BRATISLAVA. Polícia pripravuje spolu s prokuratúrou a ďalšími orgánmi činnými v trestnom konaní opatrenie, na základe ktorého by bolo možné poslať výtržníkov do väzenia priamo zo štadióna. "Ja to nazývam: Išiel na futbal, prišiel o tri roky," povedal dnes viceprezident Policajného zboru Stanislav Jankovič na konferencii v Bratislave venovanej bezpečnosti na športových podujatiach.
"Keď sa nám to podarí dotiahnuť, myslím, že to bude jeden z najlepších prostriedkov, ako naučiť niektorých ľudí, ako sa majú správať na štadiónoch," pokračoval. V praxi to podľa jeho slov znamená to, že ak prídu ľudia na štadión, začnú robiť výtržnosti a porušovať zákon, môže sa veľmi ľahko stať, že sa z neho ani nevrátia domov a skutočne sa z neho vrátia o tri roky.
"Toto by sme chceli dosiahnuť. Verím tomu, že pokiaľ sa nám podarí v rámci republiky odpáliť takto 15-20 ľudí, patrične to mediálne spropagovať, že tí ľudia si rozmyslia, či budú rozbíjať štadióny a robiť neplechu, alebo či budú chodiť na futbal," povedal. Zároveň zdôraznil, že pri výtržnostiach na štadiónoch je veľmi dôležitá rýchlosť samotného konania. "To znamená, že pokiaľ chytím páchateľa, aby nebol odsúdený o dva roky za konanie, ktorého sa dopustil pred dvomi rokmi," vysvetlil s tým, že iba trest uložený okamžite má výchovný účinok. Kedy by mohlo niečo takéto fungovať v praxi, zatiaľ uviesť nechcel.
Polícia musí podľa Jankoviča nastúpiť s tvrdými reštriktívnymi opatreniami. "Inak sa nám to vymkne tak z rúk, že potom nás už prevalcujú." Potrebné sú podľa jeho slov kamerové systémy, ako aj školenia usporiadateľov. "Treba si uvedomiť, že všetky opatrenia, ktoré sú robené, smerujú len k tomu, aby sa konečne urobil poriadok na našich športoviskách. A aby sme tam mohli chodiť na normálne športové podujatia a nie báť sa, či sa vrátim zo štadióna," zdôraznil. Práve vďaka kamerám by si ľudia mali uvedomiť, že sú pod dohľadom a polícia vie aj spätne vyhodnotiť situáciu.
V súvislosti so zaistením bezpečnosti na športových podujatiach Jankovič mimo iného uviedol, že je dôležité i takzvané "právo domu". "To znamená, aby majitelia štadióna mali právo rozhodnúť sa, ktorých ľudí tam chcú a ktorých nie. Aby tam chodili ľudia na futbal a nie za účelom pobiť sa alebo robiť výtržníctvo," povedal.