BRATISLAVA. Predlžovanie podpory v nezamestnanosti môže začať až potom, ako sa urobí poriadok s prácou načierno. Diskusia na túto tému bude preto aktuálna asi až začiatkom budúceho roka, uviedol dnes premiér Robert Fico s tým, že osobne myšlienku dlhšej štátnej podpory nezamestnaných ako súčasných šesť mesiacov podporuje.
Využívanie práce oficiálne neevidovaných zamestnancov podľa neho skresľuje aj štatistiky nezamestnanosti. Tá sa podľa úradov práce momentálne nachádza na dlhoročných maximách nad úrovňou 12 %. "Boli robené kontroly na niektorých pracoviskách a zistili sme, že zamestnávateľ síce prepustil zamestnanca, ale potom si ho načierno zobral, aby za neho neplatil odvody a nemal o neho v podstate žiadnu starosť. Niekde sa ukazuje, že takýto nárast čiernej práce dosahuje možno 15 až 20 %. Za týchto podmienok sa potom musíme inak pozerať na štatistiky o nezamestnanosti," upozornil Fico počas kontrolného dňa v súvislosti s dokumentom Stratégia rozvoja slovenskej spoločnosti na pôde Slovenskej akadémie vied (SAV).
Fico: Pred predĺžením podpory v nezamestnanosti treba vyriešiť čiernu prácu
"Budeme sa preto baviť o predlžovaní podpory v nezamestnanosti až potom, čo sa urobí poriadok s čiernou prácou. Na toto sa vláda musí sústrediť. Predpokladám, že začiatok budúceho roka, január, február, bude dostatočne vhodným dátumom, kedy budeme hovoriť, či tie dávky v nezamestnanosti predĺžime na osem mesiacov, alebo to bude ešte dlhšie obdobie," priblížil Fico. O takomto návrhu odborárov mala v pondelok rokovať aj tripartita, nakoniec však diskusiu k nemu odložili až na koniec septembra.
Predseda vlády dnes zároveň kritizoval všetky návrhy zmien, ktoré idú nad rámec zavedených sociálnych opatrení bez príslušného finančného krytia. Podľa Fica bude totiž "zázrak a obrovský úspech", ak sa podarí udržať na Slovensku sociálny štandard nastavený v roku 2008. "Teraz je kríza a rôzni ľudia prichádzajú so všelijakými návrhmi, ktoré idú ďaleko nad rámec toho, čo bolo v roku 2008. Ja sa ale pýtam, nech mi niekto ukáže, kde na to vziať finančné prostriedky. Ja odmietam takýto prístup," zdôraznil premiér.
Ficovi chýbal v dokumente dôraz na štát
Premiér Robert Fico dnes skritizoval viaceré časti dokumentu, v ktorom predstavitelia akademickej obce načrtávajú hlavné rozvojové smery slovenskej spoločnosti. V stratégii mu napríklad chýba problematika uplatňovania verejnej moci a funkcií štátu. Fico sa stretol s Jaromírom Pastorkom, predsedom Slovenskej akadémie vied (SAV) a jej zástupcami, aby zhodnotili doterajšie práce na stratégii. Vláda ju chce podľa neho prijať do konca volebného obdobia, využiť ju plánuje pri spracovaní strategických zámerov a postupov.
Autorom dokumentu premiér vytkol, že okrem siedmich základných téz, ktoré obsahuje, v ňom absentuje systematický pohľad na funkciu štátu. "Ak uznávame úlohu štátu, privítal by som, keby ste venovali pozornosť aj funkcii, organizácii a riadenia vzťahu vnútornej štruktúry spoločnosti, zabezpečením obrany spoločnosti pred vonkajším ohrozením, zabezpečením vnútornej bezpečnosti štátu a vytváraním politických, právnych a ekonomických podmienok pre rozvoj jednotlivých oblastí života," vyhlásil Fico.
Chce vyváženejší pohľad
Podľa premiéra je tiež nutné, aby stratégia komplexnejšie riešila postavenie štátu ako právnej inštitúcie. "Musíme sa venovať výkonu verejnej moci," povedal Fico. Akademickú obec vyzval, aby v nej zvýraznili pozíciu človeka. "Treba vyváženejšie pohľady, nielen ekonomické," povedal. Upozornil na niektoré časti, ktoré by mali akademici podľa neho dopracovať. Niektoré časti označil za vysoko kvalitne spracované, iné za nedopracované a vhodné skôr na študijné účely.
Stratégia, na ktorej pracovalo vyše sto odborníkov z rôznych vedeckých pracovísk, prináša viacero pohľadov na vývoj našej krajiny do nasledujúceho obdobia. Podľa riaditeľa Ekonomického ústavu akadémie Milana Šikulu sa musí slovenská spoločnosť zamerať najmä na dôrazné odbúravanie pretrvávajúcich neduhov ako klientelizmus, korupcia a byrokracia. Štát by tiež mal smerovať k rozvoju znalostnej spoločnosti a ekonomiky, konkurencieschopnosti a moderného sociálneho štátu. Štát by mal tiež myslieť na opatrenia proti kríze, v ktorej vidí nielen nebezpečenstvo, ale aj príležitosti.
Fico: Čerpanie eurofondov má výrazný dopad na ekonomiku
Dynamika čerpania prostriedkov z fondov EÚ bude mať výrazný dopad na ekonomiku Slovenska. Národný strategický referenčný rámec na programové obdobie 2007 až 2013, vrátane programu Spoločnej poľnohospodárskej politiky, rozpočtuje pre Slovensko prostriedky v sume asi 14,5 miliardy eur (436,83 miliardy Sk).
"Treba rátať aj s tým, že už dnes sme absolútne na priemernej úrovni čerpania fondov EÚ. Dokonca si dovolím povedať, že v prvom období sme dosiahli vynikajúce výsledky," uviedol dnes predseda vlády SR Robert Fico na kontrolnom dni v Slovenskej akadémii vied (SAV) v súvislosti s hodnotením dokumentu Stratégia rozvoja slovenskej spoločnosti.
Na margo výšky zdrojov podotkol, že "sme urobili k tomu množstvo opatrení, pretože vieme, že tieto peniaze sú neopakovateľné a že ich potrebujeme na naštartovanie hospodárskych procesov". Podľa neho je odhad, že dôjde k obrovskej akcelerácii čerpania fondov predovšetkým ku koncu tohto roka a na začiatku budúceho roka.
Veľké plány s energetikou
Vo svojom vystúpení k obsahu dokumentu premiér ďalej uviedol, že v ňom "nie je uvedená časť o dopade čerpania pomoci a podpory z fondov Európskeho spoločenstva (ES)". "Na jednej strane," dodal, všetci hovoríme o tom, že je veľmi podstatné, aby došlo k efektívnej kombinácii európskych a národných zdrojov a že to je cesta, ako bojovať proti európskej kríze. Napriek tomu pohľady v tejto stratégii nie sú dostatočné," upozornil Fico.
Podkapitola v uvedenom strategickom dokumente venovaná energetike by podľa predsedu vlády SR "mala viac zodpovedať reálnym slovenským potrebám v kontexte s rozvojom jednotného trhu s energiami v rámci ES". "Vláda SR," povedal, "má veľké plány, pokiaľ ide o energetiku. Dokonca chcem naznačiť, že to chceme zvýrazniť aj úvahami o vytvorení samostatného ústredného orgánu štátnej správy, ktorý by sa venoval len energetike." Podľa jeho slov sa energetika dostáva do popredia takým tempom, že porovnávať ju dnes s inými odvetviami je prakticky nemožné. Energetika bude dominovať, o to viac je potrebné zvýrazňovať v spomínanom dokumente práve reálne slovenské potreby, vyzval tvorcov dokumentu Fico.