BRATISLAVA. Na zvolenie za krajského poslanca môže stačiť niekoľko stoviek hlasov. Platilo to už v minulých krajských voľbách a pri doteraz slabom záujme o ne to zrejme nebude inak.
Naposledy, v roku 2005, takáto súhra okolností viedla k tomu, že ako druhý (a súčasne posledný) z okresu Myjava uspel kandidát, ktorý získal 634 hlasov. Oproti neúspešnému kandidátovi za ním to bolo len o 58 hlasov viac.
V okrese Banská Štiavnica, ktorý má ešte menej obyvateľov, zasa na zvolenie jediného kandidáta stačilo 694 hlasov.
Regionálne osobnosti
Nízka volebná účasť nahráva aj nezávislým kandidátom. V predchádzajúcich voľbách uspelo 39 ľudí bez straníckej príslušnosti, v ôsmich okresoch dokonca vyhrali. Poväčšine ide o primátorov a starostov, ktorí sú asi najznámejšími regionálnymi osobnosťami. Šancu majú aj občianski aktivisti.
Politológ Ivan Rončák hovorí, že vstup nestraníka do politiky má zmysel vtedy, keď reprezentuje iné hodnoty ako politické strany. Môže to byť napríklad bojovník proti korupcii alebo za práva nejakej menšiny. „Ak je takýto kandidát dostatočne známy, má veľkú šancu na zvolenie.“
Pred štyrmi rokmi uspeli najmä lekári. V košickom krajskom zastupiteľstve sedí aj herečka Ľubica Blaškovičová a výrobca tokajského vína Štefan Duč. Krajskí poslanci rozhodujú v zbore. Nezávislí sú dosiaľ v menšine, takže majú obmedzenú možnosť ovplyvniť záujmy politických strán a koalícií.
Uzávierka sa blíži
Strany a nezávislí majú už iba 12 dní na to, aby predložili svoje kandidačné listiny. Kto sa chce stať poslancom bez straníckej podpory, musí navyše priložiť podpisy aspoň 400 voličov zo svojho okresu.
Krajské voľby budú 14. novembra. Kde nezvolia župana, budú mať o dva týždne neskôr druhú možnosť.
Radový poslanec môže tento rok dostať odmeny najviac 5910 eur.

Beata
Balogová
