BANSKÁ BYSTRICA. Slovenskí včelári chcú vstúpiť do siete nákupcov a exportérov medu. Predseda Slovenského zväzu včelárov Ľudovít Gál ohlásil, že organizácia plánuje kúpiť najmodernejšiu fabriku na spracovanie medu v strednej Európe.
Závod s modernými talianskymi technológiami vo Vígľaši, ktorý vybudovali pred piatimi rokmi približne za 70 miliónov korún, plánujú získať výmenou za pozemky v Kráľovej pri Senci a za sídlo v Bratislave.
Bez priekupníkov
„Med budeme predávať cez našu organizáciu, nie cez priekupníkov. S majiteľmi vo Vígľaši sme sa už dohodli. Valné zhromaždenie by o tom malo rozhodnúť v októbri," konštatoval Gál.
Zväz k tomuto kroku podľa Gála donútili spracovatelia. Dôvodom je miešanie včelieho medu so surovinou vyrobenou na báze repného a trstinového cukru, ktoré zatiaľ nedokážu odhaliť ani laboratóriá.
„Viac ako 40 percent medu na trhu je falšovaných. Produkty z Ázie a Južnej Ameriky deformujú trh. Spotrebiteľ už poriadne nevie, ako chutí pravý včelí med."
Na Slovensku sa vyprodukuje ročne okolo štyri a pol tisíca ton medu. Podľa Gála však nikto presne nevie, koľko medu sa vyrobí. Približne štvrtina produkcie ide na vývoz. Priekupníci ho používajú na riedenie nekva〜litných zmesí, aby dostali príchuť pravého včelieho medu.
Predaj z dvora
Malí včelári našli riešenie odbytu a predávajú med „z dvora". Stanislav Koctúr a Jozef Olej zo Seliec pri Banskej Bystrici takto predajú celú svoju produkciu. Vlani predávali kilogram najkvalitnejšieho medu za 3,5 až štyri eurá, v tomto roku cena stúpne o približne euro na kilogram. Obidvaja zhodne tvrdia, že aj keď to nepokrýva náklady, je to už pravdepodobne strop, za ktorý sú ešte ľudia ochotní pravý med kupovať.
„Máme toľko klientov, že by sme predali aj dvojnásobok. Vo výkupe by sme nedostali ani polovicu," zhodnú sa obaja včelári zo Seliec.
Vlastná značka
Zväz včelárov chce kúpou fabriky a vlastným exportom finálneho výrobku zabezpečiť brand image Slovenský med v zahraničí - spotrebitelia musia podľa Gála vedieť, že ak si kúpia produkt s označením Slovenský med, získajú pravý a neriedený včelí produkt najvyššej kvality.
Slovenské včelárstvo dosahovalo vrchol v 90. rokoch, keď sme evidovali okolo 40-tisíc včelárov a približne 470-tisíc včelstiev. Momentálne máme 14-tisíc včelárov a 240-tisíc včelstiev. Ročná spotreba medu na obyvateľa je 0,25 kilogramu.

Beata
Balogová
