači sú očividne diktované oveľa viac emóciami a osobným vzťahom než štátnickým nadhľadom. Predstavenstvo Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska považuje za potrebné vecne a bez emócií k niektorým súvislostiam vyjadriť svoje stanovisko.
1. Premiér pri diskusiách o novom tlačovom zákone viac razy zdôraznil, že ide o zákon pre občanov a nie pre politikov. Teraz však jasne dáva najavo, že tento zákon by mal slúžiť záujmom politikov. Nielen nerešpektuje verejný záujem a právo občanov získavať informácie o verejne činných osobách a klásť prostredníctvom médií aj nepríjemné otázky.
Chce dokonca osobitný režim pre politikov, napríklad v čase volebnej kampane. Takýto mechanizmus by bol v medzinárodných porovnaniach ojedinelý. Navyše politik - osobitne predseda vlády - má množstvo ďalších nástrojov, ako medializovať svoje názory.
2. Už súčasná podoba tlačového zákona je aj podľa mienky viacerých renomovaných medzinárodných organizácií negatívne nevyvážená vo vzťahu k právam a povinnostiam novinárov a vydavateľov. Premiérom navrhované zmeny by túto asymetriu ešte zdôraznili. Najďalej zachádza snaha, aby o sankciách nerozhodovali súdy, ale boli priamo zakotvené v zákone. To by znamenalo, že rozhodovanie nebude v rukách justície, ale výkonnej moci. Takýto mechanizmus je pre slobodu tlače neprijateľný.
3. Myšlienka, aby v elektronických médiách nebola možná reklama na „bulvár", je mimoriadne neštandardná. Problém sa začína už pri nejasnej definícii pojmu „bulvár". Predovšetkým však nemožno obmedzovať možnosti marketingovej komunikácie produktov, ktoré sú legálne a rešpektujú zákonné povinnosti. Slovensko by tak zjavne porušilo pravidlá právneho štátu.
Tieto podnety predsedu vlády nateraz zazneli iba vo verbálnej rovine. Pokiaľ by nadobudli podobu reálnej snahy o legislatívne zakotvenie, vydavatelia by museli adekvátne reagovať.
Predstavenstvo Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska

Beata
Balogová
