Bratislava 2. apríla (TASR) - Horolezca Viktora Káňu, ktorý sa v októbri minulého roku vrátil v plnom zdraví z úspešnej slovenskej expedície Omo 2001, na Veľkonočný pondelok hospitalizovali na infekčnom oddelení s maláriou.
Chorobu afrického kontinentu dostal ako štvrtý z celkom šiestich členov expedície, ktorá pod názvom Divokými perejami za divokými kmeňmi, splavovala africkú rieku Omo v Etiópii. "Malária má údajne inkubačnú dobu až rok," povedal z nemocničného lôžka pre TASR člen expedície Viktor Káňa, ktorý momentálne leží s horúčkami na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch. Podľa neho proti tejto chorobe neexistuje stopercentne účinný liek. Všetci členovia expedície síce brali proti malárii Lariam, ale zrejme nezabral. Nepomáhali ani repelenty, lebo "komár si sadol presne na natreté miesto" a neúčinné boli aj dlhé košele a nohavice. "Keď sme sedeli večer pri ohni, tak sme sa komárom neubránili", dodal Viktor Káňa s tým, že zbaviť sa otravných moskytov dalo len večer, keď v stane všetkých dôkladne pozabíjali.
Dvomi šťastlivcami, u ktorých však nie je vylúčené, že chorobu dostanú, sú zatiaľ Martin Žilka a filmový režisér Pavol Barabáš, ktorý z raftovania po rieke Omo pripravuje dokumentárny film. Prvým dobroduhom, ktorý ju dostal ešte v Afrike bol známy slovenský polárnik Peter Valušiak. Ten ju mal dokonca dvakrát, lebo sa mu vrátila opäť po niekoľkých týždňoch na Slovensku. Maláriu už má za sebou aj úspešná slovenská rafterka Lucia Mišíková. Spolu s ďalším členom expedície Omo Martinom Žilkom, ktorý ju zatiaľ nedostal, raftovali na veľkonočné sviatky v Bosne a Hercegovine, Macedónii a Čiernej Hore. Malária im teda podobne ako Viktorovi Káňovi nevzala chuť cestovať. "Neodradila ma, do Afriky ešte určite pôjdem," vyhlásil horolezec a cestovateľ Káňa.
*rh rč