Vlastníci pasienkov dostali svoje peniaze až keď sa stal Vladimír Chovan ministrom. Mesiace po termíne a bez penále. Chovan varuje bývalých partnerov, aby nežiadali penále. Ak nechcú prísť o zmluvy.
BANSKÁ BYSTRICA. Zastrešuje všetkých podnikateľov s pôdou, no len nedávno uprednostnil záujmy vlastnej farmy pred právami vlastníkov pôdy.
Nový minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan za HZDS nemá u niektorých vlastníkov pôdy dobrú povesť. Jeho firma neplatila za zem, ktorú využívala.
Stĺpček Ivana Štulajtera o ministrovi Chovanovi: Ďalší z...
Vlastníci pôdy v Plaveckom Podhradí a okolí tvrdia, že firma Agropartner meškala s platbami nájomného aj niekoľko mesiacov. Niektorí svoje peniaze videli až potom, čo sa stal Chovan ministrom.
Chovan bol ešte nedávno vo firme, ktorá je najväčším producentom mlieka na Slovensku spoločníkom, konateľom aj riaditeľom. Hoci v orgánoch firmy podľa obchodného registra stále figuruje, hovorí, že už niekoľko mesiacov v podniku nie je.
"Myslíte si, že budú pre penále žalovať? Firma môže povedať, že už o ich pôdu nemá záujem." Vladimír Chovan,
minister pôdohospodárstva za HZDS
"Stále sa vyhovárali. Tvrdili, že peniaze pošlú v júni, v júli, nakoniec to presunuli na september. Takto to robia už niekoľko rokov." Majiteľ pôdy
Vlastníci pôdy mali podľa nájomných zmlúv dostať peniaze do konca minulého roku. „Je nás 4400. Moju zmluvu osobne podpísal pán Chovan. Prešlo vyše osem mesiacov a peniaze sme dostali až teraz. Keď si podržia nájomné, tak to nie je malá suma,“ hovorí jeden z vlastníkov.
Čakali na štátne dotácie Chovan hovorí, že nájomné vyplácali postupne od konca minulého roku, keď nabiehali podpory z ministerstva. „Ak vyrábate so stratou, ako môžete vyplácať? Najprv musíte zarobiť. Napadlo by niekomu pred rokom, že sa výrazne prepadnú ceny mlieka?“ bráni Chovan meškanie platieb.
Pred príchodom na ministerstvo stál napríklad aj za akciou mliekarov, keď na protest proti výkupným cenám vyliali litre mlieka do vlečky s hnojom. Nepriamy odkaz svojmu nástupcovi poslal aj bývalý minister Stanislav Becík z HZDS. „Vznikla novodobá agrárna buržoázia. Vlastník sa stal triednym nepriateľom, keď si nárokuje nájomné za pôdu.“
Chovan: Penále oželejú Vyše osem mesiacov čakala na vyplatenie peňazí aj 70-ročná ťažko zdravotne postihnutá majiteľka štyroch hektárov pôdy.
Situácia sa podľa vlastníkov opakuje. „Stále sa vyhovárali. Tvrdili, že nám peniaze pošlú v júni, potom že v júli, nakoniec to presunuli na september. Takto to robia už niekoľko rokov,“ hovorí nahnevaný majiteľ pôdy.
Na základe zmluvy mal dostať približne 50 eur za hektár ročne.
V prípade meškania zmluva hovorí o penále 0,03 percenta za každý deň. Percentá navyše však majitelia pôdy doteraz nevideli. „Poslali mi peniaze, ale bez penále. V mojom prípade je zmluvná pokuta za omeškanie okolo 150 eur,“ hovorí.
Chovan o nevyplatených penále nevedel, ale tvrdí, že všetko, čo je v zmluve, je právne vymožiteľné. Nepredpokladá však, že by sa vlastníci súdili. „Myslíte si, že vlastníci budú žalovať? Spoločnosť môže povedať, že už o nájom nemá záujem.“
Majetok Agropartneru získali majitelia počas mečiarovskej privatizácie v 90. rokoch.

Beata
Balogová
