PEZINOK.
Naposledy sa v spomínanej trestnej veci konalo 10. septembra a to bez prítomnosti exkukláča, ktorý sa na procese pre zdravotné problémy nezúčastnil. Na dnešnom pojednávaní opätovne zo zdravotných dôvodov požiadal senát, aby sa v dnešný deň konal proces v jeho neprítomnosti. Súd jeho žiadosti vyhovel. Pojednávanie v tejto trestnej veci je vytýčené aj na utorok 22. septembra.
Zo skupiny vraj odišiel
Svedok Marián D. dnes vo svojej výpovedi povedal, že bol členom údajnej skupiny exkukláča Miroslava Š. od roku 2002 do roku 2004. Neskôr z nej odišiel, pretože "chcel viesť normálny život". Vypovedal, že celkovo do nej patrilo asi 20 až 30 ľudí a bývalý kukláč mal tiež takzvanú výjazdovú skupinu, ktorá "robila poriadok, ak bol nejaký problém".
Zoskupenie podľa jeho slov žilo z vymáhania pohľadávok. "Každý podnik mal stanovené, kedy má zaplatiť výpalné," tvrdil dnes svedok. Niektorých členov podľa jeho slov platil exkukláč paušálne a iných za jednotlivé akcie. Napríklad Zdenko K. mal podľa jeho slov mesačne dostávať 1660 eur (50.000 Sk). V prípade, že by niekoho z členov zadržala polícia, mali od Miroslava Š. jasný pokyn a to nevypovedať. Počas úloh, akými bola napríklad bitka, mali mať členovia buď tmavé okuliare, alebo kukly, aby nebolo možné spoznanie.
Ak by niekto odmietol splniť príkaz šéfa alebo jeho pravej ruky, nasledovali podľa svedka sankcie. Tie postihli aj toho, kto chcel údajnú skupinu opustiť. Miroslav Š. podľa Mariána D. síce vždy tvrdil, že "kto chce odísť, má odísť", ale následne mal napríklad zákaz vstupu do podnikov, ktoré údajnému zoskupeniu za ochranu platili. Svedok tiež potvrdil prepojenie Miroslava Š. na policajta, ktorý je v tejto trestnej kauze obžalovaný.
Vydierali aj svojich
Senát naposledy vypočul štyroch svedkov a tiež jedného z obžalovaných Rastislava Z., ktorý súd sám požiadal o doplnenie svojej pôvodnej výpovede. Mimo iného uviedol, že on sám bol údajnou skupinou vydieraný a poškodzovaný. Svojím spôsobom na nej začal participovať, pretože nechcel platiť sumu, ktorú od neho ľudia z okolia bývalého kukláča Miroslava Š. mesačne požadovali. Samotnú existenciu skupiny ale nepotvrdil: "Nemám žiadne vedomosti, či bola nejaká taká skupina, alebo nebola," povedal.
Obžalobe v kauze vydieračskej skupiny čelí 18 osôb. Pri viac ako 20 skutkoch sa mali dopustiť viacerých trestných činov, ako napríklad založenia a zosnovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa, vydierania či hrubého nátlaku. Podľa obžaloby Miroslav Š. v roku 2001 v Senici postupne vytváral zločineckú skupinu, ktorá na území Trnavského a Bratislavského kraja páchala zločiny tak, aby získala finančný prospech najmä pomocou vydierania, podvodmi, vyhrážkami, ujmou na zdraví. Mal spolupracovať aj s príslušníkmi Policajného zboru, ktorí ich informovali o pripravovaných policajných akciách.
Skupina mala zastrašovať podnikateľov a nútiť ich pravidelne odvádzať finančné prostriedky. Na jej čele údajne stál Miroslav Š., ktorý v minulosti pracoval ako príslušník pohotovostného policajného útvaru. Kontakty získané počas pôsobenia v Policajnom zbore mal využívať na zastrašovanie svojich obetí. Hovoril im, že všetky podania voči nemu budú zahladené. Ten však obvinenia odmieta a považuje ich za vykonštruované. Skupina pod vedením Miroslava Š. údajne tvrdila, že peniaze vyberá pre gang piťovcov. Finančné prostriedky však podľa zistení polície mali pripadnúť Záhorákom a prepojenie na piťovcov bolo len fiktívne.