BRATISLAVA. Vyplýva to zo slov marketingového manažéra spoločnosti Towercom Michala Šurana. Veľkosť digitálnej konkurencie totiž ovplyvňuje tzv. kompresný štandard, na ktorom sa musia dohodnúť vysielatelia a prevádzkovateľ digitálneho vysielania. "Nám je to úplne jedno, lebo požiadavky prídu od vysielateľov," povedal v rozhovore pre SITA Michal Šuran.
Rozhodnú televízie
O kompresnom štandarde, v ktorom bude spoločnosť Towercom šíriť signál digitálneho televízneho pozemského vysielania, rozhodnú na spoločných rokovaniach samotné televízie. Podľa Šurana tieto rokovania budú v najbližších týždňoch ukončené a po nich bude okrem kompresného štandardu známa aj programová skladba prvého programového súboru, ktorý začne na Slovensku vysielať od konca tohto roku až pre takmer 80 % obyvateľov.
Od 31. decembra tohto roku si tak budú môcť ľudia vybavení zariadením na príjem digitálneho signálu (set-top-box) naladiť digitálne vysielanie cez bežnú televíznu anténu. "Ku koncu marca 2010 bude pokrytých ďalších 10 %, čiže dá sa povedať, že do deviatich mesiacov bude mať drvivá väčšina slovenských obyvateľov prístup k digitálnej televízii cez anténu," uviedol Šuran.
Cez tieto čísla chce Towercom posunúť digitalizáciu na Slovensku do popredia. Okrem kanálov Slovenskej televízie, ktorá má miesto vo vlastnom verejnoprávnom programovom súbore, by mali digitálne vysielať podľa neho pravdepodobne všetky televízie, podobne, ako v pilotnom projekte digitálneho vysielania.
Problémy s kompresiou
O tzv. kompresný štandard, teda o veľkosť možnej konkurencie pri prechode na digitálne vysielanie, sa strhol boj už pri vyhlásení prvého tendra na prevádzkovateľa vysielania. Vtedajší šéf Telekomunikačného úradu SR Branislav Máčaj uprednostňoval variant štandardu MPEG 4, ktorý umožňuje vstup viacerých televízií na trh. Následne ho parlament na podnet ministra dopravy odvolal.
Odvolaný šéf TÚ však tvrdil, že za krokmi vedúcimi k zrušeniu tendra stála finančná skupina J&T, ktorá aktívne pôsobí v slovenských elektronických médiách. Spoločnosť J&T akékoľvek angažovanie sa v procese poprela.
Máčaj ďalej tvrdil, že proces prechodu z analógového na digitálne televízne vysielanie chceli riadiť televízie spolu s prevádzkovateľom analógového vysielania - spoločnosťou Towercom. Firma následne vyhrala aj nový tender na digitálne vysielanie, vyhlásený novým šéfom regulačného úradu. “My sme pripravení aj na formát MPEG2 aj na MPEG 4, takisto sme pripravení aj na ich kombináciu,“ povedal v aktuálnom rozhovore pre SITA Šuran.