BRATISLAVA, NITRA. Eurokomisár Ján Figeľ bude podľa očakávaní predsedom Kresťanskodemokratického hnutia.
Na sobotnom sneme v Nitre ho zvolili delegáti KDH. Figeľ dostal v hlasovaní 304 z 309 odovzdaných hlasov, čo je 98,38 percenta. Päť delegátov sa zdržalo a jeden nehlasoval. Figeľ nemal vo voľbách protikandidáta.
Bývalý šéf Štatistického úradu a zakladajúci člen KDH Peter Mach si pre SME tipol, že Figeľ získa 97,5 percenta.
Ako komplikovane sa na sneme hlasovalo si pozrite vo videu.
Figeľa na túto funkciu odporučil Pavol Hrušovský. Ten v sobotu po viac ako deviatich rokoch skončil vo funkcii predsedu strany. Svoj návrh zdôvodnil tým, že dozrel čas na zmenu. Podľa neho je dôležité rozpoznať moment, či človek je schopný hľadať niečo, čo by nové mohol priniesť do politiky.
Pre KDH je podľa Hrušovského dobré, že urobí zmenu. Zároveň dodal, že ťažšie sa mu odchádza z funkcie predsedu KDH, ako keď v roku 2006 odchádzal z pozície predsedu parlamentu.
Shootyho karikatúra z 2. marca 2009:
Hrušovský je presvedčený, že Figeľ je tým najlepším kandidátom. Odkázal mu však, že Slovensko je žiaľ iné než Európa. "Nechcem ťa odrádzať, lebo sa musíš stať predsedom KDH,“ vyzval ho.
Figeľ sa stal v poradí tretím predsedom KDH. Stranu od jej založenia v roku 1990 do roku 2000 viedol Ján Čarnogurský. Po ňom nastúpil Pavol Hrušovský. Obaja z funkcie odišli dobrovoľne a určili svojho nástupcu.
Nový predseda: KDH pôjde s SDKÚ
Otvorenosť považuje novozvolený predseda za víťazný fenomén. "Výrazná podpora všetkým doterajším návrhov vrátane zmien stanov a nového predsedu je potvrdením otvorenosti. Otvorenosť pre ľudí, ich problémy, členov, sympatizantov, ktorí môžu prísť a posilniť hnutie, ale aj ovplyvniť stav veci verejných v nastávajúcich voľbách," povedal.
Zopakoval svoje slová z príhovoru, že KDH nepôjde do koalície s tými, ktorí korumpujú alebo zakrývajú korupciu. "To, že na Slovensku evidentne existuje korupcia a má stúpajúci trend potvrdzujú mnohí z domáceho aj vonkajšieho prostredia," upozornil s tým, že to je výzva na zmenu.
Na otázku, s kým by si KDH vedelo predstaviť vládnutie poukázal na vytvorenie koalície s SDKÚ pri jesenných voľbách do vyšších územných celkov. "Považujem to za krok tým istým smerom k celkovým zmenám v tejto krajine," poznamenal.
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda zablahoželal Jánovi Figeľovi k zvoleniu. "SDKÚ má záujem nadviazať na dobrú spoluprácu aj s novým vedením KDH, najmä v dnešnom období, keď je potrebná obnova Slovenska tak, aby sa opäť stalo úspešnou krajinou," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré TASR poskytla tlačová služba strany.
O jedného podpredsedu viac
Delegáti si v Nitre volili aj nových podpredsedov. Po zmenách stanov ich nebude päť, ale šesť. Z predchádzajúceho vedenia hnutia zostávajú v podpredsedníckych kreslách Mária Sabolová, Daniel Lipšic a Július Brocka. Za nových podpredsedov boli zvolení Jana Žitňanská, Anton Marcinčin a Ivan Uhliarik.
Mária Sabolová bude mať na starosti problematiku životného prostredia a infraštruktúry, Daniel Lipšic rezort vnútra a spravodlivosti, Július Brocka sociálnu politiku, rodinu a regionálny rozvoj, Ivan Uhliarik bude zodpovedať za zdravotníctvo a ochranu spotrebiteľa, Jana Žitňanská za kultúru, občiansku a vedomostnú spoločnosť a Anton Marcinčin za rezort hospodárstva, pôdohospodárstva a financií.
Na funkciu eurokomisára chce abdikovať v stredu
Figeľ sa v pondelok 21. septembra chce stretnúť so šéfom Európskej komisie José Manuelom Barrosom, aby abdikoval na funkciu eurokomisára. "Tým sa začne proces renominácie slovenského náhradníka na momentálny mandát v EK. Záleží mi na tom, aby nenastala pauza v zastúpení Slovenskej republiky, aby tento proces bol kontinuálny a zvládnutý na oboch stranách," vyhlásil na tlačovej konferencii v Nitre po svojom zvolení.
Do stredy, kedy bude zasadnutie vlády, sa chce stretnúť tiež s premiérom Robertom Ficom. Ten už avizoval, že vládny kabinet je pripravený prijať v stredu 23. septembra rozhodnutie o novom slovenskom komisárovi. Podľa premiéra je slovenská strana v kontakte so sekretariátom šéfa EK a je pripravená veľmi pružne na takúto situáciu zareagovať.
Fico pritom zdôraznil, že nemá v úmysle vyslať do Bruselu jedného slovenského zástupcu na obdobie do konca mandátu terajšej komisie a následne navrhnúť nového slovenského komisára pre budúcu komisiu. Stať by sa ním mal súčasný veľvyslanec SR v Bruseli Maroš Šefčovič.
Čarnogurský: Zvolenie Figeľa je pokus o modernizáciu línie KDH
Bývalý politik a disident Ján Čarnogurský považuje zvolenie Jána Figeľa za predsedu KDH za kombináciu doterajšieho smerovania spojenú s novými prvkami. Zakladateľ strany a jej prvý predseda verí, že nielen on, ale aj celé vedenie a členovia strany budú Jána Figeľa v práci podporovať a stáť za ním.
"Bude to pokus o modernizáciu doterajšej línie KDH," vyhlásil Čarnogurský. Pripomenul, že cieľom nového predsedu bude určite aj pritiahnutie nových voličov a členov. Na jeho ambície je podľa neho potrebná podpora.
Čarnogurský za česko-slovenskej federácie zastával post slovenského premiéra a v prvej vláde Mikuláša Dzurindu pôsobil ako minister spravodlivosti. V súčasnosti už aktívne v politike nepôsobí. Myslí si, že idey, ktoré má v sebe Figeľ, musí preniesť do reality a konkrétneho
Hnutie je schopné vyhrať voľby, vyhlásil Figeľ
Figeľ počas snemu vyhlásil, že KDH je schopné na budúci rok vyhrať voľby. "Andrejovi Hlinkovi trvalo 20 rokov, kým vyhral voľby. My tu budeme mať voľby o chvíľu, sme schopní vyhrať?," opýtal sa Figeľ. "Áno," reagovalo na výzvu približne 300 zástupcov zo všetkých regiónov Slovenska. Strana si 20. výročie založenia pripomenie už budúci rok vo februári. Hnutie má byť v súčasnosti podľa Figeľa dôslednou a konštruktívnou opozíciou.
Podľa Figeľa má strana na viac. "Nemá alternatívu," vyhlásil. Politika musí byť podľa neho viac o obsahu, ako o menách. K obsahu by malo získavať politických partnerov, uviedol. Alfou je podľa neho nekradnúť a nejsť do spolupráce s tými, ktorí korumpujú, alebo korupciu zakrývajú.
"KDH môže byť medzi troma najsilnejšími stranami," povedal o možnom výsledku budúcoročných volieb. Za štandardného partnera označil najsilnejšiu opozičnú stranu SDKÚ. Figeľ plánuje do niekoľkých mesiacov pripraviť komplexný materiál, ktorý by mal byť zameraný na konkrétne oblasti, ktoré by mal spolu s vedením hnutia rozpracovať.
Do vedenia prídu noví ľudia
Figeľ chce v strane prispieť otvorenosťou, silnou tímovosťou a odbornosťou. Otvorenosť sa prejaví aj novými ľuďmi, ktorí budú vo vedení, uviedol. Delegátov vyzval, aby svojich priateľov pozvali do spolupráce s hnutím. Otvorenosť vníma v kombinácii otvorenej mysle a srdca. "Stačí nám byť hlboko ľudskými," odkázal kolegom. Otvorenosť mysle podľa neho reprezentuje schopnosť nachádzať racionálne riešenia.
Podľa Figeľa by malo byť prioritou strany návrat k dôstojnému postaveniu občana. Ďalšiu vidí v slobode, ktorá sa začína slobodou svedomia a ďalšie slobody. Slovensko podľa neho tiež potrebuje zlepšiť vymožiteľnosť práva, zvýšiť protikorupčné opatrenia a pozdvihnúť vládu práva a etiky a nie peňazí. Základom by tiež malo byť skvalitnenie verejnej správy a rozvoj rôznych oblastí, ako napríklad školstva či zdravotníctva. Figeľ chce priniesť okrem nových ľudí do tímu aj systémové a komuničné zmeny.
Hnutie chce byť podľa jeho nového šéfa lídrom prorodinnej politiky. "Čo je dobré pre rodiny, je dobré pre spoločnosť a štát," vyhlásil Figeľ. Pripomenul tiež potrebu pomoci pre deti a mládež a seniorov. Strana tiež má podľa neho odpoveď na východisko z krízy. "Odpoveďou je kresťanská demokracia, nie socializmus a liberalizmus," povedal Figeľ. Moderné hnutie podľa neho rozvíja úctu k tradícii. "Moderné hnutie aktualizuje tento odkaz pre tieto dni. Nie je to len o princípoch a ideáloch, ale o praktickej solidarite," dodal.

Beata
Balogová
