SME
Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa

Šéf zrušeného Špeciálneho súdu lovil zadarmo

Povolenku na odstrel vysokej zveri dostali bezplatne šéfovia Špeciálneho súdu a kontrolórov.

Šéf už zaniknutého Špeciálneho súdu má dobrú mušku. Za lov jeleňov, danielov aj muflónov platiť nemusel.Šéf už zaniknutého Špeciálneho súdu má dobrú mušku. Za lov jeleňov, danielov aj muflónov platiť nemusel.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME -­ JÁN KROŠLÁK)

Michal Truban má medzi poľovníkmi kamarátov, rovnako ako šéf Najvyššieho kontrolného úradu Ján Jasovský. V revíri na strednom Slovensku poľovali na jelene a muflóny.

BANSKÁ BYSTRICA. Šéf už zaniknutého Špeciálneho súdu Michal Truban má skvelú mušku. Ešte ako predseda súdu, vytvoreného na boj proti korupcii a podsvetiu, skolil minulý rok tri jelene, tri daniele, muflóna a srnca. Zaplatiť nemusel ani korunu.

O pár úlovkov menej strelil bezplatne predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ján Jasovský. Povolenie na lov toľkých kusov vysokej zveri stojí v štátnych lesoch tisíce eur.

Ich kariéra je postavená na nezávislosti. Dvaja vysoko postavení verejní funkcionári prijali dar, ktorý môže túto nezávislosť spochybniť.

Truban aj Jasovský lovili bez platenia v revíre Čebovská Bukovina, ktorý má prenajatý poľovné združenie podnikateľa a regionálneho politika Slobodného fóra Milana Kepeňu. Ušetrili tak tisícky eur.

Ja tebe, ty mne

Truban len za osem mesiacov minulého roku strelil tri jelene, tri daniele, jedného muflóna a srnca. Ak by za poľovačku platil, podľa cenníka štátnych lesov by ho to mohlo stáť okolo šesťtisíc eur. V revíre Vrbovka strelil ďalších šesť srncov.

Dnes je Truban sudcom Špecializovaného trestného súdu, ktorý nahradil Špeciálny súd. Na otázky o poľovačkách odmietol odpovedať.

Milan Kepeňa v hosťovských poľovačkách nevidí problém. Hovorí, že so sudcom sú priatelia. „Máme dobrý vzťah. Ja ho nepotrebujem na nič. On má bažantnicu, tak sa vymeníme. Idem tam ja s priateľmi. My si to vykompenzujeme,“ opisuje barterový systém poľovačiek.

„Aj Lesy SR si robia hosťovské poľovačky, väčšinou samý štátny tajomník až po prezidenta,“ hovorí Kepeňa.

Ministerka radšej mlčí

Ministerstvo spravodlivosti sa k prípadu nechcelo vyjadrovať, podľa hovorcu Michala Jurčiho preto, aby nebola ich reakcia vnímaná ako útok na Špecializovaný trestný súd. Na súde čoskoro vyberú nového predsedu, predchodca ministerky Viery Petríkovej Štefan Harabin (obaja za HZDS) chcel Špeciálny súd zrušiť.

Jurči však povedal, že sudcovia si všeobecne musia dávať pozor na prijaté pôžitky a dary.

Základnou povinnosťou sudcov je rozhodovať nezávisle. Zákon o konflikte záujmov hovorí, že verejní funkcionári pri výkone svojej funkcie nesmú prijímať dary.

Prezidentka Združenia sudcov Slovenska Jarmila Sopková Maximová pripomína, že okrem zákonov pre sudcov platia aj etické pravidlá. „Nesmú využívať prestíž svojho úradu na získanie výhod pre seba alebo iného.“
Viceprezidentka združenia Dana Bystrianska vraví, že sudca by mal byť odmeňovaný za výkon svojej funkcie tak, aby nepodľahol ani pozvaniu na poľovačku.

Sudca Pavol Rohárik, bývalý prezident združenia, stál pri vzniku Etického kódexu sudcov. Hovorí, že azda neexistuje profesia, ktorá by vyžadovala väčšiu zdržanlivosť aj v súkromnom živote, ako je sudcovská. „Sudca nemôže prijať od akejkoľvek osoby alebo organizácie dary alebo pôžitky, ktoré by mohli vzbudiť pochybnosť o jeho nezaujatosti,“ povedal Rohárik.

Právnici Transparency International majú na počínanie sudcu jednoznačnejší názor. „Myslíme si, že predmetný dar – poľovačky – prekračuje rámec zvyčajných darov,“ hovorí riaditeľka mimovládky Emília Sičáková­Beblavá. Bezplatné konanie podľa nej je porušením nielen sudcovskej etiky, ale je zákona.

Vystrelil si aj šéf NKÚ

V Čebovskej Bukovine lovil zadarmo aj Ján Jasovský, šéf Najvyššieho kontrolného úradu (na snímke SME). V minulom roku strelil dva daniele a srnca v odhadovanej hodnote vyše 800 eur. Potvrdzuje to súpis trofejí aj Kepeňa.

„Nielen Jasovský, u mňa boli všetci. Mám vám menovať štátnych tajomníkov? Radšej nie,“ povedal Kepeňa s úsmevom.

Jasovský tvrdí, že zákon o konflikte záujmov neporušil, pretože ten zakazuje „žiadať, prijímať dary alebo iné výhody“ iba v súvislosti s výkonom verejnej funkcie. „Výkon práv poľovníctva vo voľnom čase s priateľmi nemá nič spoločné a nesúvisí s výkonom mojej verejnej funkcie,“ povedal Jasovský.

Truban zakázal o sebe písať

Sudca si neželal, aby bolo jeho meno zverejnené v súvislosti s poľovačkami. Bráni sa špeciálnou ochranou.

BANSKÁ BYSTRICA. Sudca Michal Truban hovoril o hosťovských poľovačkách v súkromnom revíri svojho priateľa Milana Kepeňu najprv otvorene. Džentlmenská dohoda pred interview znela tak, že sa o téme porozprávame, potom nadiktujeme otázky a sudca odpovie. Otázky si zapísal, no dohoda nasledujúci deň padla.

„Vzhľadom na vykonávané bezpečnostné opatrenia voči mojej osobe ako osobe chránenej, nebudem poskytovať verejnosti žiadne vyjadrenia týkajúce sa súkromného života môjho a mojich rodinných príslušníkov,“ odpísal namiesto odpovedí. Zároveň s odkazom na zákon o sudcoch a prísediacich napísal, že nedáva súhlas na zverejnenie svojej identity.

Právnik Transparency International Pavel Nechala tvrdí, že v tomto prípade na to nemá právo. „Text zákona neodkazuje na povinnosť tieto informácie utajovať, ak ste ich už získali. Ide skôr o povinnosť štátnych orgánov poskytnúť sudcom zvýšenú ochranu údajov o ich osobe.“ Ochrana sudcov navyše podľa Nechalu nemá slúžiť na zakrývanie ich pochybení.

Ústavný právnik Radoslav Procházka je presvedčený, že právo na primerané utajenie údajov sa nevzťahuje na „ochranu pred zverejnením informácií o tom, že osoby, ktoré môžu mať postavenie účastníka v konaní pred Špecializovaným trestným súdom, sudcovi bezodplatne poskytli nejaký majetkový alebo nemajetkový benefit“.

Daniel Vražda
Bukovinu pustili lacno

Stratou revíru, kde zadarmo poľovali aj vysokí štátni funkcionári, prišiel štát o zisky.

BANSKÁ BYSTRICA. Štátny podnik Lesy SR sa v posledných rokoch zbavil asi šesťdesiatich revírov – prenajal ich poľovným združeniam a tvrdil, že za výhodné ceny. Príklad Čebovskej Bukoviny naznačuje opak.

Len predseda poľovného združenia Majerova Skala Milan Kepeňa za osem mesiacov minulého roka ulovil v Čebovskej Bukovine zver, ktorá mala podľa oficiálneho cenníka hodnotu asi 5300 eur. Už to je viac ako suma, ktorú ročne na nájomnom dostáva štát. Na hosťovských poľovačkách potom padlo vyše sto kusov zveri, s možným ziskom za predaj diviny môže ísť spolu až o 24-tisíc eur (sedemstotisíc korún). Poľovnícke združenie ročne platí štátu 4150 eur (125-tisíc korún).

Kepeňa argumentuje, že náklady na revír výrazne prevyšujú zisky. V minulom roku skončili v strate. Všetky poľovačky v revíre boli zadarmo. „Žiadny revír, až na pár výnimiek, nemôže byť ziskový. V minulom roku sme kúpili 12 kamiónov žrádla. To je strašná suma,“ hovorí Kepeňa. Čistý zisk štátu z revíru Čebovská Bukovina ešte v roku 2007 bol 400-tisíc korún.

Výhodne sa k prenájmom poľovných revírov dostali ešte za predchádzajúceho vedenia štátneho podniku Lesy SR desiatky združení. Zmluvy sú zväčša na desať rokov, lesníci na mnohých prerábajú.

Milan Kepeňa je dnes predsedom Krajskej rady Slobodného fóra v Banskej Bystrici. Do januára 2006 bol podpredsedom ANO Pavla Ruska. Po odvolaní Ruska z postu ministra hospodárstva v roku 2005 sa mal stať ministrom kultúry.

Daniel Vražda
Papalášske poľovačky zatrhol Fico

Politici mali poľovačky v štátnom revíre zadarmo vždy radi.

BRATISLAVA. Až do roku 2006 bolo pre politika bez ohľadu na politickú príslušnosť loviť v štátnom revíri celkom bežné. Lovil líder KDH Pavol Hrušovský aj poslanec SDKÚ Ján Pataky.

Zlom prišiel, keď v tom roku štátny tajomník za Smer Marián Záhumenský odstrelil kráľovského jeleňa. V štátnom revíri a zadarmo. Informácia v médiách prišla v čase, keď musel Záhumenský vysvetľovať dotácie ministerstva pôdohospodárstva pre svoju firmu.

Premiéra Roberta Fica jeho papalášsky odstrel tak nahneval, že Záhumenský po rozhovore s premiérom sám odstúpil z funkcie.

Podpredseda vlády Dušan Čaplovič vtedy označil takéto poľovačky za „superneetické“. Odvtedy si väčšina politikov dáva na lov zadarmo pozor. Hoci viacerí z nich dostali od štátnych lesov pozvanie loviť zadarmo, ponuku buď neprijali, alebo bol ich lov neúspešný a nič nezastrelili. Od roku 2006 napríklad v štátnych lesoch prestal poľovať aj prezident Ivan Gašparovič.

Pred odstúpením Záhumenského bol častým hosťom.

S poľovačkami neprestal napríklad iba poslanec HZDS Jozef Tarčák, ktorý na to, prečo práve on dostal možnosť loviť v štátnom revíre zadarmo, povedal: „Nemám ani prašinu, ani nie som nákazlivo chorý, som normálny človek.“

Monika Tódová

OSPRAVEDLNENIE SUDCOVI JUDr. MICHALOVI TRUBANOVI

DŇA 21. 9. 2009 SME NA TITULNEJ STRANE DENNÍKA „SME“ UVEREJNILI ČLÁNOK POD NÁZVOM „ŠÉFOVAL SÚDU, LOVIL ZADARMO“ A NA TRETEJ STRANE DENNÍKA „SME“ UVEREJNILI ČLÁNOK POD NÁZVOM „ŠÉFOVAL SÚDU, STRIEĽAL ZADARMO“, V KTORÝCH SME OKREM INÉHO UVIEDLI, ŽE SUDCA ŠPECIALIZOVANÉHO TRESTNÉHO SÚDU JUDr. MICHAL TRUBAN V ROKU 2008 ZADARMO LOVIL V POĽOVNOM REVÍRI „ČEBOVSKÁ BUKOVINA“ A V TEJTO SÚVISLOSTI ZAKÁZAL O SEBE PÍSAŤ A NA OTÁZKY O POĽOVAČKÁCH ODMIETOL ODPOVEDAŤ.

UVEDENÝMI TVRDENIAMI SME VEREJNOSŤ NEPRAVDIVO INFORMOVALI O OSOBE JUDr. MICHALA TRUBANA, ČÍM SME NEOPRÁVNENE ZASIAHLI DO JEHO CTI, ĽUDSKEJ DÔSTOJNOSTI, DOBRÉHO MENA, POVESTI A DO JEHO SÚKROMIA. ZA TENTO NEOPRÁVNENÝ ZÁSAH SA JUDr. MICHALOVI TRUBANOVI OSPRAVEDLŇUJEME.

Petit Press, a. s.
Vydavateľ denníka SME

Rozsudok

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nestarnú, ale dozrievajú
 2. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 3. Zamestnanci sú pre BILLA dôležitým pilierom, pridaj sa k nim
 4. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 5. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 6. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo
 7. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 8. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 9. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 10. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
 1. Katarína pomáha ľuďom svojimi mydlami
 2. Levanduľa pre zamestnancov
 3. Zamestnanci sú pre BILLA dôležitým pilierom, pridaj sa k nim
 4. Kvalitné Vianočné osvetlenie
 5. Unikát medzi značkami. CUPRA
 6. A new, ultra - modern logistics park with an ideal location
 7. Bezpečnosť pri práci je priorita, pomáhajú i moderné technológie
 8. Pripojte sa na nový internet už aj v oblasti Gemera a Novohradu
 9. Na Kysuciach budete môcť surfovať na internete rýchlejšie
 10. Na Orave dobre aj s novým optickým internetom
 1. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 16 916
 2. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 16 488
 3. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 15 261
 4. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 10 340
 5. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 8 717
 6. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch 8 638
 7. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 7 027
 8. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 6 465
 9. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 6 121
 10. Tieto signály prezradia nesprávne zateplenie strechy 5 693

Hlavné správy zo Sme.sk

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Zvláštny príbeh Bašternákovej vily na Slavíne: Kočner, Počiatek i sudkyne z Threemy

Úrady stavbu opakovane blokovali, až raz zrazu všetko potvrdili.

Bašternákova vila na Havlíčkovej ulici pri Slavíne
Autorská strana Samuela Marca

Mečiar to vybudoval, Dzurinda využíval a Fico zdokonalil (píše Samo Marec)

Áno, Slovensko je mafiánsky štát.

Bez komentára.
Píše Ivan Mikloš

Čia kauza je Gorila? (píše Ivan Mikloš)

Za Ficových vlád sa nepohlo s vyšetrovaním. Nie je to náhoda.

Ivan Mikloš.
CYNICKÁ OBLUDA

Neandertálci sa ohradzujú

Potetovaní náckovia sa ukrivdene ohradzujú proti tomu, že ich médiá vykresľujú ako "neandertálcov".

Neprehliadnite tiež

Obžalobu v prípade Kuciakovej vraždy považuje Pellegrini za zadosťučinenie

Posun celej kauzy na súd označil Pellegrini za míľnik v procese.

Peter Pellegrini v Banskej Bystrici.

Spievankovo: Slováci sa nechajú vždy presvedčiť, že bude dobre

Zarába Spievankovo státisíce eur, ako sa často hovorí?

Mária Podhradská a Richard Čanaky v relácii Rozhovory ZKH.

Gál podal disciplinárny podnet na Jankovskú a Harabina

Bývalá štátna tajomníčka a sudca Najvyššieho súdu budú disciplinárne stíhaní.

Minister Gábor Gál.

Visma chce v Košiciach zamestnať 196 ľudí, žiada peniaze od štátu

Nórska firma pôvodne žiadala od štátu 5,2 milióna eur, rezort to znížil.

Z tlačovky v roku 2018. Zľava Oto Pisoň zo SARIO, riaditeľ spoločnosti Visma Nils Vold a šéf IT Valley Pavol Miroššay.