BRATISLAVA. Dosiahnuť zvolenie Slovenska za člena Výkonnej rady Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) na obdobie rokov 2009 až 2013 je jedným z aktuálnych cieľov SR vo vzťahu k UNESCO.
Z návrhu účasti delegácie SR na tomto podujatí, o ktorom bude v stredu (23.9.) rozhodovať vládny kabinet, vyplýva, že Slovensko chce aj naďalej vyvíjať úsilie pre zvýšenie svojho zastúpenia v sekretariáte UNESCO a pripraviť a predložiť kvalitné projekty v rámci Participačného programu organizácie na roky 2010 až 2011.
Počas samotnej konferencie sa uskutoční aj voľba nového generálneho riaditeľa UNESCO, voľby do Výboru svetového dedičstva a do subsidiárnych orgánov. Hlavnou úlohou konferencie však bude určenie všeobecnej orientácie organizácie, schválenie jej programu a rozpočtu na najbližšie dvojročné obdobie (20102011) a revidovať strednodobú stratégiu UNESCO na obdobie šiestich rokov (20082013).
Slovenská vláda odobrila predloženie kandidatúry do Výkonnej rady UNESCO na roky 2009 až 2013 už v apríli, pričom sa uchádza o jedno z troch miest v rámci druhej volebnej skupiny, ktorej je členom. Tá je zložená z 25 štátov strednej a východnej Európy. Podľa ministerstva zahraničných vecí sa bude Slovensko opierať o svoje predchádzajúce členstvo vo Výkonnej rade v rokoch 1995 až 1999 a 2001 až 2005, o skúsenosti z nestáleho členstva v Bezpečnostnej rade OSN, z vedenia Výboru ministrov Rady Európy a z aktuálneho pôsobenia v Rade OSN pre ľudské práva. Expertnú podporu poskytnú predovšetkým slovenskí odborníci pôsobiaci v orgánoch tejto medzinárodnej organizácie.
UNESCO je významným celosvetovým spoločenstvom, ktorého hlavným cieľom je prispievať k mieru a stabilite vo svete podporou vzájomnej spolupráce medzi národmi prostredníctvom výchovy, vzdelávania, vedy, kultúry a komunikácie s cieľom ďalšieho všeobecného rešpektu spravodlivosti, základných ľudských práv a slobôd. Tie sú podľa Charty OSN priznané všetkým ľuďom sveta, bez rozdielu rasy, pohlavia, jazyka či náboženského presvedčenia.
Počas svojej existencie zohralo UNESCO prijatím viacerých medzinárodnoprávnych dokumentov iniciatívnu celosvetovú úlohu v presadzovaní právnej medzinárodnej ochrany a podpory v oblastiach vyžadujúcich si nadnárodný prístup, ako sú napr. vzdelávanie, kultúra, životné prostredie, sociálne problémy a pod. Na naplnenie svojho mandátu vytvára vlastné nástroje v podobe medzinárodných programov a inštitúcií a pod.
Organizácia má 193 členských a šesť pridružených krajín. Vo Výkonnej rade je 58 členov volených na štvorročné obdobie. V záujme zabezpečenia kontinuity je každé dva roky volená len jedna tretina členov. Slovensko je zaradené do druhej volebnej skupiny zo šiestich existujúcich regionálnych skupín.