Pôvodný text agentúry TASR sme nahradili textom SME.
BRATISLAVA. Ľudia, ktorí mali po auguste 1968 problémy s komunistickou tajnou políciou, už poznajú identitu príslušníkov ŠtB, ktorí im v čase normalizácie strpčovali život. Ústav pamäti národa (ÚPN) vo štvrtok zverejnil mená 235 pracovníkov Hlavnej správy ŠtB ministerstva vnútra SSR z rokov 1969 – 1974.
V tejto zložke tajnej polície, ktorá riadila činnosť ŠtB na Slovensku, pôsobili len ľudia, ktorí boli plne oddaní režimu. „Jej vznik bol zrejme podmienený aj potrebou vyčistiť centrálu ŠtB od tých, ktorí sympatizovali s Dubčekom a obrodným procesom v roku 1968,“ povedal Ľubomír Morbacher, riaditeľ sekcie dokumentácie ÚPN.
Pracovník ústavu Jerguš Sivoš hovorí, že previerkami neprešlo asi 20 ľudí, prevažne z odboru vnútorného spravodajstva. „Len jeden z nich bol prepustený z ŠtB, ostatní boli preradení na iné pozície.“
Dubček aj ambasády
Hlavná správa ŠtB rozpracovávala najmä bývalých komunistov vrátane Alexandra Dubčeka či Ladislava Holdoša (na snímke ÚPN zo sledovačky ŠtB). „Sústredila sa však aj na cirkev, emigrantov, kultúrne a vedecké inštitúcie, sledovala aj predstaviteľov pravice,“ povedal predseda ÚPN Ivan Petranský.
Jej príslušníci podľa Sivoša rozohrávali aj spravodajské hry s cieľom infiltrovať svojich agentov do západných rozviedok. „Známa je napríklad akcia More, sledovanie americkej ambasády v Bratislave až do roku 1989.“
Od tajných k vedcom
Negatívnou postavou v čase normalizácie bol aj náčelník odboru analytiky Ondrej Dányi, pripomína Morbacher. Z ŠtB odišiel na vlastnú žiadosť v roku 1975, potom bol dlhé roky vedeckým pracovníkom SAV. „Stal sa hlavným ideológom v boji proti katolíckej cirkvi. Jeho knihy sú dodnes v predaji.“ Dányi v posledných rokoch publikoval aj v týždenníku Slovo, blízkom Smeru.
Hlavná správa ŠtB zanikla po kompetenčných sporoch s pražskou centrálou v roku 1974. Tá jej vyčítala aj to, že nie vždy bola dôsledná v boji s vnútorným nepriateľom. Dubček raz napríklad navštívil operu v Bratislave bez toho, aby ho zadržali.
Až do roku 1989 riadila slovenskú tajnú políciu XII. Správa ZNB – Správa kontrarozviedky v Bratislave. Zoznam jej príslušníkov zverejnil ÚPN v roku 2007.

Beata
Balogová
