BRATISLAVA. Ľudia na Slovensku viac dôverujú európskym inštitúciám ako domácim. Kým Národnej rade SR verí 37 percent, Európskemu parlamentu (EP) až 67 percent Slovákov. Slovensko je tak zo všetkých krajín EÚ krajinou s najvyššou mierou dôvery k EP.
Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky štadnardný Eurobarometer, ktorý sa uskutočnil v dňoch 13. - 30. júna na vzorke 1065 respondentov. Výsledky dnes v Bratislave zverejnili vedúca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrea Elscheková-Matisová a autor Národnej správy Eurobarometer Ivan Kuhn z Konzervatívneho Inštitútu M. R. Štefánika.
"Čo sa týka dôvery v európske inštitúcie, tam Slovensko doslova láme rekordy. EÚ dôveruje 65 percent našich občanov a patrí nám druhá priečka v európskej 27. Najdôveryhodnejšou inštitúciou v očiach našich občanov ostáva naďalej EP, patrí nám prvá priečka v európskej 27," priblížila Elscheková-Matisová. Zároveň konštatovala, že je škoda, že sa táto dôvera neprejavila aj v účasti na eurovoľbách, kde Slovensku paradoxne patrí posledné miesto.
Z prieskumu ďalej vyplýva, že Európskej komisii dôveruje 61 percent Slovákov a SR je tak krajinou s druhou najvyššou mierou podpory EK hneď po Belgicku. "Takisto vysokú dôveru prechovávame aj k Európskej centrálnej banke," dodala Elscheková-Matisová.
Domácim neveríme
"Keď porovnáme dôveru k európskym inštitúciám a k národným inštitúciám, tak dôvera k európskym inštitúciám je takmer dvojnásobná," uviedol pre TASR Kuhn, podľa ktorého sa tento pozitívny postoj k EÚ a jej inštitúciám vybudoval v období, keď malo Slovensko problémy v oblasti demokracie a občianskych slobôd.
"Vtedy bol budovaný ten obraz EÚ, ktorý bol pravdivý, ale možno trošku prikrášlený ako ideálnej inštitúcie, ktorá sa navyše veľmi zasadzovala za to, aby sa na Slovensku dodržiavali princípy demokracie a občianskych slobôd. A tak sa vybudoval pozitívny, možno až prehnane pozitívny obraz a väčšia dôvera k štátom, kde demokracia funguje niekoľko desaťročí," vysvetlil pre TASR Kuhn.
Zároveň dodal, že rozdiel v dôvere voči národným a európskym inštitúciám je na druhej strane spôsobený aj tým, že Slováci sú tradične veľmi kritickí a skeptickí voči vlastným politikom, voči vlastnej vláde, parlamentu a iným inštitúciám. "Niekedy oprávnene, niekedy je to možno len kritika z princípu," dodal.
Úniu si chvália dve tretiny ľudí
Z výsledkov Eurobarometra ďalej vyplýva, že členstvo Slovenska v EÚ považuje za dobrú vec 66 percent občanov SR. "Je to najvyššie percento podpory od vstupu SR do EÚ," poznamenala Elscheková-Matisová. Dodala, že úniu "vnímame ako možnosť cestovať, študovať a pracovať a po zavedení eura ju vnímame aj cez spoločnú menu". EÚ podľa nej pre Slovákov znamená aj silnejšie slovo vo svete a demokraciu.
Podľa prieskumu si drvivá väčšina (80 percent) Slovákov myslí, že z členstva v EÚ majú prospech. "Radí nás to na prvé miesto v EÚ a je to vôbec najviac od vstupu Slovenska do EÚ," upozornila Elscheková-Matisová.
Dodala, že "výsledky Eurobarometra jednoznačne potvrdili, že slovenský občan dlhodobo pozitívne vníma členstvo Slovenska v EÚ". Podľa Elschekovej-Matisovej však má táto podpora len deklaratívny charakter, čo naznačuje aj účasť SR v eurovoľbách. "Ako občania Slovenska sme radi v EÚ, ale naša angažovanosť v smerovaní európskeho projektu chýba," uzavrela.