BRATISLAVA. Kvalita vody z vodovodu musí na celom Slovensku spĺňať rovnaké kritériá, nie všade však chutí rovnako. Východné Slovensko ich má pritom menej ako zvyšok krajiny, na juhu zas chuť vody údajne ovplyvňuje v minulosti veľké hnojenie poľnohospodárskej pôdy. Na stretnutí s novinármi to dnes povedali zástupcovia Asociácie vodárenských spoločností.
Asociácia združuje 17 vodárenských spoločností, z ktorých väčšina vyrába, distribuuje a predáva pitnú vodu. Vodárne pred pár dňami odštartovali spoločnú kampaň s cieľom spropagovať pitie vody z vodovodu.
"Kvalita vody nemôže byť nižšia, iné môžu byť len chuťové vlastnosti," povedal ČTK predseda správnej rady Asociácie vodárenských spoločností Daniel Gemeran. Ubezpečil, že hygienická správa i vodárenská spoločnosť kontrolujú fyzikálne, chemické a mikrobiologické vlastnosti vody každý týždeň na rôznych miestach, ako sú napríklad vodné zdroje, vodojemy či siete. Na celom Slovensku pritom platia rovnaké kvalitatívne kritériá.
Samotná chuť vody závisí podľa Gemerana aj od toho, z akého prostredia ju výrobca odoberá. "Najkvalitnejšie sú vody z podzemných záchytov," poznamenal. Koľko vodární čerpá vodu z podzemných a koľko z povrchových zdrojov neuviedol; východné Slovensko má vraj menší počet podzemných vodných zdrojov. "Oni sú odkázaní v niektorých oblastiach na povrchové vody, a tie potom musia upravovať," dodal Gemeran.
V južných častiach Slovenska, kde sa podľa podpredsedu správnej rady asociácie Stanislava Hrehu za socializmu veľa hnojilo, zas môže voda obsahovať viac dusičňanov. Generálny riaditeľ Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti Stanislav Segeč však tvrdil, že slovenské náleziská pitnej vody patria k najlepším na svete.
O kvalite dodávky pitnej vody do domu rozhodujú podľa Gemerana aj siete, ktorých technická kvalita nie je na Slovensku najvyššia. Pripustil, že "tam, kde sú koncové trate sietí, môže byť kvalita vody nižšia". "Pre jej zdravotnú, hygienickú a dietetickú nezávadnosť jej však možno vypiť neobmedzené množstvo," tvrdil.
Vodárenské spoločnosti dodávajú pitnú vodu podľa Gemerana 90 percentám obyvateľstva; ďalší dodávatelia zaberajú asi päť percent trhu. Prípojky na pitnú vodu z verejného vodovodu však stále chýbajú v tisíckach domácností. Hreha upozornil, že najhoršie je na tom východ krajiny, kde je napojenosť na vodovod len 72-percentná.