BRUSEL. Spor medzi Slovenskom a Maďarskom týkajúci sa slovenského jazykového zákona je bilaterálnou otázkou a Európsky parlament nemá žiadne právomoci na intervenciu.
Buzek tak zopakoval stanovisko zverejnené po jeho nedávnom rokovaní so šéfkou maďarského zákonodarného zboru Katalin Sziliovou.
"Je to bilaterálna otázka, ale som pripravený pomôcť v dialógu. EP nemá žiadne právne možnosti, ako zasiahnuť. Je na Európskej komisii, aby preskúmala, či je zákon v súlade s európskou legislatívou," vyhlásil Buzek.
Komisár pre mnohojazyčnosť Leonard Orban pritom minulý týždeň po stretnutí so slovenským ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom konštatoval, že zákon nie je po obsahovej stránke v rozpore s európskym právom, problémy by ale mohli nastať pri jeho implementácii.
Podľa Buzeka bude celý problém uzavretý až vtedy, keď sa obidve krajiny zhodnú, že spor sa vyriešil. Predseda EP víta pokrok, ktorý sa dosiahol na nedávnom stretnutí premiérov oboch štátov, hoci počas svojho minulotýždňového inauguračného vystúpenia v pléne EP vyhlásil, že ho najnovšie napätie v slovensko-maďarských vzťahoch znepokojuje.
"Pre mňa je to stále predmetom veľkých obáv, lebo existuje konflikt v bilaterálnych vzťahoch a ak to aj z hľadiska európskej legislatívy nie je problém, stále to môže byť bilaterálny problém a treba preto hľadať riešenia," konštatoval Buzek, ktorý zároveň vyjadril pripravenosť zapojiť sa v prípade potreby do rokovaní.
"Samozrejme ale uprednostňujem, aby si to krajiny vyriešili na bilaterálnej úrovni," zdôraznil predseda EP, ktorý prijal Paškovo pozvanie na návštevu Slovenska.
Šéf slovenského parlamentu nepredpokladá, že sa situácia upokojí. "Dôvod je veľmi jednoduchý, tzv. maďarsko-maďarská politika alebo ochranná starostlivosť o Maďarov žijúcich v zahraničí je dnes tak silno implementovaná do maďarskej vnútornej politiky, že sa zdá, že je to dnes jediná téma, ktorá aj v predvolebnom období, aj počas ekonomickej krízy opantala maďarskú politickú scénu a preto mám obavy, že sa budeme so snahou využívať túto tému v budúcnosti stretávať," myslí si Paška.
O slovenskom jazykovom zákone predseda NRSR dnes v Bruseli rokoval aj s podpredsedom EK Jacquom Barrotom. Ten podľa Pašku potvrdil, že zákon z hľadiska obsahu nie je žiadnym problémom, upozornil však, že treba zaistiť, aby jeho implementácia nepriniesla negatívne dopady.
"EK nevidí žiaden problém v obsahu zákona o štátnom jazyku. Mala odporúčanie, aby sa pri jeho implementácii zabránilo možným negatívnym výkladom, čo nakoniec korešponduje aj s postojom vlády a premiéra na odporúčanie vysokého komisára OBSE Knuta Vollebaeka," uviedol Paška.
Ten podľa svojich slov uistil Barrota, že bude pokračovať v dialógu s novým predsedom maďarského parlamentu. Barrot stretnutie so slovenským politikom - podobne ako ani predchádzajúce rokovanie s predsedníčkou maďarského parlamentu - nekomentoval.